Jerzy Andrzejewski - biografia, życie i twórczość
19 sierpnia 1909 roku w Warszawie urodził się Jerzy Andrzejewski – działacz opozycyjny, współzałożyciel „KOR”, ale też wybitny pisarz i scenarzysta. To właśnie na podstawie jego powieści „Popiół i diament” Andrzej Wajda stworzył jeden z najważniejszych filmów w swoim dorobku. Przez Czesława Miłosza sportretowany został w „Zniewolonym umyśle”. Wraz z Tadeuszem Różewiczem w 1971 roku był brany pod uwagę jako kandydat do nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Prywatnie był podwójnie żonaty. Najpierw z Noną Barbarą Siekierzyńską, a od 1946 roku z Marią Abgarowicz. W jego literaturze zauważyć można było jednak zainteresowanie miłością homoseksualną, a po latach ujawniono, że pisarz był osobą biseksualną. Od lat 60. pozostawał w intymnej relacji w znacznie młodszym od siebie Markiem Kellerem, muzykiem i tancerzem zespołu „Mazowsze”.
Ze względu na swoją działalność antykomunistyczną, pisarz trafił na listę cenzorską. Jego twórczość literacka nie mogła się ukazywać bez porozumienia z Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
Życie pisarza przeplatały alkoholowe ciągi. Ze względu na uzależnienie od alkoholu, przebywał na kuracjach odwykowych, które pozostawały bezskuteczne wobec choroby.
Poza „Popiołem i diamentem” pozostawił po sobie także m.in. powieść „Ciemności kryją ziemię”, „Bramy raju” czy „Miazga”. Pisarz zmarł w nocy z 19 na 20.04.1983 roku. Pozostawił po sobie nieukończoną książkę „Cesarz Heliogabal”, który opowiadać miał o miłosnej relacji między cesarzem a swoim sługą.
Wiele zabawek dziecięcych, składających się z drewnianych lub metalowych elementów konstrukcji, posiada na pudełku napis: "Zrób to sam". Otóż w takim właśnie pudełku "Zrób to sam" - opowiadał Kołakowski - znajdowały się: dwie deseczki, młotek, gwoździe oraz trzydziestotrzyletni Żyd.
Więcej