Kinofrenia

Ocena: 3.5 (2 głosów)

Gdy nie masz pomysłu na życie, zmień je... w film

To zdecydowanie nie jest najlepszy moment w życiu Diany. Właśnie straciła pracę, rozstała się z narzeczonym i nie bardzo ma pomysł, jak przezwyciężyć towarzyszące jej poczucie beznadziei. Z braku lepszego zajęcia postanawia zapisać się na studia filmoznawcze i... tak zaczyna się przygoda, która przenosi ją do innego wymiaru. Dosłownie, gdyż zgłębiając tajniki kina i spędzając długie godziny na seansach filmowych, Diana zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Tymczasem w jej głowie zaczyna się materializować pomysł na scenariusz, który staje się jej obsesją. W którym miejscu przebiega granica między fikcją a rzeczywistością? Które słowa są jej własnymi, a które zapożyczyła z filmowych dialogów? Gdy raz przejdzie się na drugą stronę srebrnego ekranu, nie tak łatwo jest wrócić...

Informacje dodatkowe o Kinofrenia:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-02-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382197648
Liczba stron: 394
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Kinofrenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kinofrenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - wybranka_ksiazek
wybranka_ksiazek
Przeczytane:2022-04-19, Ocena: 3, Przeczytałem,

,,Kinofrenia" to powieść obyczajowa, która przykuła moją uwagę swoim opisem na okładce. Opowiada ona o kobiecie - Dianie, która w swoim życiu napotyka ciężkie wydarzenia. Straciła pracę, rozstała się z narzeczonym i przez właśnie owe wydarzenia dosięga ją poczucie bezsilności i beznadziei. Z braku zajęcia postanawia zapisać się na studia filmoznawcze, gdzie rozpoczyna się jej przygoda, dosłownie jak z innego wymiaru. Gdy tak bardzo angażuje się w pogłębianie swojej wiedzy na temat kina i sensacji filmowych, zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Zaczyna materializować pomysł na scenariusz, który staje się jej obsesją. Sama dokładnie nie wie gdzie wyznaczona jest granica między fikcją, a rzeczywistością.

 

Gdy dostałam propozycję jej zrecenzowania bardzo się ucieszyłam, gdyż jest to naprawdę ciekawa pozycja. Chyba nawet pierwszy raz spotykam się z takim motywem w książce, co na pewno jest dużym atutem. Maria Cecylia Rajchel, czyli autorka powieści ma przyjemny styl pisania, który jest łatwy w odbiorze. Mimo, że mamy do czynienia z pomieszaniem się dwóch światów to wszystko jest zrozumiałe. Bohaterowie powieści są dobrze wykreowani, przez co książka jest przyjemniejsza w odbiorze. Muszę również przyznać, że bardzo podoba mi się okładka, która utrzymana jest w minimalistycznym stylu. Całość wypada dobrze. Nie uważam żeby czas, który przeznaczyłam na zapoznanie się z książką był zmarnowany, dlatego mogę polecić ową powieść.

Link do opinii
Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2022-03-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Pozycja pani Marii Cecylii Rajcher (zauważyliście, że ostatnio modne stało się podawanie swoich dwóch imion przez polskich autorów?) pod tytułem ,,Kinofrenia" nie zachwyciła mnie. I to z kilku powodów.


Po pierwsze - styl wypowiedzi uprawiany przez Autorkę jest dosyć chaotyczny. Mógłbym przyjąć, iż główna bohaterka ,,odjechała" i ma ograniczony dostęp do własnej świadomości, jednak tok powieści jest trudny do zrozumienia. Żonglerka językiem, choć widać w niej mistrza, w tym przypadku nie przyniosła pożądanego efektu. Pani Rajcher zdecydowanie przesadziła, przez co całość lektury stała się trudna do odczytania. Być może to zabawa słowem, mnie jednak nie zachwyciła.


Po drugie. Z pewnością Autorka zna dużo, cały ogrom słów-wytrychów, których przeciętny zjadacz chleba nie pojmuje. Jednak książka jest nimi przeładowana, i jak śmiem sądzić, przydałyby się w niej przypisy. Zresztą, i z przypisami większość naszego społeczeństwa nie zrozumiałaby o co chodzi w powieści. I szczerze, sam kilka razy musiałem sięgnąć po słownik PWN.


A propos przypisów. Sama Autorka przyznaje, że niewielu ludzi będzie w stanie przypomnieć sobie o czym były wymienione w książce filmy zza Atlantyku. Logicznym wydaje się więc, aby w przypisach, choćby w dwóch, trzech zdaniach streścić ich fabułę. Podobna kwestia wyłania się odnośnie nazwisk reżyserów. Sam jestem kinomaniakiem, trochę przypominającym tego granego przez Jima Carrey'a, choć jestem mniej szkodliwy. Wiele nazwisk gdzieś obiło mi się o uszy, ale jeszcze większe ich grono pozostaje dla mnie czarną magią.


Po trzecie. Wydaje mi się, iż Autorka w samozachwycie odnośnie posiadanej w temacie historii kinematografii wiedzy (nie przeczę, że ogromnej), połączyła ze sobą zbyt wielki ogrom fragmentów filmów. Niektóre faktycznie są mocne, dosadne i mają potencjał, jednak w całym tym galimatiasie, interesujący zamysł Autorki, uległ przesadnemu zamgleniu. Przez to wszystko książkę czyta się ciężko, zwłaszcza po ciężkim dniu pracy. Być może, gdybym był wypoczęty, moja ocena byłaby mniej nieprzychylna... I musiałbym powiedzieć, parafrazując wypowiedź Bogusia Lindy i naśladujących go aktorów: ,,Co ty k... wiesz o czytaniu". Książka przytłoczyła mnie ogromem wiedzy umieszczonej dosyć chaotycznie.


Po czwarte - fabuła. Losy bohaterki są dosyć proste, ale jej myśli zdają się odbiegać od logicznego myślenia. W jej głowie panuje czysty chaos, plątanina wszystkiego. Nic ją nie interesuje na tyle, by zagłębić się w tym. Choć pochłania wszelkie informacje dotyczące wybranego przez nią kierunku studiów, to wnioski, które nam oferuje, są dosyć lakoniczne, są zrozumiałe wyłącznie dla niej samej. Niewiele mówią czytelnikowi, zwłaszcza nie obytemu z kinematografią, ale i z językiem polskim. Wnioski, które wysnuwa Diana, nakreślone są takim językiem, że czasem miałem wrażenie, iż sama Autorka nie wiedziała, co chce przekazać. To bardzo trudne zadanie oświecić czytelnika, nie męcząc go na tyle mocno, by nie odłożył książki, i chyba nie do końca się to udało. Miałem ogromny problem, żeby dotrzeć do końca lektury i nie rzucić jej w kąt. Na szczęście jakoś dobrnąłem, ale z naprawdę wielkim trudem.


Podsumowując - za pomysł szóstka, za wykonanie - szóstka, za bogactwo słów - szóstka, za wiedzę - szóstka, ale za jakość - tylko trójka plus. Polecam ją tym osobom, które lubią literaturę eksperymentalną. Dla mnie była ciężka i trochę przynudnawa, co pewnie wynika z różnicy zainteresowań między mną a Autorką.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Inne książki autora
Dwie dusze
Maria Cecylia Rajchel0
Okładka ksiązki - Dwie dusze

Tajemniczy mężczyzna wyrusza w podróż. Kim jest Leon W. i dokąd się udaje? Kim jest dziewczyna, którą spotyka w samolocie? Czy Luiza jest...

Sypienie
Maria Cecylia Rajchel0
Okładka ksiązki - Sypienie

Jan na skraju załamania psychicznego próbuje odnaleźć sens dalszej egzystencji w miejscu, gdzie spędził młodość i czuł się kiedyś szczęśliwy. Okazuje się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy