Puste krzes³o

Tom 3 cyklu Lincoln Rhyme
Ocena: 5.14 (14 g³osów)

Ma³ym, sennym miasteczkiem wstrz±sa seria tragicznych wydarzeñ. Kilkunastoletni Garret, znany z odra¿aj±cego, dziwacznego hobby - hodowli owadów - jest podejrzany o zamordowanie kolegi i uprowadzenie oraz prawdopodobnie zabicie dwóch dziewcz±t. Lokalnej policji przychodzi z pomoc± sparali¿owany, wybitny nowojorski kryminalistyk Lincoln Rhyme, który za dwa dni ma zostaæ poddany operacji w tutejszym Centrum Medycznym. W zorganizowanym naprêdce laboratorium bada i analizuje nik³e dowody.  Tymczasem poszukiwania Owadziego Króla trwaj±, wreszcie udaje siê go uj±æ, ale nie wiadomo, gdzie s± i czy ¿yj± jego ofiary. Schwytanego Garreta niespodziewanie uwalnia z aresztu asystentka i przyjació³ka Rhyme'a, Amelia, intuicyjnie przekonana, ¿e ch³opiec jest niewinny. Wtedy jednak sama staje siê jego zak³adniczk±. Po¶cig rozpoczyna siê na nowo...

Informacje dodatkowe o Puste krzes³o:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2003 (data przybli¿ona)
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7469-669-2
Tytu³ orygina³u: The Empty Chair
Jêzyk orygina³u: angielski
T³umaczenie: Ochab Janusz

wiêcej

Kup ksi±¿kê Puste krzes³o

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Puste krzes³o - opinie o ksi±¿ce

W Tanner's Conner na co dzieñ spokojnym miasteczku dochodzi do dwóch zbrodni naraz. Pierwsz± jest zabójstwo, a drug± dwukrotne porwanie. Wszystkie ¶lady prowadz± do Garreta, zwanego przez mieszkañców Owadzim Królem. Ów przydomek pochodzi od fascynacji ch³opka owadami. Miejscowa policja zg³asza siê po pomoc do Lincolna Rhyma przerywaj±c jednocze¶nie jego wizytê w klinice, w której detektyw planuje poddaæ siê do¶æ ryzykownej operacji.

„- Mi³o mi pana poznaæ.

Bell u¶miechn±³ siê ponuro i odpar³:

-Obawiam siê, ¿e za chwilê wcale nie bêdzie pan tak my¶la³. “(*¹)

AKCJA I FABU£A

Muszê przyznaæ, ¿e da³am siê po raz kolejny porwaæ akcji, któr± stworzy³ Jeffery Deaver. Akcja od samego wzbudza ciekawo¶æ i swoim buduj±cym napiêcie tempem wci±ga ju¿ od pierwszych stron. Nie brakuje tak¿e w niej porywaj±cych zwrotów. Fabu³a równie¿ intryguje. Autor buduje j± na trzech w±tkach. Pierwszy i trzeci to po³±czenie historii porwania, a tak¿e rodziny Owadziego Króla, drugi to w±tek zwi±zany z samym detektywem o jego sprawami prywatnymi. Wszystkie w±tki s± bardzo starannie dopasowane do siebie i nie p³acz± fabu³y.

STYL I JÊZYK

Deaver jak zwykle zadba³ o ka¿dy szczegó³ w swojej ksi±¿ce. Opisuje wszystko z precyzj±, ciekawie i barwnie. Dialogi, mo¿e troszeczkê momentami nu¿±ce, ale perfekcyjne napisane.

POSTACIE

GARRET / OWADZI KRÓL

Perfekcyjne stworzona postaæ, idealnie pasuj±ca do wymy¶lonej fabu³y. Poznajmy go tak jakby z dwóch stron. Jest obraz przedstawiony ze strony otoczenia ch³opca, które uwa¿a go za dziwol±ga i osob± niebezpieczn±, a tak¿e o tej strony zdolnego i dobrego ch³opca. Autor doskonale ³±czy te dwa wizerunki bohatera ze sob±.

„Najlepsi kryminali¶ci s± niczym utalentowani powie¶ciopisarze, którzy wcielaj± siê w wymy¶lone przez siebie postacie, którzy potrafi± wej¶æ w ¶wiat wewnêtrzny jakiej¶ innej osoby”(*²)

Puste krzes³o to kolejna ksi±¿ka autorstwa Jeffrey'ego Deavera, która zaw³adnê³a moim sercem. Autor po raz kolejny w ciekawy sposób wplata w ni± wiedzê z dziedziny kryminalistyki, jak i do¶æ sporo ciekawych informacji na temat ró¿nych owadów. Muszê przyznaæ tym zawsze Deaver mnie ujmuje, nie tylko serwuje wy¶mienit± dawkê emocji poprzez fabu³ê, ale te¿ otwiera ¶wiat badañ kryminalistycznych, opisuj±c je krok po kroku.
Jedyne “ale” mam do tytu³u ksi±¿ki, bo wydaje mi siê on niebo nietrafiony.
Oczywi¶cie Puste krzes³o polecam jak najbardziej. Jest to lekki i przyjemny krymina³ idealny na ch³odne wieczory.

Przypisy.

*cytaty z ksi±¿ki Puste krzes³o autorstwa Jeffrey'ego Deavera

**cytat (*¹) Koniec rozdzia³u 2

***cytat (*²) lubimyczytac.pl

Avatar u¿ytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-08-01, Ocena: 4, Przeczyta³am,

"Kiedy nietoperz wysy³a fale ultrad¼wiêkowe, ¿eby je znale¼æ, æmy sk³adaj± skrzyd³a i spadaj± na ziemiê."

W trzeciej ods³onie cyklu wyje¿d¿amy z têtni±cego ¿yciem Nowego Jorku i zatrzymujemy siê w ma³ym miasteczku Tanner's Conner, otoczonym przez zdradliwe bagniste obszary, niebezpieczne wody i pozosta³o¶ci po starych kopalniach. B³yskotliwy kryminalistyk Lincoln Rhyme i jego ambitna partnerka Amelia Sachs dzia³aj± zatem na zupe³nie nieznanym im terenie, gdzie nie tylko przyroda skrywa tajemnice, ale równie¿ lokalna spo³eczno¶æ wydaje siê chroniæ mroczne sekrety. Teraz chodzi nie tylko o podjêcie intelektualnego wyzwania, perfekcyjn± analizê dowodów i sladów, ale równie¿ o bezpo¶rednie w³±czenie siê do akcji ratowania ¿ycia dwóch porwanych kobiet.

Autor wci±ga czytelnika w pe³n± napiêcia detektywistyczn± zagadkê, wype³nion± elementami rozrywkowej sensacji, jeste¶my zatem ¶wiadkami morderstw, pogoni, poszukiwañ, walki o przetrwanie, rozgrywki toczonej o udowodnienie winy lub niewinno¶ci. Scenariusz zdarzeñ wartko prowadzony, zw³aszcza w drugiej po³owie powie¶ci, wiele siê dzieje, imponuje ilo¶æ nag³ych zwrotów akcji i zaskakuj±cych incydentów. A wszystko oplataj± interesuj±ce akcenty z bogatego ¶wiata owadów. Dobrze odnalaz³am siê w intrydze, spodoba³o mi siê jej prowadzenie, choæ niektóre zachowania g³ównych bohaterów nie by³y do koñca zrozumia³e, ma³o profesjonalne, zwyciê¿y³y emocje, nie rozs±dek. Mo¿e nieco te¿ naci±gane zakoñczenie, ale nieprzewidywalne i mieszcz±ce siê w marginesie akceptacji i poparcia, w koñcu gdyby nie ono, nie by³oby dalszych losów pary niezwyk³ych detektywów.

Jedno ze spokojnych, lekko zapomnianych miasteczek w Karolinie Pó³nocnej nawiedza seria tragicznych wydarzeñ, wypadek samochodowy, w którym ginie niemal ca³a rodzina, samobójstwo o¶mioletniego ch³opca, policjant zaatakowany przez stado szerszeni, brutalne zabójstwo m³odego mê¿czyzny, oraz porwanie dwóch kobiet. We wszystkie dramaty wydaje siê byæ zaanga¿owany szesnastoletni skryty i ma³o udzielaj±cy siê spo³ecznie Garret Hanlon, trwo¿liwie nazywany przez mieszkañców miasteczka Owadzim Królem, ze wzglêdu na wyj±tkow± fascynacjê i znajomo¶æ zwyczajów ró¿norodnych owadów, w tym tak¿e tych gro¼nych i zabójczych. Sparali¿owany fizycznie Lincoln, przygotowuje siê w miejscowym szpitalu do d³ugo wyczekiwanej operacji, jednak decyduje siê udzieliæ pomocy s³abo zorganizowanej i przeszkolonej policji okrêgu Paquenoke w odnalezieniu porwanych ofiar. Nie wie jeszcze, jak wiele w±tków bêdzie musia³ równolegle prowadziæ.

bookendorfina.pl

Avatar u¿ytkownika - anula44
anula44
Przeczytane:2018-08-25, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2018,

Karolina Pó³nocna to tam toczy siê akcja ksi±¿ki. Kiedy przeczyta³am opis powie¶ci mocno siê zaniepokoi³am ze wzglêdu na wzmiankê o owadach. Nienawidze ich, przez co od razu Garret wyda³ mi siê oble¶nym i ob³±kanym nastolatkiem i tak w³a¶nie przedstawi³ go autor. Rozumiem, dlaczego móg³ mieæ sk³onno¶ci do zadawania cierpienia innym. Po uprowadzeniu Ameli ca³kowicie widaæ jak bardzo rozstrzêsiony by³, ale równie¿ mocno wierzy³ w to co robi³. Ci do Lincolna na pocz±tku strasznie mnie denerwowa³, wydawa³ mi siê za nadto zarozumia³y (nie czyta³am wcze¶niejszych tomów, wiêc nie wiem jaki by³ na wcze¶niej), ale pod koniec ksi±¿ki sta³ siê moj± ulubion± postaci±.

Akcja jest nieustanna, trwa walka z czasem, której stawk± jest ludzkie ¿ycie. Zbieranie dowodów przez Ameliê i analizowanie ich przez Rhyme'a ma doprowadziæ do dwójki porwanych dziewczyn i osoby odpowiedzialnej za ich znikniêcie, sparawa komplikuje siê, gdy Garret porywa Sachs. Uwolni³a go - co mnie zszokowa³o, bo nie spodziewa³am siê tego po niej, ale to ¶wiadczy tylko o dobrym zwrocie akcji :D

Zakoñczenie jest najbardziej zaskakuj±ce, pomimo nat³oku postaci zapl±tanych w sprawê, nie pogubi³am siê.

Podoba mi siê analityczne podej¶cie do sprawy przez Lincolna, mo¿na dziêki temu zobaczyæ rzeczy, których nie widaæ go³ym okiem, poznaæ sprawcê, nawet go nie widz±c i z nim nie rozmawiaj±c.

Doskona³y thriller z zakoñczeniem godnym uwagi i przerbniêcia przez ca³± ksi±¿kê, gdzie niestety (dla mnie) trochê tych owadów by³o i niekiedy mia³am ciarki, ale by³o warto :) :)

Avatar u¿ytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015,
Owadzi król Kolejna po "Tañcz±cym Trumniarzu" powie¶æ z serii o genialnym kryminalistyku Lincolnie Rhyme. Tym razem opuszcza on swoje wygodne mieszkanie w Nowym Jorku na rzecz ma³ego miasteczka w Po³udniowej Karolinie. Ma tu przej¶æ operacjê neurologiczn±, tymczasem zostaje wpl±tany w rozwik³anie sprawy morderstwa nastoletniego ch³opaka i porwania jego rówie¶niczki. Nie by³oby to takie trudne, gdyby nie fakt, ze g³ównym podejrzanym jest nastoletni Garret, który obsesyjnie interesuje siê owadami i ma jak one prawdziwy dar do wtapiania siê w otoczenie. Gdy dziêki pomocy Licolna Garret zostaje pojmany sprawa wydaje siê byæ zakoñczona. Tymczasem sprawa ta ma drugie, trzecie i byæ mo¿e nawet dalsze dna. W niewinno¶æ ch³opaka wierzy tylko jedna osoba- asystentka i przyjació³ka Lincolna, Amelia Sachs, która z dobroci serca pope³nia niewybaczalny b³±d. Znów Deaver pokazuje na co go staæ i nie zawodzi czytelnika. Prowadzi historiê wartko, dawkuj±c emocje i moduluj±c odpowiednio napiêcie. Przykuwa czytelnika do ksi±¿ki, a zwartymi opisami daje m odczuæ atmosferê miejsc, w których bohaterowie walcz± o przetrwanie. Tajemnica powoli siê ujawnia, a Lincoln Rhyme nitka po nitce zd±¿a do jej epicentrum.
Avatar u¿ytkownika - bookowinka
bookowinka
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 5, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2013,
Jak ka¿dy mam swoich ulubionych i mniej lubianych autorów. Do tych ulubionych nale¿y napewno Jeffery Deaver. Równie¿ tym razem siê na nim nie zawiod³am, choæ akurat tê powie¶æ uieszczê gdzie¶ na ¶rodku listy moich ulubionych ksi±¿ek. Uwa¿am, ¿e Deaver zbyt du¿o miejsca po¶wiêci³ na opisy przemieszczania siê Gareta ze swoj± "zak³adniczk±". Mo¿e dla osób, które lubi± opisy przyrody jest to zalet±, jednak ja lubiê szybk± akcjê bez zbêdnych opisów. Zdecydowanym plusem jest jednak przedstawienie emocji i psychiki nastoletniego porywacza oraz uzmys³owienie czytelnikowi powodów takiego postêpowania. Oczywi¶cie nie mogê zapomnieæ o nadzwyczajnych umiejêtno¶ciach Lincolna Rhyme'a, który zawsze mimo braku jakichkolwiek poszlak znajdzie ten maluteñki element, ¶lad pozwalaj±cy rozwi±zaæ zagadkê.

Bardzo odpowiada mi cykl o Lincolnie Rhymie i Amelii Sachs. Ale tym razem, po przeczytaniu e-booka, muszê obni¿yæ ocenê za mnóstwo literówek po³±czonych wyrazów, podzielonych wyrazów, braku niektórych liter i ca³kowitego braku oddzielenia w±tków. Sama fabu³a, rozwój akcji i narastaj±ce napiêcie jest w porz±dku. ¦wietne zakoñczenie i wszystko zmarnowane przez brak korekty lub jej niechlujne wykonanie. Apelujê, ¿eby kto¶ przed wydaniem te e-booki czyta³.

Owadzi Król zawsze budzi³ u pozosta³ych mieszkañców miasteczka niepewno¶æ, wstrêt i zgorszenie. Dzi¶ jednak, kiedy zostaje oskar¿ony o porwanie dwóch m³odych kobiet, do uczuæ tych mo¿na dopisaæ jeszcze strach. Do czego jest zdolny? Dlaczego uprowadzi³ te kobiety? Czy znany nowojorski kryminalistyk odnajdzie jego trop na nieznanej sobie ziemi?

Jako osoba uwielbiaj±ca wszelkiej ma¶ci thriller i krymina³y, nie mog³am ju¿ d³u¿ej przechodziæ obojêtnie obok nazwiska Jeffery’ego Deavera. Choæ wcze¶niej co nieco ju¿ o tym autorze s³ysza³am, to jednak dopiero ten tytu³ faktycznie zwróci³ moj± uwagê.

„Puste krzes³o” zainteresowa³o mnie od samego pocz±tku. Tym, co w pierwszej kolejno¶ci zas³uguje na dobre s³owo, jest niesamowita kreacja bohaterów. Mam wra¿enie, ¿e kwestia ta do¶æ czêsto zostaje w przypadku krymina³ów nieco spychana na boczny tor, czêsto równie¿ powie¶ciowe postacie s± do siebie do¶æ podobne za spraw± uproszczonego ¿yciorysu. Tym razem natomiast mamy do czynienia z wyrazistymi, charyzmatycznymi i barwnymi bohaterami, którzy ju¿ sami w sobie stanowi± ¶wietny powód, by po tê ksi±¿kê siêgn±æ.

Dawno nie spotka³am takiej postaci jak Lincoln Rhyme, nowojorski kryminalistyk. Mê¿czyzna na niemal ka¿dej stronie ksi±¿ki daje nam kolejne dowody swojej inteligencji, do¶wiadczenia i zaanga¿owania w pracê. Z wielk± pasj± ¶ledzi³am podejmowane przez niego, w celu rozwi±zania zagadki, wysi³ki, raz po raz nie mog±c wyj¶æ z oszo³omienia, jak sprawnie i umiejêtnie potrafi opieraæ swoje tezy na czêsto szcz±tkowych dowodach. Zupe³nie szczerze i bez ¿adnej przesady przyznam, ¿e kilkakrotnie podczas lektury nasunê³o mi siê na my¶l nawi±zanie do telewizyjnych kryminalnych zagadek- spotykaj±c siê jednak z tak± fabu³± w powie¶ci mo¿emy poczuæ, ¿e rzeczywi¶cie w niej uczestniczymy, ca³o¶æ zostaje dok³adnie wyja¶niona i nie sprawia wra¿enia przejaskrawionej.

Ksi±¿ka rozpoczyna siê mocnym akcentem i do koñca nie zwalnia tempa. Wydarzenia rozgrywaj± siê wielotorowo, w ró¿nych miejscach i dotycz± ró¿nych spraw. Ka¿dy w±tek jest niezwykle interesuj±cy, a opisywanie ich w ten sposób rozbudza czytelnicz± ciekawo¶æ i sprawia, ¿e przez ca³y czas skupiamy ca³± swoj± uwagê na lekturze. Kolejne w±tki okazywa³y siê zaskakuj±ce, a zmiany akcji nie raz i nie dwa mnie zaskoczy³y. Z wielk± niecierpliwo¶ci± czyta³am kolejne rozdzia³y wci±¿ zastanawiaj±c siê, co jeszcze ten autor ma do zaoferowania, bo ¿e tak jest, nie w±tpi³am ani przez chwilê. A Deaver chêtnie wyci±ga³ z rêkawa kolejne asy, oferuj±c nie tylko interesuj±ce ¶ledztwo poparte dowodami, ale równie¿ kilka mocnych scen z u¿yciem broni, le¶ne po¶cigi za morderc± i niezwykle przebieg³ego sprawê, a pod koniec mocny zwrot akcji.

„Puste krzes³o” utrzymane zosta³o w bardzo mrocznym i niepokoj±cym klimacie. Ksi±¿kowe napiêcie zosta³o zbudowanie przede wszystkim w oparciu o zaskakuj±ce wydarzenia, ale tak¿e wspaniale uzupe³nione poprzez miejsce rozgrywaj±cej siê akcji i sylwetki bohaterów. Dziêki temu powie¶æ zyska³a z³owieszczy i budz±cy obawy charakter. Widaæ, ¿e autor do tego pisania siê przy³o¿y³ i przygotowa³ merytorycznie. Dziêki temu ca³o¶æ wypada bardzo przekonuj±co, opisy s± plastyczne i zachêcaj± do zaanga¿owania. Ka¿dy szczegó³ ma w tej powie¶ci niebagatelne znaczenie, wszystko zosta³o przemy¶lne, dopracowane i piêknie zrealizowane. Rozpoczynaj±c lekturê tej ksi±¿ki nie spodziewa³am siê, ¿e mo¿e ona na mnie zrobiæ a¿ tak du¿e wra¿enie, a jednak przez wiêkszo¶æ czasu nie mog³am wyj¶æ z podziwu, autor rzeczywi¶cie mnie zachwyci³. Choæ zaczê³am poznawaæ ten cykl od ¶rodka, to z przyjemno¶ci± przeczytam kolejne czê¶ci serii z Lincolnem Rhymem i nadrobiê poprzednie.

Deaver stworzy³ bardzo dopracowan±, niezwykle intryguj±c± ca³o¶æ. Na kolejnych stronach umiejêtnie i z pasj± ³±czy ze sob± ró¿ne motywy, nie pozwalaj±c czytelnikowi na ani odrobinê nudy. Akcja powie¶ci stanowi po³±czenie wielu elementów, które sk³adaj± siê na satysfakcjonuj±c± powie¶æ kryminaln±, która oka¿e siê ¶wietn± gratk± zarówno dla wielbicieli gatunku, jak i dla tych, którzy swoja przygodê dopiero zaczynaj±. Serdecznie polecam!

Avatar u¿ytkownika - stokrotka22
Inne ksi±¿ki autora
Przydro¿ne krzy¿e
Jeffery Deaver0
Ok³adka ksi±zki - Przydro¿ne krzy¿e

Przy autostradzie w Monterey pojawiaj± siê tajemnicze krzy¿e. Okazuje siê, ¿e nie upamiêtniaj± ofiar wypadków, lecz zapowiadaj± przysz³e zbrodnie...

Pokój straceñ
Jeffery Deaver0
Ok³adka ksi±zki - Pokój straceñ

Nowy zaskakuj±cy thriller autora bestsellerów ,,New York Timesa"! W hotelu na Bahamach ginie Robert Moreno, obywatel USA mieszkaj±cy w Ameryce...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Stanis³aw Syc