Wacław Berent
1895 Fachowiec
1903 Próchno
1911 Ozimina
1918 Żywe kamienie
1934 Nurt
1937 Diogenes w kontuszu
1939 Zmierzch wodzów
Gatunki literackie:
Literatura piękna
Wacław Berent - popularne książki:
Próchno,
Fachowiec,
Wacław Berent - najnowsze książki:
Fachowiec,
Próchno,
Średnia ocena książek Wacław Berent: 6/6
1 osób przeczytało książki autora
7 osób chce przeczytać książki autora
Wacław Berent - biografia, życie i twórczość
Wacław Berent, uznawany za drugiego obok Reymonta głównego przedstawiciela realizmu w literaturze Młodej Polski, przyszedł na świat 28 września 1873 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Ukończył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Zurychu i Monachium. W 1905 r. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu ichtiologii. Odbywał częste podróże do Austrii, Niemiec i Włoch. W latach 1920- 1921 współredagował Nowy Przegląd Literatury i Sztuki. W 1929 r. redagował "Pamiętnik Warszawski". Cztery lata później przystąpił do grona członków Państwowej Akademii Literatury. Krytykował zarówno hasła pozytywistyczne, jak i młodopolską filozofię bohemy (szczególnie irytował go modernistyczny postulat służebności wobec sztuki). Inną epoką, która mu nie odpowiadała, był romantyzm. Za najważniejsze jego dzieło wielu krytyków uznaje "Żywe kamienie" ukazujące niebezpieczeństwa grożące wartościom moralnym w czasach wielkich zmian.
Zajmował się twórczością nie tylko pisarską, ale także translatorską- jego najważniejszym tłumaczeniem jest "Tako rzecze Zaratustra" Nietzschego.
Zmarł w 1940 r. w Warszawie. Data dzienna nie jest dokładnie znana. Przypuszczalnie stało się to albo 19, albo 22 listopada.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/WacA?aw_Berent
Wacław Berent - twórczość
Fachowiec
Kazimierz Zaliwski snuje opowieść, w której stara się zrozumieć, co wpłynęło na jego obecną sytuację oraz poczucie klęski. Wraca pamięcią do nieodległej przeszłości, kiedy jako absolwent gimnazjum i...czytaj dalej
Próchno
W powieści Próchno Wacław Berent nakreślił syntetyczny obraz życia ludzi. Akcja utworu rozgrywa się w środowisku cyganerii artystycznej. Główni bohaterowie – aktor, dziennikarz, muzyk, poeta...czytaj dalej
- Można jeszcze... - powtórzył.
Więcej