Johnny Porno

Nie daj się zwieść tytułowi, to gangsterska ksywka.

Fani Elmore'a Leonarda pokochają Stellę za oryginalny wkład w rozwinięcie stylu mistrza

Lato 1973 roku. Na ulicach króluje disco, a nowojorska mafia jest u szczytu swojej potęgi. John Albano, wyrzucony z pracy robotnik budowlany z alimentami i czynszem, których nie jest w stanie opłacić, pracuje dorywczo dla miejscowej korporacji taksówkarskiej. Niespodziewanie los rzuca go w sam środek niebezpieczeństwa. Próbuje związać koniec z końcem, licząc widzów i zbierając utarg z nielegalnych projekcji zakazanego filmu Głębokie gardło dla mafiosa Eddiego Vento. Jednak jego przebiegła była żona, jej jeszcze bardziej przebiegły były mąż oraz mafiosi związani ze sfinansowaniem najsłynniejszego filmu pornograficznego wszech czasów sprawią, iż życie Albano z tylko pokręconego zamieni się w prawdziwy koszmar...

,,Charlie Stella wypełnił Johnny'ego Porno całą gamą niezwykle barwnych postaci. Mamy tu żołnierzy mafii, płatnych zabójców, skorumpowanych gliniarzy, przebiegłe eksmałżonki, wrażliwych agentów FBI, ćpunów, policyjnych informatorów, aspirujące gwiazdki porno (oraz te, które już żyją niczym gwiazdy porno), skazańców, dobrych facetów, dzieciaki, lojalne matki i Johnny'ego Porno, faceta, który nie znosi swojego pseudonimu i oczekuje tylko odrobiny szacunku za to, co robi dla swojego syna. To naturalistyczna, skomplikowana opowieść w stylu Rodziny Soprano, nieprzeznaczona dla osób wrażliwych".

,,The Book Chale"

,,Opisujący Johnny'ego Porno krytycy i czytelnicy często stosują porównania do wielkich autorów w historii kryminału - Elmore'a Leonarda, George'a V. Higginsa i Donalda Westlake'a... Doskonałe zobrazowanie roku 1973 i narodzin branży pornograficznej w powieści wypełnionej wieloma postaciami, licznymi wątkami pobocznymi, interesującymi dialogami, wystarczającą ilością kontekstu historycznego, by można było mówić o walorze dokumentarnym, oraz mnóstwem akcji typowej dla klasyki gatunku".

,,The Brothers Judd"

Johnny Porno - opinie o książce

Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014, Mam,
Warsztatowo bardzo dobra, ale treścią - nie zachwyca.
Z pewnością nie każdy odnajdzie się w tej historii. Jednak muszę powiedzieć, że warto. Co prawda powieść zawiera w sobie wiele ostrości (ostry język, sceny seksu, sam biznes pornograficzny i mafia), ale one nadają tytułowi smaczku i ,,pazura". ,,Johnny Porno" to jednak nie tylko opowieść o mafii i filmie pornograficznym (wokół którego dzieje się cały chaos). To przede wszystkim dobrze skonstruowana powieść sensacyjna, w której pościgi, inwigilacje i nielegalny biznes grają główne skrzypce. Dużo się dzieje, napięcie wciąż wzrasta, a zaskoczeń nie ma końca. Serdecznie polecam!
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski