Karol Szalony

Ocena: 4.5 (4 głosów)
Akcja powieści "Karol Szalony" Aleksandra Dumasa rozgrywa się w okresie niezwykle burzliwym w dziejach Francji końca XIV i początku XV w. Był to czas rozprzężenia wewnętrznego, anarchii i wojen domowych. Karol Szalony, król Francji od 1380 r., popadł w chorobę umysłową. Fakt ten wykorzystały rywalizujące ze sobą grupy, przede wszystkim książęta burgundzcy oraz książę orleański i jego krewniacy - hrabiowie Armaniac.

Informacje dodatkowe o Karol Szalony:

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2013-05-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7739-716-9
Liczba stron: 266

więcej

Kup książkę Karol Szalony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Karol Szalony - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
,,Karol Szalony" nie jest powieścią spod charakterystycznego dla Aleksandra Dumasa znaku płaszcza i szpady, bowiem jako że czas zdarzeń to późne średniowiecze, określić można ją mianem ,,zbroi i kopii". W ówczesnym świecie zdominowanym przez mężczyzn turnieje rycerskie i bitwy biorą górę nad namiętnościami. Fabułę swojej pierwszej powieści historycznej autor osadził na szkielecie faktów historycznych (na podstawie dostępnych mu źródeł) i w ten sposób przeprowadził czytelnika przez trudny dla Francji okres panowania Karola VI Szalonego. Nieszczęsny monarcha, choć człowiek światły, to jednak z powodu długotrwałych stanów apatii, nie potrafiący przeciwstawić się wrogom, którzy czaili się nawet wewnątrz jego kraju. Jednym z nich była jego żona Izabela Bawarska. Powieść pisana była w odcinkach dla prasy. Dumas w swoich ,,Pamiętnikach" wspominał, że sam nie był pewien, jaki ostatecznie z tego powodu kształt będzie miała cała książka. Możliwe, że dlatego też nie wszystkie wątki są dopowiedziane czy wyjaśnione wprost. Dla uważnego czytelnika nie będzie jednak stanowiło problemu, by samemu wysnuwać wnioski. Aleksander Dumas (ojciec) to mistrz słowa, który potrafi nadawać im ton i rytm w zależności od opisywanej sceny. Dlatego polecam książkę, której nie czyta się szybko, ale która inspiruje do poszerzania wiedzy o sytuacji społeczno-politycznej wieku XV we Francji i jej relacji z Anglią. Nie polecam wydania Hachette (w niebieskiej okładce). Wszystkie grzechy wydawcy wymienione są tutaj: https://www.facebook.com/527852827325962/photos/pcb.662732633837980/662732447171332/?type=1&theater i kolejne strony.
Link do opinii
Powieść opowiada o królu Karolu VI i latach jego panowania, które dla Francji były trudnym okresem. Kraj jest uwikłany w wieloletnią wojnę z Anglią. Król Karol VI do pewnego czasu zdaje się dawać sobie radę z trudnym wyzwaniem, niestety zapada na chorobę psychiczną. Wybucha wojna domowa. W tej powieści poznajemy wiele interesujących postaci. Opisane w niej pojedynki, bitwy, intrygi wciągają i czynią książkę bardzo ciekawą. To na pewno jedna z ciekawszych powieści Dumasa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Powieść oprócz losów tytułowego władcy, Karola VI, zawiera sporo wątków pobocznych ( min. de Giac'a i jego żony Katarzyny, która go zdradziła, za co ukarał ją straszliwie) Zasługuje tu na wzmiankę postać Odetty, romantyczna i wierna swemu królowi, która ocaliła go raz ze szponow obłędu dzieki swojej troskliwej opiece.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022, Literatura piękna, Mam,
Inne książki autora
Trzej muszkieterowie 20 lat później tom 1
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Trzej muszkieterowie 20 lat później tom 1

Powieść jest kontynuacją Trzech muszkieterów, a dalsze losy jej bohaterów komplikują się, nabierając rozpędu, mimo upływu czasu. Atos, Portos...

Kawaler de Sainte-Hermine
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Kawaler de Sainte-Hermine

Nieznana powieść autora "Trzech muszkieterów" odnaleziona i pierwszy raz wydana po ponad stu latach.Paryż, początek XIX stulecia. Pierwszego konsula Napoleona...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tajemnica pozytywki
Katarzyna Grochowska
Tajemnica pozytywki
Melanże z żyletką
Łukasz Gołębiewski
 Melanże z żyletką
La Polonaise
Hector Kung ;
 La Polonaise
Chłop i szlachcianka
Wiesława Bancarzewska
Chłop i szlachcianka
W górę wodospadu
Agnieszka Kumor
W górę wodospadu
Melafiry
Anna Robak-Reczek ;
Melafiry
Nie będziesz szczęśliwa
Beata Ostrowicka
Nie będziesz szczęśliwa
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy