Miasto Ł.

Ocena: 3.33 (3 głosów)
Na każde niedzielne nabożeństwo T. zabiera ze sobą... gumowego prosiaczka. Przed laty ukradł go koleżance z pracy. Kobieta wkrótce zniknęła z jego życia, ale on zrozumiał, że okradł samego Boga. Teraz ma nadzieję, że pewnego dnia uda mu się naprawić swój błąd i zwrócić zabawkę. T. mieszka żoną H. i przybranym synem M. w zrujnowanej kamienicy, a kradzież gumowej zabawki nie jest jedynym błędem, który obciąża jego sumienie. Alkoholik i narkoman, człowiek, który przez wiele lat niszczył życie najbliższych, T. próbuje zrzucić z siebie bagaż uzależnienia i okrucieństwa. Tymczasem w kamienicy nadchodzą wielkie zmiany. Budynek został objęty programem "rewitalizacji" i kolejni mieszkańcy zmuszani są do wyprowadzki. T. wraz z rodziną zostaje w pustoszejącym domu z pytaniami, na które musi znaleźć odpowiedź. Być może odkryje, że ani w domu, ani w życiu nie jest sam... Wyginając słowa, dręcząc polską frazeologię i składnię, autor Miasta Ł. stara się przedrzeć przez fałsz języka i rzeczywistości. Chce zrozumieć, co naprawdę kryję się za inicjałami Ł, T, H i M. I co tak naprawdę je łączy.

Informacje dodatkowe o Miasto Ł.:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7747-629-1
Liczba stron: 160

więcej

Kup książkę Miasto Ł.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Miasto Ł. - opinie o książce

Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Tomasz Piątek to kontrowersyjny pisarz. Nie ukrywa błędów z młodości, leczył się z narkotykowo -alkoholowego uzależnienia. Ł. to na pewno miasto Łódź, T. to prawdopodobnie Tomasz. Historia kilu dni z życia małżeńskiego. Powieść zawiera wątki autobiograficzne. Po przyznaniu się T. jak traktował psinę Lubo straciłam dla bohatera całą sympatię i gdybym mogła to dokopałabym mu do tyłka. Zadziwiająco swoiste słowotwórstwo, którym posługuje się autor czyni powieść abstrakcyjną. Książka chyba tylko dla sympatyków twórczości Tomasza Piątka.
Link do opinii

Książka "Miasto Ł.", choć niedługa, bo liczy sobie niewiele ponad sto pięćdziesiąt stron, czyta się opornie. Może tylko mnie? Może nie jest mi po drodze z taką formułą? Autor posługuje się tu nowomową. Tworzy słowa, które są zlepkami innych wyrazów, bądź wyrazów i znaczeń. I tak mamy na przykład kotlota, psacer,  archikotura i wiele innych tym podobnych. O ile początkowo jest to nowość, która intryguje i bawi, z czasem zaczynała mnie drażnić, a czytanie tej książki z niekiedy zabawnej, z czasem zrobiło się irytujące. Od drugiej połowy częściej zmuszałam się do niej, zamiast podchodzić do kolejnych rozdziałów z chęcią. Co często przychodziło nie łatwo. A najbardziej widać to po tym, iż czytałam ją prawie pięć miesięcy.

Nie jest to książka wybitna ani rewelacyjna, choć ma swój potencjał. W moim odczuciu jest mocno przeciętna.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2021/11/miasto.html

Link do opinii

Przeczytałam. I nic.  Żadnych wrażeń. Czyta się lekko, czasem z humorem, trochę zwyczajna o niczym. Życie w mieście Ł łatwym nie jest, szczególnie na osiedlu nie-bogaczy. Psy sr..ją, ludzie piją. 

Link do opinii
Inne książki autora
Heroina
Tomasz Piątek 0
Okładka ksiązki - Heroina

Warszawa, pierwsze lata XXI wieku. Piwnice, osiedlowe śmietniki, restauracyjne toalety. Tomasz odruchowo wypatruje kryjówek - miejsc, gdzie można zapalić...

Bagno
Tomasz Piątek0
Okładka ksiązki - Bagno

Bagno to opowieść o trzech morderstwach. Jedno z nich miało miejsce w trzynastym wieku. Dwa pozostałe dzieją się właśnie teraz. Na podwarszawskich Bagnach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy