reklama

Hitler

Nowa, monumentalna biografia. - Timothy Snyder, ,,New York Times"

Adolf Hitler jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, a mimo to wiele najważniejszych informacji o nim jest przekłamanych. Nowa biografia przywódcy Trzeciej Rzeszy, autorstwa Brendana Simmsa, w pełni wyjaśnia przekonania Führera, pokazując, że to idee są głównym źródłem jego najbardziej morderczych zachowań.

Czerpiąc z najaktualniejszych źródeł, Brendan Simms prześledził czynniki kształtujące Hitlera, który Stany Zjednoczone i Imperium Brytyjskie obrał jako model dla niemieckiego imperium, podobnie opartego na zawłaszczaniu ziemi, rasizmie i przemocy. Celem Hitlera było stworzenie analogicznej globalnej przyszłości dla Niemiec - kraju, który w prze­ciwnym razie wydawał mu się skazany nie tylko na nieistotność, ale poprzez emigrację i obce wpływy na zagładę. Ostatecznie osiągnięcie celu mogła zapewnić Hitlerowi jedynie dominacja nad światem, a do jego pokonania potrzebna była nieomal ogólnoświatowa koalicja.

Informacje dodatkowe o Hitler:

Hitler - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Hitler" Brendana Simmsa to nowa biografia Adolfa Hitlera.

Ponad dwadzieścia lat temu zliczono, że o Hitlerze i Trzeciej Rzeszy powstało ponad 120 tysięcy książek i artykułów. Oczywiście od tamtego czasu powstało wiele nowych opracowań. Fuhrer jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, wciąż powstają o nim nowe książki. Jednak wiele informacji jest fałszywych. Simms korzystał z wielu źródeł i postanowił pokazać tą postać w inny sposób - na podstawie głoszonych przez niego idei.

O Hitlerze słyszał każdy. O tym niespełnionym malarzu, który wypowiedział drugą wojnę światową, doprowadził do ludobójstwa. Delikatnie mówiąc, bardzo negatywnie zapisał się na kartach historii.

Sama nie wiedziałam o nim wiele. Wiadomo, podstawowe fakty, czasami może trochę więcej. Z tego powodu postanowiłam sięgnąć po tę biografię i dowiedzieć się więcej.

Jest napisana przystępnym językiem, chociaż czasami musiałam się bardziej skupić na lekturze, bo mimo wszystko poruszała tematy trudne. Niekiedy lektura była chaotyczna, zdarzały się powtórzenia informacji.

Jeśli lubicie historie, znane postacie albo lubicie czytać biografię, myślę, że ten tytuł przypadnie Wam do gustu. Książka jest bardzo ciekawa, zawiera wiele informacji i pomaga zrozumieć wydarzenia przeszłości.

Biografia stworzona przez Brendana Simmsa to interesująca podróż przez otchłań historii, ukazująca Adolfa Hitlera w zupełnie nowym świetle. Nie jest to tylko opowieść o jednostce, lecz o ewoluującej idei, która stopniowo się urzeczywistniała, porywając za sobą jednostki, społeczeństwo niemieckie, aż w końcu rozprzestrzeniając się na skalę światową jak nieustająca plaga.

Autor maluje portret Hitlera jako symbołu bezkompromisowej ambicji, niemal mistycznego wizjonera, który skrycie wkładał swoje wizje w umysły innych, prowadząc je ku mrocznym celom. To nie jest zwykła biografia; to raczej saga o idei, wyrosłej z najgłębszych ludzkich lęków i niepewności. Hitler nie tylko żył - on dał życie abstrakcyjnym koncepcjom, manipulując nimi do perfidnie wymyślonych zakończeń.

W tej wyjątkowej interpretacji, Hitler przestaje być jednostką, stając się złożoną manifestacją strachu, ambicji i bezdusznej determinacji. To niepokojące spojrzenie na to, jak jedna postać mogła stać się uosobieniem zbiorowych demonów, jak choroba umysłów, zarażając swoją zgubną ideologią.

Ta biografia, skupiona na politycznych aspektach, burzy tradycyjne horyzonty spojrzenia na historię, wyławiając nie tyle człowieka, ile potężną ideę, która zniszczyła życie wielu, pozostawiając niezatarty ślad na kartach dziejów. To wzruszający, chociaż mrożący krew w żyłach obraz, który zachęca do refleksji nad potęgą jednostki w kształtowaniu przekleństwa lub błogosławieństwa w historii ludzkości.

Taniec mocarstw. Walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku
Brendan Simms0
Okładka ksiązki - Taniec mocarstw. Walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku

Na przestrzeni wieków ludzkość była świadkiem powstania i upadku wielu ogromnych tworów politycznych. Rozległe imperia, królestwa i republiki wydają się...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung