Patryk Vega - biografia, życie i twórczość
Patryk Vega urodził się jako Patryk Sebastian Krzemieniecki, zdecydował się jednak zmienić nazwisko po ukończeniu 18 roku życia, bo marzył, że odniesie międzynarodową karierę filmową.
Patryk Vega wychowywany był przez mamę i bardzo wcześnie zainteresował się kinem. Już w podstawówce podejmował pierwsze próby filmowo-montażowe. Już jako czternastolatek rozpoczął pracę, zajmował się nielegalnym handlem programami komputerowymi na warszawskiej giełdzie. Jako nastolatek trafił do księgi rekordów Guinessa – był najmłodszym twórcą grafiki komputerowej.
Patryk Vega studiował na warszawskim Collegium Civitas. Zajmował się socjologią, specjalizacja medialna. W pracy magisterskiej omawiał serial dokumentalny Prawdziwe psy, który sam reżyserował i którego scenariusz tworzył. Produkcja ukazywała kulisy pracy warszawskiej policji. Współtworzył też pracę socjologiczną zajmującą się polskim ruchem feministycznym.
Podczas studiów Patryk Vega współpracował z Markiem Millerem w Laboratorium reportażu. W TVP działał z Andrzejem Fidykiem.
Boję się za każdym razem, kiedy jadę na interwencję. Z tym że strach nie może mnie zdominować.
- Patryk Vega - cytaty
Pierwszy scenariusz stworzony przez Patryka Vegę to baza serialu Pierwszy milion. Był twórcą pomysłu na serial Prawdziwe psy. Dla TVN tworzył seriale Kryminalni oraz Twarzą w twarz, reżyserował dla TVP 2 produkcję Instynkt.
Jednak prawdziwą popularność przyniosła mu seria filmów Pitbull. Na podstawie pierwszego spośród nich stworzono również serial telewizyjny. Później tworzył w charakterystycznym dla siebie stylu kolejne filmy kinowe: Ciacho, Last minute, Służby specjalne, Botoks, Kobiety Mafii oraz Kobiety Mafii 2. Powstały także kontynuacje Pitbulla – Nowe porządki oraz Niebezpieczne kobiety. A także produkcja Miłość, seks & pandemia.
Na filmy Patryka Vegi do kina chodzą tłumy, a jednocześnie są one miażdżone przez krytyków. Botoks uznano za najgorszą produkcję roku 2017,
Krytycy zwracają uwagę na niezbyt logiczne scenariusze filmów Vegi, słaby montaż, kiepską grę aktorską – nawet, jeśli obsadzeni są w produkcji uznani aktorzy. W dodatku w filmach tych mnóstwo jest wulgaryzmów, niewybrednego humoru i brutalności. Kino Patryka Vegi bazuje na sensacji – reżyser miał ukazać patologie w kolejnych środowiskach – m.in. lekarzy, polityków (Polityka) policjantów, sportowców, jednak w praktyce tematy te są w filmach Vegi traktowane raczej po macoszemu.
Patryk Vega jest także autorem lub współautorem książek inspirowanych swymi filmami – między innymi Złe psy oraz Niebezpieczne kobiety.
Patryk Vega wzbudził sensację filmem dokumentalnym Oczy diabła, który opublikował na YouTube. Opowiadał on o handlu dziećmi i ich sprzedaży siatkom pedofilskim oraz klinikom zajmującym się nielegalnymi przeszczepami. Rzecznik Praw Dziecka wniósł do prokuratury o zbadanie faktów ujawnionych przez Patryka Vegę. Temat handlu dziećmi poruszony został również w filmie Small World.
Najnowszy film Patryka Vegi to autobiograficzna produkcja Niewidzialna wojna.
Źródło: fot. autorstwa Serecki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53922636
Boję się za każdym razem, kiedy jadę na interwencję. Z tym że strach nie może mnie zdominować.
Więcej