Sąsiady

,,Sąsiady" to jedno z najoryginalniejszych zjawisk w polskiej literaturze ostatnich lat.

Opowiadania tworzące wielowątkową, skomplikowaną opowieść, konfrontujące czytelników z językiem pełnym poetyckiej inwencji, które doczekały się filmowej adaptacji w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Grzegorza Królikiewicza.

Zamiast przedstawienia prostej fabuły, w ,,Sąsiadach" cyklowi przemian poddane są bezimienne postacie, labirynt irracjonalnych zdarzeń, a przede wszystkim tragiczna i jednocześnie groteskowa gra międzyludzkich relacji.

Wykorzystanie błyskotliwego humoru do opisania najgłębiej leżących pokładów ludzkich emocji przynosi niezwykłe efekty. W ,,Sąsiadach" nic nie jest tym, czym się być wydaje, logika zdarzeń ulega zupełnej destrukcji, a miejsce przewidywalnej rzeczywistości zajmuje świat rządzony zupełnie innymi prawami; świat, w którym przyrządzenie przyjaciela na obiad jest czymś całkiem zwyczajnym, najintymniejsze uczucia można wyrażać za pomocą pasztetowej, a śmierć wymaga wprowadzenia tylko drobnych zmian w dotychczasowym trybie życia.

Język, sprowadzony do najprostszej formy, a zarazem naginany, jak gdyby autorowi chodziło o sprawdzenie jego wytrzymałości, przełamuje przyzwyczajenia i staje się zdolny do przekazywania treści przewrotnych, które dają się nie tyle wypowiedzieć, co wyrzeźbić w samej strukturze zdań.

,,Sąsiady" to niezwykle udany eksperyment literacki, stanowiący połączenie wyśmienitego humoru i głębokiej refleksji, skłaniający do smakowania frazy i tropienia literackich odniesień, lecz niezmuszający do tego wszystkich bez wyjątku czytelników, w paradoksalny sposób ,,dobrze się czytając".

Obecne wydanie ,,Sąsiadów" zawiera zarówno już publikowane, jak i nowe opowiadania.

Informacje dodatkowe o Sąsiady:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2015-03-05

Kup książkę Sąsiady

Sąsiady - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2017-12-12, Ocena: 2, Przeczytałem,

Bardzo nieudany eksperyment literacki. "Sąsiadka dała pasztetową..." - i takie tam tego typu pierdoły. Moim zdaniem porażka zupełna.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski