Primo Levi
Wydane po polsku (daty polskich wydań)
1978 Czy to jest człowiek
1983 Najlepsza jest woda
1986 Pogrążeni i ocaleni
Primo Levi - biografia, życie i twórczość
Włoski chemik i pisarz pochodzenia żydowskiego Primo Levi przyszedł na świat 31 lipca 1919 r. w Turynie. Jako uczestnik ruchu oporu został w 1943 aresztowany przez narodowych socjalistów i deportowany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przeżył dzięki pracy w laboratorium chemicznym. Autor wstrząsających relacji zawartych w utworach autobiograficznych (m.in. Czy to jest człowiek, 1958, wyd. pol. 1978). Pisał również opowiadania fantastycznonaukowe (wybór pol. Najlepsza jest woda, 1983). Levi jest także autorem książki Pogrążeni i ocaleni (1986, wyd. pol. 2007) – filozoficznego studium nad przyczynami zachowań człowieka w obliczu śmierci i nieludzkiego traktowania w obozie koncentracyjnym.
Dwukrotnie po wojnie odwiedzał Auschwitz, w roku 1965 i 1982.
Zmarł 11 kwietnia 1987 r. w Turynie. Zginął, spadając ze schodów w domu, w którym mieszkał. Przed śmiercią Levi miał wiele dalekosiężnych planów, nie pozostawił także żadnej notki czy listu pożegnalnego. Bliska przyjaciółka Leviego zwróciła uwagę na fakt, że Levi będąc inżynierem chemikiem, miał do wyboru wiele pewniejszych metod odebrania sobie życia niż upadek ze schodów, który mógł zakończyć się nie zgonem, lecz paraliżem. Jak było naprawdę? Nie wiadomo.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Primo_Levi
Primo Levi - twórczość
Układ okresowy
Układ okresowy Primo Leviego to dwadzieścia jeden błyskotliwych opowiadań, których tytuły stanowią nazwy pierwiastków chemicznych.
Żelazo, potas, cyna, rtęć… potraktowane jako metafora...czytaj dalej
Rozejm
Rozejm, księga powrotu, Odyseja o Europie między wojną a pokojem…
Italo Calvino
Akcja Rozejmu rozpoczyna się z chwilą wyzwolenia obozu Auschwitz. Primo Levi opowiada o trwającej wiele miesięcy tułaczce...czytaj dalej
Czy to jest człowiek
Ta niezwykła książka, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków zaliczana jest do klasyki literatury o Holocauście. Powstała w 1947 r. z potrzeby wewnętrznego wyzwolenia, stanowi studium niektórych...czytaj dalej
...ten smutek pozostał w niej długo, towarzyszył jej pod pancerzem i przez kilka dni pomógł żyć.
Więcej