Omer Bartov - biografia, życie i twórczość
Omer Bartov ukończył studia na Uniwersytecie Telawiwskim oraz w St. Antony’s College w Oksfordzie. Jego prace koncentrują się na analizie ludobójstwa oraz relacji między różnymi grupami etnicznymi w Europie Wschodniej.
Wśród jego najważniejszych książek wydanych w Polsce znajdują się Żołnierze Führera. W tej publikacji Bartov bada proces indoktrynacji niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej, analizując, jak propaganda nazistowska wpływała na ich postawy i działania na froncie wschodnim.
Innym znaczącym dziełem jest Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza. W tej książce autor skupia się na historii Buczacza, miasta położonego obecnie na terenie Ukrainy, przedstawiając współistnienie i konflikty między Polakami, Żydami i Ukraińcami. Bartov szczegółowo opisuje, jak te napięcia doprowadziły do tragicznych wydarzeń podczas II wojny światowej, oferując głęboką analizę mechanizmów prowadzących do ludobójstwa.
W 2024 roku ukazała się jego kolejna książka, Opowieści z pogranicza. Pisanie i wymazywanie galicyjskiej przeszłości. W tym dziele Bartov łączy historię regionu z osobistymi wspomnieniami, badając, jak wielokulturowa przeszłość Galicji została zapomniana lub celowo wymazana. Książka ta stanowi refleksję nad utraconą cywilizacją i próbą jej upamiętnienia.
Omer Bartov jest laureatem wielu nagród i stypendiów naukowych, w tym stypendium Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz stypendium Johna Simona Guggenheima. Jego prace publikowane były w renomowanych czasopismach, takich jak „The New Republic”, „The Wall Street Journal”, „The Nation” i „The New York Times Book Review”.
Źródło: fot. By Bildungsstätte Anne Frank, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128942315