Wojciech Młynarski - biografia, życie i twórczość
Wojciech Młynarski jest autorem niezliczonych tekstów piosenek, tworzył także libretta, tłumaczył piosenki i poezję. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obok Agnieszki Osieckiej uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tekściarzy w Polsce i poetę piosenki.
Wojciech Młynarski - debiut
Wojciech Młynarski po raz pierwszy wystąpił w latach 60-tych XX wieku w klubie Hybrydy. Stworzył tam programy kabaretowe „Radosna gęba stabilizacji" oraz „Ludzie to kupią".
Wojciech Młynarski pisał piosenki dla wybitnych polskich artystów - między innymi dla Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny German, Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Krzysztofa Krawczyka, Grażyny Łobaszewskiej, Alicji Majewskiej, Krystyny Prońko, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Macieja Maleńczuka oraz Andrzeja Zauchy. Jego piosenki wykonywały zespoły Rad, Dwa, Trzy, Alibabki, 2 plus 1 czy Skaldowie.
Wojciech Młynarski - przekłady
Wojciech Młynarski przełożył piosenki musicalowe – z Kabaretu, Jesus Christ Superstar czy Chicago. Teatr Ateneum, z którym był związany, wystawiał spektakle poświęcone znakomitym artystom i twórcom – Jacquesowi Brelowi, Marianowi Hemarowi, Hance Ordonównie, Włodzimierzowi Wysockiemu.
Wojciech Młynarski już od czasów liceum pisał wiersze. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Wojciech Młynarski i kabaret
Ważnym punktem zwrotnym w karierze Wojciecha Młynarskiego był spektakl „Radosna gęba stabilizacji", który wystawiony został w 1962 roku. Młynarski wyśmiewał w nim wiele ikon PRLu – m.in. Andrzeja Wajdę, Leopolda Tyrmanda czy Krzysztofa Toeplitza. Proponowano mu dołączenie do Studenckiego Teatru Satyryków, jednak nie zdecydował się na to z uwagi na to, że był wyraźnie starszy niż tamtejsi twórcy.
Wojciech Młynarski występował czasem w programie „Podwieczorek przy mikrofonie", gdzie premiery miało wiele jego piosenek - na przykład „Bynajmniej", „Jesteśmy na wczasach".
W 1963 roku piosenki Pożegnanie szansonistki i Ulica Żabia, wykonywane przez Janinę Ostalę otrzymało nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Młynarski napisał pracę magisterską na temat Stanisława Ignacego Witkiewicza. Mógł zostać na uczelni, zdecydował się jednak na karierę sceniczną. Niestety, pierwsze jego próby, które chciał zgłosić do Polskiego Radia, zostały odrzucone przez komisję pod przewodnictwem Władysława Szpilmana.
Wojciech Młynarski - piosenki
Najsłynniejsze piosenki Wojciecha Młynarskiego - obok wcześniej wymienionych - to Z kim ci będzie tak źle jak ze mną, Niedziela na Głównym, Ulica Kubusia Puchatka czy Po prostu wyjedź w Bieszczady i Jesienny Pan.
Wojciech Młynarski otrzymał liczne nagrody na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Wojciech Młynarski napisał piosenki do seriali „Kapitan Sowa na tropie" („Ballada o siedmiu nożach") oraz „Wojna domowa" („Tylko wróć").
Wojciech Młynarski współpracował z kabaretami Pod Papugami, Dreszczowiec, Dudek czy U Lopka. Pisywał piosenki z Januszem Sentem, ale też z Jerzym Wasowskim czy Jerzym Derflem.
W 1966 roku ukazał się jego album „Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki", później „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę" oraz „Obiad rodzinny". Jego wiersze publikowane były między innymi na łamach „Filipinki".
Wojciech Młynarski - kłopoty z cenzurą
Wielokrotnie Wojciech Młynarski krytykował panujący w Polsce ustrój, w związku z czym miewał problemy z cenzurą. Bywał też wielokrotnie obejmowane zakazem publikacji.
W latach 70tych XX wieku Wojciech Młynarski zaczął tworzyć większe formy – m.in libretta czy programy operowe
W 1977 roku Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i Jonasz Kofta przygotowali koncert Nastroje, nas troje.
Wojciech Młynarski związany był przez wiele lat z Teatrem Ateneum.
Wojciech Młynarski - książki
W styczniu 2017 roku opublikowany został zbiór wierzy i piosenek „Od oddechu do oddechu", a w 2018 roku książki Rozmowy z Agatą Młynarską, W Polskę idziemy – zbiór wierszy i piosenek Młynarskiego oraz Polska miłość.
Wojciech Młynarski miał trójkę dzieci – Agatę, dziennikarkę telewizyjną, Paulinę – popularną publicystkę oraz Jana, muzyka.
Wojciech Młynarski cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową.
Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku.