Bunkier

Autor, urodzony w Polsce, w 1930 roku wyemigrował do Francji. Po wybuchu II wojny trafił do Auschwitz, skąd w październiku 1943 wraz z kilkuset innymi Żydami został przewieziony do Warszawy, do oczyszczania ruin getta. \r\nPo wyzwoleniu, 1 sierpnia 1944, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Od pierwszych dni września 1944 do wkroczenia wojsk sowieckich 17 stycznia 1945 ukrywał się wraz z sześciorgiem innych Żydów i katolickim księdzem w piwnicy zniszczonej kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 8.\r\n

Informacje dodatkowe o Bunkier:

Bunkier - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Historia grupy 7 Żydów oraz katolickiego księdza ukrywających się w bunkrze przy ul. Franciszkańskiej 8 w Warszawie. Historia bardzo wzruszająca. Czytając bardzo wczułam się w losy bohaterów, którym nie raz śmierć zaglądała w oczy. Musieli sobie radzić w bardzo ciężkich warunkach śpiąc w dzień praktycznie na gołej ziemi, nocą, ryzykując życiem, przeszukiwali najbliższe piwnice i gruzy w poszukiwaniu żywności. Najgorsze przyszło, gdy spadł pierwszy śnieg. Książkę gorąco polecam. Jest ciekawie napisana i potrafi wciągnąć. Niestety nie są znane powojenne losy autora.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Interesująca pozycja, godna uwagi dla wszystkich miłośników opowieści z czasów II wojny swiatowej

Autor książki- Chaim Icel Goldstein, wraz z sześcioma innymi Żydami i póżniej jednym polskim księdzem ukrywali się przez ponad cztery miesięce w zrobionym na prędce schronie w Warszawie przy ul. Franciszkańskiej 8. Wszystko działo się już pod koniec powstania warszawskiego.

Chaim został przywieziony z Francji, był w obozie w Pithiviers, później w Auschwitz,  następnie trafił do Warszawy do oczyszczania getta, został wyzwolony przez powstańców i dołączył do walczących w powstaniu warszawskim.

Książka powstała w 1959 roku. Choć autor przez cały czas żył wspomnieniami z bunkra.

Sam autor tak napisał na końcu książki:

"Chciałem przypomnieć o ogromnej odwadze Żydów, którzy brali udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Chciałem opowiedzieć, co wiem o stosunku Polaków do Żydów podczas okupacji. Przekazałem w detalach wszystko, co sam widziałem, a także to, co usłyszałem od moich towarzyszy w bunkrze. Niczego nie dodałem ani nie opuściłem.

Dotyczy to całej książki. Nie jest to dzieło sztuki ani też powieść, ani zbeletryzowane wspomnienie. TO JEST ŚWIADECTWO. WSZYSTKO, CO TU OPOWIADAM, JEST AUTENTYCZNE, PRAWDZIWE, NIC NIE JEST UBARWIONE ANI WYMYŚLONE. Wszystkie wydarzenia, zarówno te, które miały miejsce w obozie czy w czasie powstania, jak i te, które wydarzyły się w bunkrze, są ukazane w formie nie tylko niezbyt drastycznej, ale wręcz powściągliwej."

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski