Rublowka

Ocena: 3.4 (5 głosów)

Rublowka to coś więcej niż przedmieście Moskwy. To forma życia. Skupisko władzy i pieniędzy otoczone kordonem ochrony. Pozornie dostępna dla każdego – wystarczy kilkanaście milionów euro, by kupić dom w sąsiedztwie Miedwiediewa, Putina czy – jeszcze kilka lat temu – Chodorkowskiego. W ostateczności można sobie taki dom wynająć. Jednak żeby być serio traktowanym w grze o nazwie „Rublowka”, potrzebne są pieniądze. Dużo pieniędzy, by móc spędzać czas jak rasowy gracz: lato na Sardynii, zima w Courchevel, zakupy w jedynym na świecie luksusowym centrum handlowym poza miastem – Barvikha Luxury Village. I choć Rublowka oddalona jest od Moskwy zaledwie o 17 km, drogę tę czasem pokonuje się godzinami – z powodu korków, gdy do swojego domu jedzie z eskortą prezydent Putin. Świetny, ironiczny portret nowej Rosji.

Na Rublowce każdy przeżywa stan szczególnego ukojenia. Poruszamy się powoli, a naprzeciwko nas równie powoli suną samochody klasy luks: mercedes, mercedes, maybach, mercedes, bentley, volkswagen (ups, to służba pojechała), mercedes, mercedes, maybach, mercedes…

Poruszamy się powoli, a wokół nas rozpościera się dziewiczy las. Na jego skraju reklamy zachęcają do kupna pierścionka w cenie niewielkiej posiadłości, posiadłość w cenie niewielkiego kraju, łódki w cenie niewielkiego lotniskowca albo… Możemy też wynająć pokojówkę z Filipin, która się zawsze uśmiecha, zamiata do czysta i nie wiadomo, gdzie znika na noc: pewnie sama siebie wstawia do szafy z mopami. Tu zawsze tak było: szczególny czas, szczególna przestrzeń. Posiadłości carskiej rodziny w wieku XIX, dacze i sanatoria dla dygnitarzy partii komunistycznej w XX, pałace oligarchów w XXI. Nic się nie zmienia na tej nieobwiedzionej żadnymi granicami wyspie pomyślności zwanej Rublowką.

Walerij Paniuszkin (ur. w 1969 w Leningradzie) - Absolwent Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Moskwie. Pracował jako korespondent specjalny rosyjskiego dziennika Kommiersant i prowadzi swoją rubrykę na portalu Gazeta.ru. Rubryka ta przyniosła Paniuszkinowi w 2005 roku nagrodę Złote pióro Rosji. Jest autorem bestsellera Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy (2005;wyd. polskie 2006) oraz współautorem książki Gazprom: rosyjska broń (2008; razem z Michaiłem Zygarem). Obie książki przetłumaczono m.in. na niemiecki, francuski, holenderski, słowacki, węgierski, ukraiński, litewski, bułgarski, rumuński, estoński, chorwacki i wietnamski.

Informacje dodatkowe o Rublowka:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-12-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788326812965
Liczba stron: 224
Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Rublowka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rublowka - opinie o książce

Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2017-04-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 100 książek 2017,
zła książka nie jest ale tez daleko jej do świetnej. Przyznam szczerze, że mnie bardzo zmęczyła. Opisane miejsce wydawałoby się nierealne, życie jakby poza rzeczywistością i w innym wymiarze oraz czasie.Czytając zwykły człowiek nie wierzy w to, że fakty tam opisane są prawdziwe. Pojawiają się takie znane nazwiska jak : Putin czy Jelcyn. Osobiście, żal mi ludzi, którzy biorą udział w tej opisanej przez autora GRZE. Grze , która polega na wspinaniu się na szczyt drabiny , na zdobywaniu coraz większej ilości pieniędzy i inwestycji. Całe życie osób mieszkających na Rublowce jest podporządkowane jedynej wartości jaką jest pieniądz. Żal mi tych ludzi, bo oni nigdy nie będą żyli "naprawdę".
Link do opinii
Avatar użytkownika - brightwitch
brightwitch
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
,,Wszystko kupię" - powiedziało złoto. Takimi słowami można w skrócie podsumować lekturę ,,Rublowki", opowieści o niesamowitym życiu rosyjskich bogaczy. To zupełnie inny świat, forma istnienia zupełnie odmienna od naszej. To wielkie sukcesy i wielkie upadki, drogie samochody, luksusowe prezenty, skupisko pieniędzy, odgrodzone od pospólstwa wysokim płotem i barczystą ochroną... To GRA, której reguły możemy poznać dzięki Paniuszkinowi, nieco zachłyśniętemu poruszonym tematem i ogromem bogactwa (nic to dziwnego - kto nie poczułby się oszołomiony?). Wszechobecne podsłuchy, nagrania z alków, kochanki, sekrety, niejasne biznesy - to wszystko stanowi na Rublowce normę. Kobiety szukają bogatych mężów, mężczyźni nowych przyjaciółek, cynizm nurza się w zbytku, zbytek w bezguściu... Próżność nad próżnościami. Ważne jest tylko to, by mieć więcej, nowocześniej, lepiej niż inni. Pieniądz i status - te dwa bóstwa rządzą Rublowką. Czytelnik dostaje historię ludzi, którzy mają za dużo, a wszystkie ich dziwaczne pomysły biorą się z tego nadmiaru. Opisywane anegdoty czasem zadziwiają, czasem śmieszą, absurd goni absurd... Dochodzenie do bogactwa to czasem proces przypadkowy, czasem zaplanowany bez skrupułów, ale zawsze - pożądany. I na swój sposób niezwykle ciekawy dla obserwatora z zewnątrz. Fascynująca lektura, warto sięgnąć, żeby się przekonać, ile prawdy jest w powiedzeniu, że Rosja to stan umysłu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 3, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
"Umysłem Rosji nie zrozumiesz, I zwykłą miarą jej nie zmierzysz: Postać szczególną ona ma - W Ruś można tylko wierzyć" Tak pisał kiedyś Fiodor Tiutczew. Przypomniał mi się ten wiersz podczas czytania "Rublowki". Bogatej Rosji na pewno nie da się zmierzyć umysłem;) To zbiór anegdot, historyjek, opowieści o życiu najbogatszych Rosjan (np Chodorkowskiego, Abramowicza, Bieriezowskiego), o tym jak zaczynali, jak znaleźli się we właściwym czasie i miejscu i jak tracili swoje niewyobrażalne majątki. Nie wszystkie te historie są dla mnie wiarygodne, opowiadają, mam wrażenie, o innej planecie, o ludziach myślących inaczej, żyjących inaczej. Przerażające! Autor próbuje zachowania bogaczy (zupełnie irracjonalne, żeby nie powiedzieć, głupie) tłumaczyć tym, że tak trzeba, że tak to ich życie musi wyglądać, nazywa to wszystko GRĄ i na kolejnych kartach książki wyjaśnia nam, maluczkim, jej zasady. Chociaż Rosja, jej historia i obyczaje są mi bardzo bliskie "Rublowka" zupełnie nie przypadła mi do gustu. Trochę to reportaż, trochę rozprawa socjologiczna, są i elementy fantastyki pewnie ;) Ja tego nie kupuję niestety. "Wszystko jest na sprzedaż. Każda rzecz i każdy człowiek. Ten, kto nie jest na sprzedaż, jest heretykiem" - jak to dobrze, że mimo wszystko tak wielu heretyków jest w dzisiejszym świecie i nie wszystkimi rządzi Pieniądz przez duże pe!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2017-08-18, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2015-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2015,
Inne książki autora
Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy
Walerij Paniuszkin0
Okładka ksiązki - Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy

Nieznane sensacyjne szczegóły biografii byłego oligarchy i niezwykłe listy z więzienia. "Teoretycznie, zgodnie z prawem, był wolny przez półtorej...

Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy
Walerij Paniuszkin0
Okładka ksiązki - Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy

Nieznane sensacyjne szczegóły biografii byłego oligarchy i niezwykłe listy z więzienia.„Teoretycznie, zgodnie z prawem, był wolny przez półtorej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy