W "Cudzych meblach" została przedstawiona historia rodzinna i psychologiczna, uwzględniająca współczesną polską historię jak czasy PRL-u, emigracji i rozbicie rodziny w skutek zmian społecznych. W dramacie występują miedzy innymi trzy pokolenia silnych kobiet: babcia-matka-córka. Między bohaterami dochodzi do konfrontacji osobistych cierpień i eskalacji rodzinnych konfliktów i traum narodowych. "Cudze meble" to debiut dramatyczny Magdaleny Miecznickiej, kontynuujący najlepszą tradycję sztuk teatralnych Tadeusza Różewicza czy Sławomira Mrożka. Walory poetyckie sztuki stanowią o jej artystycznym i głęboko ludzkim wymiarze.
Tą jedną sztuką Magdalena Miecznicka udowodniła, że jest w Polsce najwybitniejszą Thomasą Bernhardą dramatu. Jest to kawał dobrej lektury i jeden z najlepszych tekstów dramatycznych, jakie w ostatnich latach czytałem.
Tadeusz Nyczek
Świetna sztuka. Poważna i mądra, ironiczna, lecz pozbawiona modnych dziś kpin ze wszystkiego. Opowiadając o bolesnych doświadczeniach, nie stroni od subtelnego dowcipu. Nie mogłam się oderwać!
Patrycja Pustkowiak
Okrutne i śmieszne, odważne i precyzyjne. Niesamowite!
dr hab. Maciej Urbanowski
Rodzina, w której się wychowaliśmy, to nasz podstawowy system moralny, i dlatego bunt przeciwko rodzinie przypomina wyciąganie samego siebie, jak Baron Munchausen, za włosy z bagna. Ta sztuka jest właśnie o próbie wyciągnięcia się za włosy z systemu moralnego własnej rodziny, o rozpaczliwym pragnieniu zabicia w sobie rodziny, która nas wychowała, stworzyła i często także zniszczyła.
Magdalena Miecznicka
Informacje dodatkowe o Cudze meble:
Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: 2016-08-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
978-83-61967-98-9
Liczba stron: 224
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,