13 OPOWIEŚCI WYBRANYCH Z DOROBKU NIEKORONOWANEGO MISTRZA GROZY.
Edycja ta zawiera mniej znane historie spod znaku grozy H.P. Lovecrafta. A przy tym stanowi doskonałe uzupełnienie „Zewu Cthulhu”.
Ozdobą zbioru są na pewno „Koty Ultharu” – jeden z ulubionych tekstów pisarza. Podobnie jak rzadko wydawane w zbiorach – „Dwie czarne butelki”, napisane we współpracy z Wilfredem B. Talmanem. I chyba najbardziej refleksyjny tekst: „Nocny ocean”, efekt współpracy z R.H. Barlowem – ostatnia opowieść grozy, nad jaką pracował Howard Phillips Lovecraft, zmarły 15 marca 1937 roku w Providence.
Spis treści:
- Za ścianą snu (Beyond the Wall of Sleep, 1919)
- Przemiana Juana Romero (The Transistion of Juan Romero, 1919)
- Straszliwy Starzec (The Terrible Old Man, 1920)
- Koty Ultharu (The Cats of Ulthar, 1920)
- Z zaświatów (From Beyond, 1920)
- Hypnos (1922)
- Przyczajona groza (The Lurking Fear, 1922)
- Nienazwane (The Unnamable, 1923)
- W grobowcu (In the Vault, 1925)
- Dwie czarne butelki (Two Black Bottles, 1926)
- Sny w Domu Wiedźmy (The Dreams in the Witch House, 1932)
- Ekshumacja (The Disinterment, 1935)
- Nocny ocean (The Night Ocean, 1936)
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2017-11-30
Kategoria: Horror
ISBN:
Liczba stron: 208
Tłumaczenie: Katarzyna Maciejczyk
Howard Lovecraft jest powszechnie uważany za XX - wiecznego klasyka literatury grozy. W swych utworach łączył znajomość realiów kulturowych i geograficznych...
H.P. Lovecraft często konstruował światy niepojęte dla zwykłego śmiertelnika, wykorzystując poetykę snu. W niniejszym tomie po raz pierwszy zebrano najlepsze...
Przeczytane:2018-01-23,
LOVECRAFT MNIEJ ZNANY
H.P. Lovecrafta nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Jeden z niekwestionowanych królów horroru, a zarazem literackich klasyków, stworzył nie tylko mnóstwo przejmujących, niepokojących opowieści grozy i całą mitologię Cthulhu, która stała się jego znakiem rozpoznawczym, ale także wywarł na cały gatunek wpływ widoczny po dziś dzień. Inspirował się nim choćby Stephen King, Graham Masterton wprost kopiował jego fabuły i postacie, a świat komiksowego Batmana przesycony został mniej lub bardziej wyraźnymi odniesieniami do poszczególnych tekstów. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach wśród wydawniczych nowości znów pojawiają się najróżniejsze antologie jego opowiadań, a wśród nich także ta jedna, niepozorna, ale bardzo warta uwagi. „Nienazwane”, bo o niej mowa, to zbiór mniej znanych tekstów Lovecrafta, czasami pisanych wspólnie z innymi autorami, ale równie wartych poznania, co jego najsłynniejsze dokonania.
Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/01/nienazwane-howard-phillips-lovecraft.html