Milan Kundera - biografia, życie i twórczość
Milan Kundera przyszedł na świat w Prima Aprilis 1929 roku w Brnie. Jego ojciec był pianistą i wykładowcą muzykologii. Autor był więc zachęcany do rozwoju talentów muzycznych i literackich. Już w szkole średniej publikował wiersze, a na studiach grał w zespole jazzowym.
Milan Kundera – wczesne życie
Po zdaniu matury w 1948 roku młody Kundera dostał się na studia filologiczne na Uniwersytecie Karola w Pradze. Nie ukończył ich jednak – został wydalony. Zarabiał grając muzykę w restauracjach. W wolnych chwilach pobierał lekcje kompozycji muzycznej.
W 1948 roku wstąpił także do partii komunistycznej. Szybko jednak usunięto go z jej szeregów, przez to, że nie umiał się podporządkować. Ponownie podjął się trudu studiowania i rozpoczął naukę na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Udało mu się je skończyć w 1952 roku. Zaczął pracę na uniwersytecie. Najpierw był asystentem, potem otrzymał tytuł docenta i przekazywał studentom wiedzę z zakresu literatury światowej. Powtórnie wstąpił do partii komunistycznej. Tym razem przygoda trwała dłużej – ostatecznie wypisał się w 1970 roku.
Milan Kundera – emigracja
W latach pięćdziesiątych współpracował z licznymi czasopismami i wydawał swoje pierwsze książki. Był bardzo aktywny literacko – pisał eseje, powieści i dramaty. Po inwazji sowietów na Czechosłowację w 1968 roku, utracił posadę, a jego książki trafiły na listę pozycji zakazanych. W 1975 roku wyemigrował do Francji, gdzie został wykładowcą na uniwersytecie w Rennes. Cztery lata później, za wydanie Księgi śmiechu i zapomnienia – która nie przypadła do gustu partii komunistycznej – został pozbawiony obywatelstwa czeskiego (odzyskał je dopiero w 2019 roku). W 1981 roku otrzymał obywatelstwo francuskie, był to moment przełomowy. Kundera przestał pisać po czesku i zaczął się identyfikować jako pisarz francuski.
Autor rzadko powraca do dawnej ojczyzny. Unika wywiadów i nad wyraz mocno ceni sobie własną prywatność. Uważa, że to jego powieści powinny za niego przemawiać, a nie on sam.
Milan Kundera – twórczość
W 1982 roku napisał ostatnią swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Była to Nieznośna lekkość bytu, która ostatecznie wyszła dwa lata później już po francusku. Czesi zdecydowali się na jej wydanie dopiero w 2006 roku. W tym dziele autor rozbiera na czynniki pierwsze wiele kwestii, które go zajmowały. Zastanawia się nad przypadkiem w życiu ludzkim i nad rolą miłości. Akcję powieści umiejscowił w totalitarnej Pradze. Niewątpliwie jest to wyjątkowe dzieło, które zawiera w sobie wiele fantastycznych fraz i niebanalnych myśli.
Autor przez lata opublikował mnóstwo doskonałych powieści, które mocno wnikały w czytelników. W Nieśmiertelności podjął się rozważań nad tematem śmierci i tego, czy da się w jakiś sposób od niej uchronić. W 1993 roku ukazała się Powolność. Cztery lata później, króciutka, Tożsamość. W dwutysięcznym roku Kundera w Niewiedzy próbował się zmierzyć ze swoimi doświadczeniami jako imigrant, a także z pojęciem domu i jego braku. W 2014 roku ukazała się jego najświeższa powieść, czyli Święto nieistotności.
Kundera jest indywidualistą o pięknej duszy, co objawia się już w samych, krótkich cytatach pochodzących z jego dzieł!
Źródło: Źródło fotografii: Elisa Cabot/ Wikimedia Commons / CC-BY-SA-2.0./ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Milan_Kundera.jpg
Każdy związek miłosny opiera się na niepisanych zasadach, które kochankowie nieopatrznie ustanawiają w czasie pierwszych tygodni miłości. Działają jeszcze jakby we śnie, lecz jednocześnie - nie zdając sobie z tego sprawy - jak nieubłagani adwokaci spisują szczegółowe warunki umowy. O kochankowie, bądźcie ostrożni w czasie tych pierwszych niebezpiecznych dni! Jeśli będziecie podawać temu drugiemu śniadanie do łóżka, trzeba to będzie robić zawsze, jeśli nie chcecie później zostać posądzeni o brak miłości i zdradę!
Więcej