Hedonista

Marzenia się spełniają. Lekarze: i psychiatrzy, i nie psychiatrzy, piszą książki, a nie tylko kolejne artykuły oryginalne i przeglądowe. Autorzy „Hedonisty” udowadniają, że możliwe jest połączenie obserwacji naukowej i osobistej, obiektywnej i subiektywnej. Książka, którą ja już przeczytałem, a Państwo za chwilę będziecie mieć przyjemność przeczytać, jest podróżą przez jeden przeciętny dzień hipotetycznego, tytułowego hedonisty, w jego (ich, naszym) przeciętnym, ale może bardziej chcianym życiu. Pewnie czytający tę książkę (mnie już się to przydarzyło) zastanowi się, skąd autorzy tak dobrze znają jego życie, jego uśredniony dzień. Pewnie czytający dokona też refleksji (oby tak było), co jest drogowskazem tej wycieczki przez życie, a może ucieczki przed życiem. Hedonista (i ten tytułowy, i ten w nas) biegnie i ściga się z innymi i sobą (jak w tej książce) od wczesnego rana do początku nocy; a pewnie i w nocy ten bieg jest równie intensywny, chociaż mniej świadomy. „Hedonista” obrazuje również zjawisko medykalizacji naszego widzenia świata, również zjawisk pozbawionych patologii – nie ma już pracowitych, są tylko pracoholicy, nie ma już biegających dla zdrowia i przyjemności, ale są uzależnieni od joggingu, nie ma już… Kiedy czytałem tę książkę, będącą także znakomitym przeglądem naszych codziennych depresji, lęków i fobii, nadużyć i uzależnień, to pomyślałem sobie, że to nastawienie hedonistyczne, czy bardziej egoistyczne, jest pewnie efektem (lub maską) tego, czego w tej książce nie ma, bo nie ma na to miejsca w dniu (życiu) hedonisty – nie ma tutaj relacji z innymi ludźmi. Pozostaje pytanie, czy jesteśmy hedonistami dlatego, że brakuje nam tych relacji, czy pozbawiamy się tych relacji, przyjmując postać hedonisty. I na koniec skojarzenie filmowe – książka „Hedonista” przypomina mi, mam nadzieję, że bez filmowego zakończenia „American Beauty”. Też jeden dzień z życia przeciętnego człowieka, który, używając terminologii neurobiologicznej, stara się drażnić układ nagrody uzależnieniami i eskapizmami, wtedy gdy pustoszeje jego świat relacji międzyludzkich (…) Prof. Andrzej Czernikiewicz Źródło: Medical Education

Informacje dodatkowe o Hedonista:

Hedonista - opinie o książce

Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Książka bawi trafnymi sformułowaniami. Opiera się na badaniach naukowych więc mimo prześmiewczego charakteru wypowiedzi jest poważną pozycją. Rozdziały są krótkie ale trafiają w sedno. Opowiada o stylu życia w naszych czasach. Tematy tabu tu nie istnieją, czy raczej są uwypuklane i mocno podkreślane. Rozbawia do łez.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski