Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 208
Autor książki- Chaim Icel Goldstein, wraz z sześcioma innymi Żydami i póżniej jednym polskim księdzem ukrywali się przez ponad cztery miesięce w zrobionym na prędce schronie w Warszawie przy ul. Franciszkańskiej 8. Wszystko działo się już pod koniec powstania warszawskiego.
Chaim został przywieziony z Francji, był w obozie w Pithiviers, później w Auschwitz, następnie trafił do Warszawy do oczyszczania getta, został wyzwolony przez powstańców i dołączył do walczących w powstaniu warszawskim.
Książka powstała w 1959 roku. Choć autor przez cały czas żył wspomnieniami z bunkra.
Sam autor tak napisał na końcu książki:
"Chciałem przypomnieć o ogromnej odwadze Żydów, którzy brali udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Chciałem opowiedzieć, co wiem o stosunku Polaków do Żydów podczas okupacji. Przekazałem w detalach wszystko, co sam widziałem, a także to, co usłyszałem od moich towarzyszy w bunkrze. Niczego nie dodałem ani nie opuściłem.
Dotyczy to całej książki. Nie jest to dzieło sztuki ani też powieść, ani zbeletryzowane wspomnienie. TO JEST ŚWIADECTWO. WSZYSTKO, CO TU OPOWIADAM, JEST AUTENTYCZNE, PRAWDZIWE, NIC NIE JEST UBARWIONE ANI WYMYŚLONE. Wszystkie wydarzenia, zarówno te, które miały miejsce w obozie czy w czasie powstania, jak i te, które wydarzyły się w bunkrze, są ukazane w formie nie tylko niezbyt drastycznej, ale wręcz powściągliwej."
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,