Saul Bellow
1944 Stan zawieszenia
1948 Ofiara
1953 Przypadki Augiego Marcha
1956 Korzystaj z dnia
1959 Henderson, król deszczu
1964 Herzog
1965 Ostatnia analiza
1968 Wspomnienia Mosby’ego
1971 Planeta pana Sammlera
1975 Dar Humboldta
1976 Do Jerozolimy i z powrotem: wrażenia osobiste
1982 Grudzień pana dziekana
2000 Ravelstein
Saul Bellow - biografia, życie i twórczość
Amerykański pisarz, laureat Nagrody Nobla Saul Bellow przyszedł na świat 10 czerwca 1915 r. w Lachine, w rodzinie żydowskich imigrantów z Sankt Petersburga. Jako młody chłopiec otrzymał wykształcenie talmudyczne, ale nie poprzestał na tym – jako samouk, czytając klasykę, nauczył się czterech języków. Za swe rodzinne miasto uznał nie miejsce urodzenia, ale Chicago, gdzie rodzina przeprowadziła się, gdy przyszły pisarz miał 9 lat. W tym mieście założył z kolegami w szkole średniej kółko literackie, tam też początkowo uczęszczał na uniwersytet. Szybko jednak przeniósł się do Northwestern Uniwersity, gdzie studiował antropologię i socjologię. Przez krótki czas pracował na Uniwersytecie Stanu Wisconsin, lecz szybko wrócił do Chicago i rozpoczął pracę pisarską. Godził ją z zatrudnieniem na trzech etatach jednocześnie – był urzędnikiem, wykładowcą i jednym z redaktorów słynnej Encyklopedii Britannica.
Podczas II wojny światowej Bellow służył w piechocie morskiej. W 1944 zadebiutował powieścią psychologiczną w formie dzienników „Stan zawieszenia”. W latach 1946-48 wykładał na Uniwersytecie Stanowym Minnesoty i wydał powieść „Ofiara”, za którą otrzymał stypendium Guggenheima. Pozwoliło Mu to przebywać w latach 1948-49 w Paryżu i w Rzymie. Tam pracował nad nową powieścią. Były to „Przypadki Augie Marcha” (1953), uznane za książkę roku w USA.
Trzykrotnie dostał nagrodę National Book Award. W 1975 r. dostał też Nagrodę Pulitzera. W 1976 r. został honorowym członkiem Towarzystwa Neila Gunna (w Szkocji). Ten sam rok przyniósł Mu też Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Zmarł 5 kwietnia 2005 r. w Brooklinie.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Saul_Bellow
Saul Bellow - twórczość
Ofiara
Ofiara (1947) - jedna z pierwszych powieści Saula Bellowa, autora tak wybitnych książek, jak Herzog, Przypadki Augiego Marcha czy Dar Humbolta - stanowi ważny etap w pisarskim rozwoju noblisty z 1976 roku.
Bohaterem...czytaj dalej
Dar Humboldta
To osnuta wokół losów dwóch przyjaciół, poety Von Humboldta Fleishera i pisarza Charliego Citrine’a, fascynująca opowieść o wyzwaniach i pułapkach, z jakimi musi się zmierzyć współczesny człowiek. W tle...czytaj dalej
Przypadki Augiego Marcha
"Przypadki Augie'go Marcha" to radykalna powieść realistyczna o dużych ambicjach. Autor chciał namalować rozległą panoramę rzeczywistości amerykańskiej w latach międzywojennych.
Przygody i perypetie Augie'go...czytaj dalej
Herzog
Herzog is alone, now that Madeleine has left him for his best friend. Solitary, in a crumbling house which he shares with rats, he is buffeted by a whirlwind of mental activity. People rumoured that his mind...czytaj dalej
Humboldt`s Gift
For many years, the great poet Von Humboldt Fleisher and Charlie Citrine, a young man inflamed with a love for literature, were the best of friends. At the time of his death, however, Humboldt is a failure...czytaj dalej
Seize the Day
Fading charmer Tommy Wilhelm has reached his day of reckoning and is scared. In his forties, he still retains a boyish impetuousness that has brought him to the brink of chaos: he is separated from his wife...czytaj dalej
Światło prawdy nigdy nie jest tak bardzo odległe, a żadna istota ludzka nie jest aż tak mało znaczącą czy zepsuta, żeby nie mogła znaleźć się w jego kręgu.
Więcej