Skrzyżowanie „Nostalgii anioła” i „Milczenia owiec”.
Szesnastoletnia dziewczyna w ciąży zostaje uprowadzona; porywacz łapie ją na ulicy, wciąga do furgonetki, krępuje, zawiązuje jej oczy i wywozi w nieznanym kierunku. Nastolatka jest przerażona, osamotniona i bezbronna… Ale czy rzeczywiście?
Od momentu porwania i uwięzienia w tajemniczym budynku na odludziu postanawia za wszelką cenę uratować swoje nienarodzone dziecko i zemścić się na bandycie, który jej pilnuje, oraz na jego wspólnikach. Kolekcjonuje „atuty”, które mają jej pomóc w realizacji tego zamiaru: koc, uchwyt wiadra, temperówkę, stare radio. W najdrobniejszych szczegółach opracowuje plan ucieczki i zemsty, wykonując skomplikowane obliczenia, nieustannie ćwicząc i czekając na dogodny moment, by zaatakować prześladowców. Niezwykle metodyczna i precyzyjna, opanowana i skrupulatna, staje się równorzędnym przeciwnikiem porywaczy, którzy grożą jej śmiercią.
Poznając „Metodę”, zaczynamy się zastanawiać, kto tu staje się ofiarą, a kto napastnikiem.
Oryginalna i mocno wciągająca! Shannon Kirk pisze tak, że naprawdę trudno odróżnić oprawcę od ofiary. Świetny tekst, uwielbiam takie pisarstwo!
Lisa Gardner, autorka bestselerów
Co się stanie, gdy handlarze dziećmi porwą ciężarną nastolatkę? Otrzymasz „Metodę”, skrzyżowanie „Nostalgii anioła” i „Milczenia owiec”. Debiutancki thriller Shannon Kirk jest świetnie napisany i całkowicie przekonujący. Przeczytałem go jednym tchem!
Leonard Rosen, autor „Głosu chaosu”
Nietzsche pisał, aby wystrzegać się ludzi z silną chęcią karania oprawców. Ta myśl powraca po przeczytaniu ciemnego, niepokojącego thrillera Shannon Kirk. Świetna książka!
„Booklist”
„Metoda” jest jednym z najlepszych thrillerów tego roku!
„CrimeFiction.FM”
Shannon Kirk kiedy nie pisze, jest praktykującym prawnikiem. Mieszka w Massachusett w Cape Ann z mężem i synem. Jest trzykrotną laureatką William Faulkner William Wisdom.
Jest członkiem International Thriller Writers i Mystery Writers of America.
Informacje dodatkowe o Metoda:
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-03-16
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
978-83-8097-086-1
Liczba stron: 336
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2017-06-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 80 książek 2017,
Rzadko sięgam po thrillery psychologiczne, ale opis "Metody" zadziałał na mnie jak magnez. Przedstawienie jej jako skrzyżowania "Nostalgii anioła" (jednej z moich ulubionych książek) oraz "Milczenia owiec" (kocham ten film!) ogromnie zadziałało na moją wyobraźnię. Zwyczajnie nie mogło tej lektury w moim życiu zabraknąć - a przynajmniej tak sądziłam, dopóty nie rozpoczęłam czytania...
Przede wszystkim - niewiele tutaj z wcześniej wspomnianych tytułów, aczkolwiek "Milczenie owiec" znam jedynie z ekranizacji, więc mogę nie mieć pełnego obrazu w tej kwestii. To chwyt marketingowy poniżej pasa, bo - jak w dalszej recenzji się przekonacie - "Metoda" jest interesującą pozycją, jednakże spodziewałam się po niej czegoś innego, co też wpłynęło na moją ostateczną ocenę. W zasadzie powinnam się tego spodziewać - obecne porównania do innych książek oraz miano "bestsellera" bywają bardzo nietrafione lub krzywdzące (we mnie osobiście plakietka "najlepiej sprzedającej się książki" budzi grozę).
"Metoda" jest historią nastoletniej, ciężarnej dziewczyny, porwanej i przetrzymywanej dla dziecka. Obserwujemy wydarzenia z pierwszoosobowej narracji przyszłej matki oraz detektywa, który jest zamieszany w jej poszukiwania. Obie te postacie są skrajnie różne pod względem charakterów, a nawet stylu opowiadania, co uważam za ogromną zaletę. Prawdę mówiąc, w całej powieści nie spotkamy podobnych sobie bohaterów - każdy jest inny, nieprzeciętny, ma swój udział w fabule. Ten zabieg niezaprzeczalnej oryginalności postaci - w przeciwieństwie do wyśmienitej narracji - wcale nie jest już aż taki udany. Sądzę, że autorka nie do końca przemyślała całość swej opowieści i miejscami albo za bardzo poszalała z fantazją, albo wciskała niektóre fragmenty na siłę. Bywały momenty, gdzie "Metoda" objawiała mi się nierealistycznie, a wręcz śmiesznie, by zaraz potem na nowo zaciekawić mnie i wciągnąć w swój niepokojący świat (co samo w sobie również jest niepokojące). Misterny plan głównej bohaterki, zaskakująco precyzyjnie oddany, zatrwożył mnie, ale i wzbudził we mnie ogromny podziw - szanuję za ten element autorkę.
Te niemal skrajne odchylenia sprawiły, że zaczęłam podejrzewać Shannon Kirk o dwoistą naturę. A może autorka tak bardzo polubiła swoją główną bohaterkę, że całą powieść postanowiła przerobić na jej podobieństwo, czyniąc ją równie słabą i odpychającą, jak i błyskotliwą? Bo taka właśnie jest nasza ciężarna nastolatka - ponadprzeciętnie inteligentna, intrygująca, chwilami budząca awersję... Można ją pokochać, można znienawidzić. Ambiwalentny stosunek czytelnika do treści to chyba urok tej książki. Jeśli lubicie thrillery psychologiczne, które dają do myślenia i wypełniają czytelnika sprzecznymi uczuciami - jest to lektura dla was.