Karol May - biografia, życie i twórczość
Karol May zawsze zafascynowany był Dzikim Zachodem. Zapewne dlatego właśnie akcję swoich powieści zdecydował się osadzić w Ameryce Północnej. Karol May jest jednym z najpopularniejszych niemieckich autorów, do dziś zajmuje pierwsze miejsce w rankingu biorącym pod uwagę liczbę sprzedanych egzemplarzy.
Rodzice Karola Maya byli tkaczami. Po urodzeniu do ukończenia 5. roku życia Karol May nie widział, wzrok udało mu się odzyskać po operacji.
Karol May miał charakter nietuzinkowy. Wielokrotnie trafiał do więzienia, zwykle za drobne kradzieże. Przez to tracił pracę, ale też odkrył, że lubi i potrafi pisać.
Karol May publikował powieści brukowe, które publikował pod pseudonimami (Capitain Ramon Diaz de la Escosura). Najpopularniejszą z nich jest Leśna Różyczka.
Najważniejszym momentem w karierze Karola Maya był rok 1882, gdy zaczął osadzać akcję swoich powieści na Dzikim Zachodzie i Bliskim Wschodzie. To właśnie dzięki jednej z nich – powieści Winnetou zyskał największą popularność. Opisywał w niej przygody szlachetnego wodza Apaczów oraz jego przyjaciela – Old Shatterhanda, który miał być alter ego samego Karola Maya. Pisarz pozował do zdjęć jako swój bohater, w jego imieniu odpowiadał na listy, nawet na drzwiach mieszkania umieścił tabliczkę Karl May zwany Old Shatterhandem.
Z uwagi na przestępczą przeszłość Karol May znalazł się pod ostrzałem.
Co ciekawe, May po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych dopiero po napisaniu swoich najsłynniejszych powieści.
W Polsce w 1951 roku powieści Maya były objęte cenzurą i zostały wycofane z bibliotek.
Co ciekawe, praktycznie do końca XX wieku popularność powieści nie słabła, choć uznawano je za niezbyt ambitną literaturę. Rekompensowała to wartka akcja, egzotyka, poczucie humoru i empatia wobec uciskanych nacji sprawiły, że czytelnicy chętnie po nie sięgali.
Książki Karola Maya doczekały się licznych adaptacji filmowych.
... pycha z nieba spycha.
Więcej