Zdjęcie - Lewis Carroll

Lewis Carroll


Lewis Carroll był brytyjskim matematykiem, wykładał na Uniwersytecie w Oxford, fotografem, jednak naprawdę zasłynął jako pisarz, gdy wydał powieści „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Po drugiej stronie lustra”. Naprawdę nazywał się Charles Lutwidge Dodgson. 

Gatunki literackie: Dla dzieci, Literatura piękna, Języki obce, Poradniki, Popularnonaukowe, Dla młodzieży

Lewis Carroll - najnowsze książki: Przygody Alicji w Krainie Dziwów, Alice in Wonderland/ Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami do nauki języka angielskiego, Alicja w krainie czarów, Przygody Alicji w Krainie Czarów, Literatura klasyczna. O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra,

Średnia ocena książek Lewis Carroll: 4.24/6

78 osób przeczytało książki autora

111 osób chce przeczytać książki autora

Lewis Carroll - biografia, życie i twórczość

Ojciec Lewisa Carrolla był duchownym anglikańskim. Charls Dodgson skończył matematykę na Uniwersytecie w Oksfordzie, pomiędzy rokiem 1855 a 1881 wykładał na niej. W 1877 został diakonem kościoła anglikańskiego. Całe życie spędził w Oxfordzie, tylko raz opuścił Wielką Brytanię, by wyjechać do Rosji, po drodze odwiedził polskie miasta.  

Dodgson może poszczycić się sporym dorobkiem naukowym. Przygotował 250 publikacji naukowych dotyczących matematyki, kryptografii i logiki. Interesowały go zagadki logiczne i matematyczne. Jako matematyk używał prawdziwego imienia i nazwisko, pseudonim zarezerwowany był wyłącznie do prac literackich. 

Lewis Carroll był świetnym fotografem-portrecistą, jednym z najlepszych działających w XIX wieku. W organizowanych przez niego balach dziecięcych bawiło się czasem kilkadziesiąt dziewcząt. Nie interesowały go raczej nastolatki. Uznawano to za dziwactwo, jednak nie za perwersję, nigdy nie był oskarżony o molestowanie. Podejrzewano, że to on był mordercą znanym jako Kuba Rozpruwacz, jednak nie znaleziono na to żadnych dowodów. Nękały go bardzo bolesne migreny. 

Debiutem literackim Carrolla był poemat Samotność. Prawdziwą sławę przyniosła mu Alicja w Krainie Czaróworaz kontynuacja tej książki, zatytułowana Po drugiej stronie lustra. Mówiono, że pierwowzorem tytułowej bohaterki była Alice Liddel, córka dziekana kolegium Christ Church, przełożonego Carrolla. Powieści zachwycają połączeniem elementów baśniowych i realistycznych, zabawą słowem, absurdem, groteskowością. Doczekały się też znakomitych adaptacji filmowych. Mniej znane publikacje Carrolla to absurdalny poemat Wyprawa na żmirłacza, wiersz Jabberwocky i powieści Sylvie and Bruno (1889) oraz Sylvie and Bruno Concluded (1893)

Lewis Carroll - twórczość

Okładka - Przygody Alicji w Krainie Czarów
Przygody Alicji w Krainie Czarów

Alicja, odpoczywając w ogrodzie zobaczyła białego królika, który nie tylko przemawiał ludzkim głosem, ale też zerkał na zegarek. Podążając za nim wpada do głębokiej nory, na dnie której... - co było0 dalej...czytaj dalej

Okładka - Wyprawa na żmirłacza
Wyprawa na żmirłacza

Gdzie zachwyca Czytelnika Żmirłacz? Na przedziwnej wyspie, do której żegluje na przedziwnym okręcie tak samo przedziwna załoga. Autor wpływa z nimi do świadomości czytelników (dzieci, starców i dorosłych) wraz...czytaj dalej

Lewis Carroll - wiadomości

Cytaty Autora

Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.


Więcej

Więc siedziała dalej z zamkniętymi oczyma, na wpół przekonana, że znajduje się w Krainie Czarów, chociaż wiedziała, że wystarczy otworzyć oczy i wszystko znów się przemieni w nudną rzeczywistość.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy