Ocalenie

Przełomowy tom wierszy Miłosza, którym Poeta wszedł na stałe do świata literatury. Dzięki wyjątkowej wrażliwości autora wciąż zachowuje swoją aktualność i uniwersalność, szczególnie w obliczu nowych kryzysów na świecie.

Ocalenie to rodzaj pamiętnika młodego poety, niezwykłe świadectwo twórczego rozwoju, które zapowiada jego przyszłe osiągnięcia na arenie międzynarodowej zwieńczone Nagrodą Nobla.

Tom ukazuje się w wyjątkowej kolekcjonerskiej edycji wzbogaconej o autorskie rękopisy. Na okładce hipnotyczny obraz znanej malarki Poli Dwurnik, a w środku świetne teksty Andrzeja Franaszka i Mateusza Antoniuka dające czytelnikowi głębszy wgląd w zawartość tomu oraz jego kontekst. Ocalenie nieodzowna pozycja w kolekcji każdego miłośnika literatury.

Informacje dodatkowe o Ocalenie :

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-05-06
Kategoria: Poezja

Tagi: Kraków

Kup książkę Ocalenie

Ocalenie - opinie o książce

„Ocalenie” Czesława Miłosza to wiersze, które są jednymi z pierwszych pisanych przez autora. Ja przyznam szczerze, że nie byłam nigdy fanką poezji, niemniej jednak w ostatnim czasie zaczęłam doceniać ich magię, podniosłość i możliwość wyciszenia, przeanalizowania pewnych rzeczy, które mi dają.
Dlatego też z ogromną przyjemnością sięgnęłam po wiersze Czesława Miłosza, którego zna chyba każdy z nas, tym większa była to przyjemność, że wydanie może zachwycić. Wydawnictwo naprawdę musiało włożyć wiele pracy i serca, aby tak cudownie dopracować całość. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia, wszystko jest idealnie poukładane, dopasowane, a wszelkie dodatki zachwycają. Mamy nawet możliwość ujrzenia dzieł Czesława Miłosza napisanych własnoręcznie.
Autor pisze pięknie, pisze prosto, ale z przekazem. Jego wiersze poruszają różne tematy od miłości, rodziny, wojny po przyrodę, która nas otacza. Wiersze są w pełni zrozumiałe, a emocje, które nam przekazują, zostały ze mną na bardzo długo. Ja sięgając po „Ocalenie”, dosłownie przepadłam! Przyznam, że dosłownie wszystko mnie zachwyca, zarówno oprawa, jak i wnętrze! Bardzo serdecznie polecam i dziękuję wydawnictwu za możliwość przeczytania tego cuda!

Rozpoczynając czytanie poezji w tomiku pt. ''Ocalenie'' autorstwa Pana Czesława Miłosza tytuł skojarzył mi się na pierwszy rzut oka z piosenką, którą wykonywał Pan Marek Grechuta pt. ''Ocalić od zapomnienia'' umiejący docenić kunszt gatunku literackiego, jakim jest poezja, rozumiejąc, doskonale po zapoznaniu się z nią interpretując ją w muzycznej twórczości.

Jest to niezwykłe uczucie, kiedy czyta się poezję, która zawiera w sobie magię powodującą, że się chce przeczytać kilkakrotnie wiersze, aby zrozumieć, treść i co autor miał, na myśli tworząc ją.

Podoba mi się to, że autorowi bliskie są spotkania z osobami, które znał, przyjaźnił się z nimi, byli mu bliscy. Jest to bardzo widoczne w zadedykowanych dla nich wierszach.

Właściwie to, w co poniektórych wierszach wyczuwam towarzyszącą mu emocjonalność, którą się kieruje, tęsknotę za czymś, co było i nigdy nie wróci.

Przywiązuje znaczną uwagę do religijności, przyrody, rodziny, przyjaźni, wojny, ojczyzny.

Obserwuje uważnie zachowania osób, z którymi spędzał najwięcej czasu podczas jego wczesnej młodości, co czyni go bogatszym w doświadczenia.

Zauważa to, co jest dla nas niewidzialne, a dla niego znaczy, tak wiele w ukrytej tajemniczości tego, co przeżył i dzieli się tym aby czytelnik mógł poznać jego stan umysłu zapamiętanych miłych, a czasem trudnych chwil.

Nie umiem wskazać, który wiersz ujmuje mnie najbardziej.

Lubię, kiedy wiersz zawiera w sobie to coś, co z wyczytanej treści rozumiem sens, a nie to, że muszę się domyślać, bo coś jest niedopowiedziane, brakuje w nim słów mogących nadać jeszcze, co autor chciałby przekazać w nim, a co nie bo uznał za stosowne, by nie zepsuć tego, co zostało do tej pory w nim już zawarte.

Uważam, że zachętą do zapoznania się z twórczością laureata Literackiej Nagrody Nobla Pana Czesława Miłosza jest zamieszczony na samym końcu twardej oprawy fragment wiersza ''Przedmowa''.

Warto przeczytać tę poezję.

Spiżarnia literacka
Czesław Miłosz0
Okładka ksiązki - Spiżarnia literacka

Wielkie sławy i zapomniane nazwiska, głośne wydarzenia i drobne epizody, to, o czym zapomnieć nie sposób i o czym zapomnieć się nie chce – w pełnej...

Rozmowy zagraniczne. Część trzecia 1980-1997
Czesław Miłosz0
Okładka ksiązki - Rozmowy zagraniczne. Część trzecia 1980-1997

Trzecia część Rozmów zagranicznych z Czesławem Miłoszem i zarazem piąty wolumen rozmów z Noblistą dostarcza kolejnej porcji cennych komentarzy poety...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski