Langer to najnowsza powieść Remigiusza Mroza, której głównym bohaterem jest Piotr Langer jr. Czytelnicy mieli okazję poznać go już wcześniej - za sprawą niezwykle popularnej serii o Joannie Chyłce, gdzie był największym przeciwnikiem warszawskiej adwokat.
Z opisu wydawcy czytamy, że "Piotr Langer nie wymaga opisu".
W zwiastunie pojawiają się słowa: Gdy zło przybrało ludzką postać, pojawił się on. Dobrze oddają one charakter głównego bohatera powieści.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 498
"Langer" to kolejne udane dzieło Remigiusza Mroza, znanego polskiego pisarza, który zyskał dużą popularność dzięki swoim powieściom kryminalnym. Tym razem Mróz zabiera nas w niebezpieczną podróż w głąb umysłu tytułowego bohatera, Piotra Langera.
Piotr Langer to postać, która nie wymaga szczegółowego opisu. Autor zgrabnie wprowadza nas w historię, przekonując, że każdy czytelnik powinien już znać tego tajemniczego bohatera. Mróz stworzył Langerowi osobowość pełną tajemniczości i wewnętrznego konfliktu, co nadaje powieści głębi i nieprzewidywalności.
Podczas bankietu fundacji Piotra Langera, poznajemy Ninę Pokorę, piękną i dobrze ubraną kobietę, która wydaje się idealną ofiarą dla Langera. Jednak coś w niej przyciąga uwagę głównego bohatera i sprawia, że zaczyna on odsłaniać przed nią swoje najciemniejsze tajemnice. Mróz perfekcyjnie przedstawia proces, w którym zło w Piotrze Langerze się rodzi, zmuszając czytelnika do zastanowienia się nad naturą ludzkiej moralności.
Jednym z największych atutów "Langera" jest styl pisarski Remigiusza Mroza. Jego narracja jest dynamiczna, pełna napięcia i trzyma czytelnika w nieustannym napięciu. Autor doskonale panuje nad tempem opowieści, umiejętnie łącząc wątki fabularne i wprowadzając nieoczekiwane zwroty akcji.
Mróz w swojej najnowszej powieści również porusza ważne tematy społeczne i moralne. Wprowadza czytelnika w świat ludzkiej psychiki i pokazuje, jak z pozoru normalny człowiek może stopniowo ulegać wpływom zła. Autor analizuje granice moralności, skłaniając do refleksji nad tym, jak wiele zła jest obecne w nas samych.
Jedynym punktem, który można by poddać krytyce, jest nieco przewidywalna końcówka. Mimo to warto zaznaczyć, że cała historia prowadzi do ciekawego rozwiązania, które nadal jest satysfakcjonujące.
"Langer" to wciągająca i przemyślana powieść kryminalna, która pozwala nam zajrzeć w głąb umysłu tytułowego bohatera i zastanowić się nad naturą dobra i zła. Remigiusz Mróz kolejny raz udowadnia swoje umiejętność tworzenia intrygujących postaci. "Langer" to powieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu aż do zaskakującego finału.
Język użyty przez autora jest płynny i przystępny, co czyni lekturę łatwą i przyjemną. Mróz wnikliwie bada psychikę swojego bohatera, odkrywając jego najskrytsze sekrety i ukazując trudne wybory, z jakimi się konfrontuje. Czytelnik nie tylko towarzyszy Piotrowi Langerowi w jego wewnętrznej podróży, ale również zadaje sobie pytania dotyczące swojej własnej moralności i granic, jakie jesteśmy w stanie przekroczyć.
Charakterystyczne dla twórczości Mroza jest również umiejętne splecenie wątków fabularnych i skomplikowanych relacji między postaciami. Każdy z bohaterów, zarówno głównych, jak i pobocznych, ma swoją rolę do odegrania i wnosi coś istotnego do historii. Autentyczne dialogi i różnorodność charakterów sprawiają, że świat przedstawiony w powieści staje się bardziej wiarygodny i angażujący.
Końcówka powieści może być przewidywalna dla bardziej doświadczonych czytelników. Mimo to Mróz udowadnia, że dla niego sama rozgrywka fabularna nie jest najważniejsza, lecz głębia psychologiczna postaci i ich ewolucja.
W trakcie lektury "Langera" można dostrzec subtelne odniesienia i wzmianki dotyczące innych bohaterów stworzonych przez Mroza. Jest to prawdziwa gratka dla zagorzałych fanów, którzy są dobrze zaznajomieni z poprzednimi utworami autora. Poznanie ich dalszych losów i zobaczenie, jak wpisują się w nową opowieść, wzbogaca cały świat literacki stworzony przez Mroza.
Przeniesienie postaci z różnych powieści do jednej historii może być trudne do wykonania, ale autor zręcznie radzi sobie z tym zadaniem. Stwarza on przestrzeń dla interakcji między bohaterami, co prowadzi do nieoczekiwanych połączeń i zaskakujących relacji. Ten zabieg nie tylko sprawia przyjemność dla fanów, ale również otwiera nowe możliwości rozwoju fabuły i generuje większe zainteresowanie.
Warto zaznaczyć, że choć znajomość wcześniejszych powieści Mroza nie jest konieczna do zrozumienia "Langera", to niewątpliwie dodaje ona dodatkowej głębi i satysfakcji podczas lektury. Nowi czytelnicy mogą być zaintrygowani wystąpieniem tajemniczych postaci, co skłoni ich do zgłębiania innych książek autora.
W "Langerze" Remigiusz Mróz udowadnia, że potrafi nie tylko tworzyć wciągające indywidualne historie, ale także tworzyć spójny i bogaty świat literacki, w którym bohaterowie z różnych powieści spotykają się i współistnieją.
"Langer" to powieść, która z pewnością spełni oczekiwania fanów Remigiusza Mroza. Warto podkreślić, że książka nie tylko dostarcza emocjonującej lektury, ale również skłania do refleksji nad moralnością i naturą ludzkiego zła. Jest to kolejny udany kryminał od polskiego mistrza gatunku, który z pewnością zachwyci zarówno nowych czytelników, jak i wieloletnich fanów Mroza.
Remigiusz Mróz swoją najnowszą powieść „Langer” poświęcił w zasadzie jednemu bohaterowi, Piotrowi Langerowi. Dla mnie powieść jak najbardziej do przyjęcia na czytelniczą półkę. Dynamiczna, przewrotna a momentami „psychopatyczna”. Podejrzewam, że była wyczekiwana przez część fanów twórczości Mroza. Dla mnie było oczywistym, że Langer nie zasługuje na ciągłe spychanie w kąt różnych powieści, bycie tłem w dotychczasowych „mrozowych” historiach i zapewne domagał się większej uwagi. To i dostał szansę, którą wykorzystał znakomicie. Zdaje sobie sprawę, że nie jestem obiektywny ani się nie staram nim być, po prostu jestem „Mrozowiczem”, który od samego początku kibicuje autorowi. Można się czepiać, że nieprawdopodobna historia, wiek Langera tu i tam nie gra czy ogólnie nic nie wnosi do życia, a raczej nie kończy wątku koronowanego negatywa Mroza. Ba, jeszcze należy dodać, że powieść w zasadzie jest tylko dla czytelników znających twórczość Mroza, inaczej mogą się trochę pogubić w przywoływanych wątkach czy postaciach powieści. Wszak to tylko powieść, w której może zdarzyć się wszystko i ma czytelnikowi dać wytchnienie od codzienności. Ja to znalazłem.
Studium psychopatii
Piotr Langer to bohater znany wszystkim miłośnikom prozy Remigiusza Mroza (seria z Joanną Chyłką), pojawiają się postaci znane z innych powieści znanego pisarza. Akcja utworu rozgrywa się w teraźniejszości i przeszłości; przenosimy się w czasie, poznajemy dzieciństwo przyszłego Sadysty z Mokotowa. Dowiemy się o okolicznościach wpływających na to kim się stał, autor odwołuje się do całościowego ''życiorysu" przestępczego psychopaty.
Mężczyzna myśli, że jest sprytny, w chorym umyśle znów zakiełkował plan nowej zbrodni. Pojawia się problem, ponieważ wybujała pewność siebie nie pozwala mu dostrzec, że jego plan jest niedoskonały i obarczony ryzykiem. Piotr zaczyna popełniać kardynalne błędy. Co zrobi, gdy trafi na bardziej wyrafinowanego, niż on sam, przeciwnika?
Środowisko rodzinne, w którym dorastał młody Langer, było destrukcyjne, patologiczne. Klasyka: przemoc, zdrady, uzależnienia. Cynizmu i manipulowania innymi ludźmi, chłopak nauczył się od sadystycznego ojca. Szybko pojął reguły gry, a brak pozytywnych wzorców w znacznym stopniu wpłynął na postrzeganie otaczającej go rzeczywistości. Zaczął nienawidzić kobiet, jakby chciał je ukarać za nieudolność wychowawczą matki.
