O melba!

Ocena: 4.22 (9 głosów)
Inne wydania:

Malina jest córką dziennikarki śledczej.

Matka wciąż jeździ po kraju, a Malina, zmęczona przeprowadzkami, postanawia zamieszkać

u babki. Szybko okazuje się, że niedaleko pada jabłko do jabłoni i Malina zaczyna prowadzić własne śledztwo.

Jak zginęła siostra bliźniaczka matki?

Dlaczego nikt w miasteczku nic nie wie?

Dlaczego rówieśnicy Magdy, widząc, co się dzieje z jednym z ich kolegów z liceum - pozostają bierni, udają, że nic nie widzą?

I czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane?

Głęboka powieść psychologiczna dla nastolatków

Informacje dodatkowe o O melba!:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2020-03-26
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 978-83-7672-722-6
Liczba stron: 344
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę O melba!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

O melba! - opinie o książce

Niełatwy czas dojrzewania. W rodzinie, w której brak stabilizacji, w środowisku, które mówiąc wiele o wartościach okazuje się zakłamane i bojaźliwe. Jeden człowiek - sprawca tylu nieszczęść schowanych za zasłoną milczenia. Czy ktoś odważy się ujawnić prawdę?
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-09-21,
"O melba!" rzeczywiście nie jest zwyczajną i śmieszną historią (chociaż wstawki komiczne można odnaleźć). Wszystko przez to, że główna bohaterka jest dojrzałą dziewczyną, której nie makijaże i nowe ciuszki w głowie, a rzeczy bardziej... ludzkie. Nie da się ukryć, że los dał jej, jak dotąd popalić. Ojciec zostawiający rodzinę z powodu chomika (brutalnie zepchniętego z balkonu przez Malinę), towarzystwo nie akceptujące jej dojrzałości, matka zafascynowana pracą i tułaczką po całym kraju oraz tajemnicza historia sprzed lat. Wszystko to popycha niecodzienną akcję do przodu, w wyniku czego powstaje nam mieszanka mrocznego thrillera, powieści obyczajowej i młodzieżowej, ale z mocno rozrysowanym tłem psychologicznym. Bardzo spodobało mi się też to, że autorka nie bała poruszyć się tematu, którego nie porusza się często. Malina, świetnie skonstruowana bohaterka, odważna i uparta w swoich działaniach, pewnego dnia styka się z dziwnym Tarwidem - biznesmen mogącym osiągnąć wszystko, facetowi, któremu nie wchodzi się w drogę, bo może się to źle skończyć. Owy mężczyzna mógł bezkarnie dochodzić do swoich celów po trupach (nie dosłownie). Do czasu, kiedy Malina powróciła w swoje rodzinne strony. Nawet nie wyobrażacie sobie jaką fascynację i sympatię budziły we mnie działania tej dziewczyny. Z całych sił kibicowałem jej, aby udało jej się uziemić tego typa, którego z kolei darzyłem nienawiścią. Temat tak bliski nam wszystkim Grażyna Bączkiewicz świetnie okroiła i napisała historię, która otwiera oczy na pewne sprawy. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/09/o-melba.html#more
Link do opinii
Jeszcze gdy chodziłam do liceum napatoczyła mi się ta książka w Internecie. Po przeczytaniu jej opisu zapragnęłam ją posiąść a przeczytać to bezwzględnie! Najpierw udało mi się zdobyć w bibliotece "Stan podgorączkowy"- drugą część, pełna dobrych przeczuć zasiadłam do niej, serce pikało radośnie w oczekiwaniu na ciepłą i zabawną lekturę, zapowiadało się coś nawet w stylu Ewy Nowak... a tu hańba i sromota. Napisana nijak, ważne problemy nastolatków może i porusza, ale autorka nie nadaje się do pisania o nich, ogółem książka wydawała mi się taka... brzydka. Miała w sobie coś z Hanny Kowalewskiej "Tego lata w Zawrociu" która to książka zniechęciła mnie (zdecydowanie nie zgadzam się z recenzją na blogu Myśli i Słowa Wiatrem Niesione http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2012/12/literacka-uczta-w-zawrociu.html) i również zdawała się niemiłą i brudną, bagnistą. Wrażenie: powiem jak berbeć- A fe! Niestety, i sama "Melba"- chociaż sensowniejsza i minimalnie milsza- podtrzymała niechęć, a po przeczytaniu upewniłam się tylko że z tej mąki chleba nie będzie. Z dwojga (trojga) złego więcej wniosła dla mnie książka dla dwunastolatek "Muchy w butelce" która w pewnym momencie już także poległa, ale nie była zła.
Link do opinii

Na początku książka nieco się dłuży, ale gdy przejdziemy przez pierwsze ok 100 potem to już sama przyjemność. Autorka  przenosi nas w inną rzeczywistość i pokazuje , że potrafi dozować emocje, które niewątpliwie wywołuje.

Kreacje bohaterów wprost doskonałe. Przenosza nas oni w klimat mroczny i tajemniczy , co jest zdecydowanie ogromnym plusem tej pozycji.

Poraz kolejny przekonuję się, że seria "plus minus 16" jest starannie wyselekcjonowana i dobrana.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2012-09-17, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2002-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ale historia Ta potworna wojna
Grażyna Bąkiewicz0
Okładka ksiązki - Ale historia Ta potworna wojna

Cześć, jestem Witek i lubię rozmyślać o dziwnych rzeczach. Moi rodzice są artystami i zarazili mnie swoją fascynacją niewidzialnym światem fal. Zawsze...

Ale historia Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?
Grażyna Bąkiewicz0
Okładka ksiązki - Ale historia Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Cześć, jestem Ela. Mam dwanaście lat i uwielbiam dbać o wygląd i spędzać czas z przyjaciółkami. Niestety ostatnio nie dogadujemy się tak dobrze, jak kiedyś...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy