King Kong

Król powrócił

Przez lata Carl Denham zaskarbił sobie miano najlepszego twórcy filmów dokumentalnych i teraz postanowił pójść o krok dalej. Wraz z ekipą filmową i aktorką Ann Darrow wyruszył ku mitycznej Wyspie Czaszek, kierowany tajemniczą mapą.

To, co tam ujrzeli, przyćmiło ich najgorsze koszmary. Cały archipelag ogrodzono wielkim murem, który uchronić miał świat śmiertelnych przed czymś strasznym. Przed bogiem-bestią. Przed królem Wyspy Czaszek.

King Konga stworzył w 1933 roku Merian C. Cooper, amerykański filmowiec, który - wraz z Cerdikiem Fauntleroyem i innymi Amerykanami służącymi podczas wojny polsko-bolszewickiej - położył podwaliny pod polskie lotnictwo wojenne. Wymyślone przez nich logo do dziś malowane jest na samolotach, m.in. używał je legendarny Dywizjon 303.

Choć Devos W. Lovelace napisał powieść na zlecenie Coopera i zgodnie z jego wizją scenariusza, to w paru miejscach różni się ona od filmu. Niektóre sceny, jak ta z wielkimi insektami, pojawiły się dopiero w filmie z 2005 w reżyserii Petera Jacksona (Władca Pierścieni).

Historia opowiedziana w tej książce najbliższa jest oryginalnej wizji króla małp

Informacje dodatkowe o King Kong:

King Kong - opinie o książce

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2024-09-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

"King Kong" to fajnie wydana, niedługa książka opisująca klasyczną już historię z tytułową postacią znaną chyba każdemu, nawet jak się nie oglądało filmów, to kojarzy się tego wielkiego goryla ?

Ostatnio miałam okazję zapoznać się z powieściową wersją tej historii i przyznaję, że naprawdę miło spędziłam z nią czas. Głównie za sprawą tego klimatu retro, który po prostu wylewa się spomiędzy kartek. Sama fabuła nie jest może szczególnie ujmująca dla współczesnego czytelnika, należy jednak zwrócić uwagę, że ta historia niedługo będzie mieć 100 lat ? więc jak na swoje czasy była nowatorska i przełomowa, napisana właśnie dla czytelników sprzed kilkudziesięciu lat i robiąca na nich dobre wrażenie.

Jedyne czego żałuję, to tego, że na pobyt Konga w Nowym Jorku poświęcono tak mało miejsca, jakoś miałam wrażenie, że te sceny będą dłużej opisane.

Choć występuje tu element fantastyczny, to jednak w tej książce dominuje przygoda i sensacja, a że lubię przygodówki, to dobrze sie w niej odnalazłam ?

Jeśli szukacie klasyka lub czegoś w klimacie retro to mogę polecić ten tytuł, jeśli zaś jesteście fanami King Konga, to chyba przekonywać nie trzeba ? cieszę się, że przeczytałam tę książkę i kto wie, może za jakiś czas do niej wrócę ?

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa