Jadwiga Staniszkis
Samoograniczająca się rewolucja (1985),
Ontologia socjalizmu (1988),
Postkomunizm. Próba opisu (2002),
Władza globalizacji (2003),
O władzy i bezsilności (2006).
Gatunki literackie:
Biografie, wspomnienia, listy,
Inne,
Polityka
Jadwiga Staniszkis - popularne książki:
Ja. Próba rekonstrukcji,
O władzy i bezsilności,
Postkomunizm,
Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem,
Jadwiga Staniszkis - najnowsze książki:
Ja. Próba rekonstrukcji,
O władzy i bezsilności,
Postkomunizm,
Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem,
18 osób chce przeczytać książki autora
Jadwiga Staniszkis - biografia, życie i twórczość
Jadwiga Staniszkis (ur. 1942 w Warszawie), polska socjolog, politolog, publicystka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu .
W 1965 ukończyła studia w Sekcji Socjologicznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 obroniła doktorat (uznany w 1973 za najlepszą pracę doktorską roku), zaś w 1978 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Od 1991 jest profesorem.
Po ukończeniu studiów pracowała w Instytucie Socjologii UW. Należała do grona młodych asystentów (obok m.in. Waldemara Kuczyńskiego, Marcina Króla, Andrzeja Mencwla czy Aleksandra Smolara), którzy wspólnie z cenionymi profesorami (m.in. Zygmunt Bauman, Włodzimierz Brus, Leszek Kołakowski, Tadeusz Kotarbiński czy Maria Ossowska) oraz aktywnymi politycznie studentami (tzw. "komandosi", m.in. Seweryn Blumsztajn, Teresa Bogucka, Jan Lityński, Adam Michnik i Henryk Szlajfer) organizowali intelektualne życie polityczne na Uniwersytecie Warszawskim w postaci odbywających się często w warunkach konspiracyjnych spotkań dyskusyjnych i seminariów. W ramach tak zorganizowanego środowiska uczestniczyła w wydarzeniach marcowych w 1968. Za udział w protestach studenckich spotkały ją represje w postaci zwolnienia z pracy na Uniwersytecie oraz siedmiomiesięcznego aresztu.
Po zwolnieniu z pracy kontynuowała działalność naukową. Pracę doktorską zaczęła pisać jeszcze w czasie aresztowania, a obroniła ją pracując jako nauczycielka w szkole pielęgniarskiej. Do pracy w Instytucie Socjologii przywrócono ją dopiero w 1981. Wcześniej, w sierpniu 1980 została zaproszona przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku do udziału w negocjacjach ze stroną rządową. Weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Po zawarciu porozumień sierpniowych i utworzeniu NSZZ "Solidarność" doradzała związkowcom. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.
Obecnie wykłada na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (gdzie pracuje w Zakładzie Socjologii Pracy i Organizacji Instytutu Socjologii) oraz w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu (jest pracownikiem Zakładu Studiów Politycznych na Wydziale Studiów Politycznych tej uczelni). Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, zasiada w Komitecie Socjologii PAN. Wykładała też w wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w UCLA, na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytet Michigan, a także w Chinach, Japonii i Tajwanie. Była też stypendystką w Wilson Center w Waszyngtonie.
Zajmuje się głównie szeroko pojętą socjologią polityki, a także socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W sferze jej zainteresowań znajdują się problemy transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teorii realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także globalizacji.
Jest autorką wielu książek, tłumaczonych na wiele języków, m.in. Samoograniczająca się rewolucja (1985), Ontologia socjalizmu (1988), Postkomunizm (2002), Władza globalizacji (2003). Jest również autorką wielu artykułów ukazujących się w prasie polskiej, poruszających istotne problemy społeczne i polityczne. Jest cenioną obserwatorką polskiego życia politycznego. Jej nieraz bardzo kontrowersyjne opinie (od wielu lat krytykuje stan przemian i kultury politycznej w Polsce) są częstym komentarzem do bieżących wydarzeń. Jako uznany ekspert pojawia się w rozmaitych mediach, w radiu, telewizji i prasie (była stałą felietonistką tygodnika Ozon).
W 2004 otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. "polski Nobel") w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za badania nad procesem transformacji Polski i świata.
31 sierpnia 2006 odznaczona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: http://www.wikipedia.pl
Jadwiga Staniszkis - twórczość
Ja. Próba rekonstrukcji
Wciąż jestem dla samej siebie sekretem. I właśnie dlatego piszę tę książkę ? aby zrozumieć choć trochę z owej tajemnicy, zmusić się do zastanowienia się nad sobą, do odtworzenia owej, niekontrolowanej do końca...czytaj dalej
O władzy i bezsilności
Głównym motywem książki Staniszkis jest pojęcie władzy. Do jej opisania autorka używa języka filozofii, socjologii i politologii sięgając nie tylko do tradycji europejskiego myślenia o władzy i polityce...czytaj dalej
Postkomunizm
Autorka podejmuje się próby opisu sytuacji społecznej, gospodarczej, ekonomicznej po transformacji ustrojowej w Polsce....czytaj dalej