Piotr Langer to bohater wyrazisty, wzbudzający przerażanie, ale czytelnik nie znajduje potrzeby jego usprawiedliwienia. Człowiek ten ma wypaczoną zdolność do wczuwania się w emocje innych ludzi. Remigiuszowi Mrozowi udało się stworzyć pogłębiony i wiarygodny portret psychologiczny seryjnego mordercy. Fabuła jest przemyślana, sprawnie skonstruowana, sporo niespodziewanych zwrotów akcji, aczkolwiek poszczególni bohaterowie bywają irytujący.
Można dociekać za Tadeuszem Różewiczem: Skąd się bierze zło, odpowiadając, że: Zawsze z człowieka. Jednostka ludzka stając przed dylematami moralnymi, ma zawsze wybór. Przypadek psychopaty, prowokuje wiele pytań do psychiatrów, socjologów, pedagogów resocjalizacyjnych. Czy w każdym z nas drzemie zło, budzące się pod wpływem danych okoliczności. Wedle danych szacunkowych, osoby o silnych zaburzeniach osobowości stanowią około 3% społeczeństwa.
Nie wiem dlaczego i nie, że to jakieś uprzedzenie, ale z twórczością Remigiusza Mroza nie jest mi po drodze, po prostu nie zaiskrzyło. Jednak serial z Chyłką to inna liga myślę, że duża w tym zasługa Magdaleny Cieleckiej i właśnie to przez seial sięgnęłam po Langera. Zły do szpiku kości, bezwzględny, bez uczuć, potwór nie człowiek, tak można o nim powiedzieć gdy zna się jego czyny. Szarmancki, przystojny, z niewinnym uśmiechem, czy to może być jeden i ten sam człowiek? Piotr Langer w towarzystwie uchodzi za bogatego filantropa, pomagającego potrzebującym, w rzeczywistości to psychopata, mordujący dla satysfakcji, napawający się każdą zbrodnią. Wielu ostrzy sobie zęby na to, żeby zobaczyć go za kratkami, lecz ten człowiek potrafi wybronić się ze wszystkiego. Nina Pokora, elegancka kobieta którą poznaje na przyjęciu, ma się być jego kolejną ofiarą, jednak ta kobieta coś w sobie ma, Langer otwiera się przed nią, wraca do lat dzieciństwa i opowiada jak obudziło się drzemiące w nim zło. Mocna, krwista, pełna przemocy powieść która nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Czytając o tym co robił Langer miałam przed oczami te zbrodnie i wiedząc, że to człowiek zły, z jednej strony rozumiałam główną bohaterkę, że miała do niego słabość. Zaskoczyło mnie zakończenie, takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam. Fajnie było wysłuchać prologu od autora i dowiedzieć się, że Langer ma swoją playlistę na Spotify. Książkę polecam, jest mocna, jest w niej dużo zła ale fani Chyłki i Langera nie powinni żałować.
,,Piotr Langer nie wymaga opisu"...
A moja recenzja nie wymaga treści. Po prostu jestem na NIE.
No dobra. Coś jednak napiszę...
Fabuła nudna i wlokąca się niemiłosiernie przez liczne dialogi, które czasem kompletnie nic nie wnosiły.
Sama postać Langera- w mojej ocenie przejaskrawiona i niewiarygodna. Nie czułam tego bohatera.
Natomiast Siarka i Olgierd- podobni do Joanny i Kordiana. Inaczej pamiętam Paderborna ze starych części Chyłki.
Na plus: posłowie od autora. Ponadto wplatanie bohaterów z innych serii, czyli Chyłka, Edling, Zaorski. Czuję się rozczarowana. Dawno mnie tak nie irytowała lektura w trakcie czytania.
Byłam ciekawa tej powieści. Opinie były różne.
Nie brakuje tu okrucieństwa. Próba poznania genezy zła, psychopatycznych skłonności. Odwołania do literatury, historii innych zbrodniarzy.
Pomysł na fabułę ciekawy. Zwroty akcji trzymają w niepewności.
Liczyłam na inny finał. Mam wrażenie, że autor pozostawił sobie otwartą furtkę, chociaż tego nie potwierdza.
Chyba najlepszy kryminał Mroza, jaki czytałam, a trochę tego było. Książka dla czytelników o mocnych nerwach, przerażająca, choćby poprzez przedstawienie, jak bezradny jest wymiar sprawiedliwości wobec inteligentnego mordercy. Do tego sceny pełne okrucieństwa i wymyślnych tortur. ,,Kiedy skończył, na stole selekcyjnym znajdowała się makabryczna karykatura postaci ludzkiej. Ciało Katarzyny od szyi w gorę było praktycznie zmiażdżone. Pozbawione głowy." Głównie opisana jest działalność Langera, pokazana z jego perspektywy. Poznajemy motywy jego mrocznego życia. Jest też retrospekcja dotycząca zdarzeń z jego dzieciństwa, które miały wpływ na to czym się stał. Zwroty akcji są tak zaskakujące, że trudno mi było odłożyć na później śledzenie dalszych poczynań Langera, Pokory i Siarkowskiej. Zakończenie rozczarowało mnie, bo nie tego się spodziewałam. Czekam na następną część, chcę też poznać młodość Langera.
Bardzo lubię ksiązki Remigiusza Mroza ,ale do "Langera" jakoś sceptycznie byłam nastawiona i szkoda,bo jak sie okazało książka jest świetna.
To kolejna porywająca powieść, która wciąga czytelnika i nie pozwala mu oderwać się od stronic przez długi czas.Ci co czytają Mroza na bieżąco będą zadowoleni ,bo Mróz wprowadza w książce spojlery co najmniej trzech seri ,i łatwiej im będzie wtopić się w historie .A tym ,którzy raczej nie są zaznajomeni z pozostalymi seriami czytanie bedzie trochę ryzykowne.
"Langer" to powieść raczej dla czytelników mających naprawdę mocne nerwy i spełni oczekiwania fanów Remigiusza Mroza. Książka ta bowiem nie tylko dostarczy emocjonującej lektury, ale również skłoni do refleksji nad moralnością i naturą ludzkiego zła.
WYDANIE JUBILEUSZOWE ISTNIEJĄ POŻARY, KTÓRYCH UGASIĆ SIĘ NIE DA. Po wypadku na Zawracie Wiktor Forst był zmuszony pogodzić się z tym, że jego zdrowie...
,,Trawers jest nie tylko świetną lekturową rozrywką dla fanów prozy gatunkowej, ale również powieścią, która zmusza do refleksji, kim jako Europejczycy...
Przeczytane:2023-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, 52 książki 2024, 26 książek 2024, 12 książek 2024, Posiadam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, 52 książki 2023, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2023,
„Langer” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości Remigiusza Mroza i przede wszystkim dla fanów serii Chyłka. Ja, gdy tylko ujrzałam ten tytuł od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać!
Książka przedstawia nam bliżej postać Piotra Langera, który jest już znany czytelnikom z serii o Chyłce. To właśnie tam, w pierwszym tomie „Kasacja” poznaliśmy osobę Piotra, który już wtedy okazał się być postacią niezwykle kontrowersyjną. W późniejszych częściach ciągle przewijała się postać Piotra Langera i jego poczynania, które przeplatały się w życiu Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego. Na pewnym przyjęciu, które zostało zorganizowane dla nowej fundacji Piotra wpada w jego oko potencjalna przyszła ofiara, którą jest Nina Pokora. Ta dwójka nawiązuje relację, która okazuje się być znacznie dłuższa, aniżeli główny bohater początkowo zakładał. W tej historii mamy możliwość bliższego poznania Piotra, jego historii, dzieciństwa i tego, co spowodowało, że stał się właśnie takim człowiekiem. Piotr Langer to zło samo w sobie, niemniej jednak wszystko ma swoje podłoże, które autor w tej historii pozwala nam bliżej poznać.
Historia przedstawiona jest z dnia dzisiejszego, ale przeplata się z rozdziałami, które przenoszą nas w czasie do momentu, gdy Piotr miał 13 lat i dopiero odkrywał świat. Poznajemy jego znajomych ze szkoły, dowiadujemy się kto i w jakich okolicznościach był jego pierwszą ofiarą, a także jesteśmy świadkami jego pierwszego spotkania z Chyłką.
Przyznam szczerze, że byłam bardzo ciekawa tej historii i tym razem autor mnie nie zawiódł. Historia Piotra potrafi zaskoczyć, wywołać szok, ale to, co autor zaserwował na koniec przechodzi wszelkie oczekiwania. Powiem szczerze, że czytałam już wiele książek Remigiusza Mroza i wiem, że sięgając po jego twórczość można spodziewać się dosłownie wszystkiego, ale za każdym razem ponownie udaje mu się mnie zaskoczyć. Nie chcę spilerować, dlatego nie będę zbyt wiele mówiła, a jedynie tyle, że tym razem zakończenie również mnie zaskoczyło, nie wspominając o emocjach, które towarzyszyły mi podczas czytania.
Ta historia nie jest jednak dla każdego, zawiera wiele brutalnych opisów, okrucieństw, które mogłyby złamać osoby o słabych nerwach. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć, czy aby na pewno sięgać po ten tytuł, chociaż dla fanów serii o Chyłce to zdecydowanie pozycja obowiązkowa!