Zdjęcie - Pola Gojawiczyńska

Pola Gojawiczyńska

Data urodzenia: 1896-04-01
Data śmierci: 1963-03-29

Pola Gojawiczyńska to polska pisarka, poetka, działaczka niepodległościowa, której największą popularność przyniosła powieść Dziewczęta z Nowolipek. Doceniła ją sama Zofia Nałkowska.

Gatunki literackie: Literatura piękna

Pola Gojawiczyńska - popularne książki: Dziewczęta z Nowolipek, Rajska jabłoń,

Pola Gojawiczyńska - najnowsze książki: Rajska jabłoń, Dziewczęta z Nowolipek,

Średnia ocena książek Pola Gojawiczyńska: 4.5/6

10 osób przeczytało książki autora

17 osób chce przeczytać książki autora

Pola Gojawiczyńska - biografia, życie i twórczość

Pola Gojawiczyńska przyszła na świat w Prima Aprilis (można by powiedzieć, że zrobiła swoim narodzeniem dowcip  rodzicom- Janowi i Anastazji)- 1 kwietnia 1896 r. w Warszawie. Po ukończeniu szkoły powszechnej chodziła na kurs dla wychowawczyń, które miały pracować w ochronkach, a także dokształcała się sama, w wyniku śmierci ojca nie mogła bowiem kontynuować systematycznej nauki.

Pola Gojawiczyńska pracowała w przedszkolach miejskich i ochronkach podwarszawskich początkowo jako wychowawczyni, później jako bibliotekarka.

Pola Gojawiczyńska debiutowała w 1915 r. nowelą "Dwa fragmenty", która została wyróżniona w konkursie "Echa Pracy". W tym czasie była członkinią POW. Po wyjściu za mąż przeniosła się z Warszawy na prowincję. Podjęła pracę jako urzędniczka samorządowa. Po kilku latach wróciła jednak do Warszawy. W 1931 r. przyjechała na Śląsk. Mieszkała początkowo w Proszce, później w Szarleju. W tym czasie dzięki staraniom Zofii Nałkowskiej uzyskała stypendium literackie.

Pola Gojawiczyńska w 1932 r. powróciła do Warszawy. Tam została zaangażowana w redakcji "Gazety Polskiej".

Podczas okupacji hitlerowskiej została aresztowana i osadzona na Pawiaku. Jej książki wycofano wtedy ze wszystkich bibliotek i księgarni. Po wojnie przebywała nadal w Warszawie. W 1949 r. została uhonorowana nagrodą miasta Warszawy za całokształt twórczości. Z kolei w 1956 r. odznaczono ją Złotą Odznaką Odbudowy Warszawy. Zmarła 29 marca 1963 r.

Kalina Beluch

Pola Gojawiczyńska - bibliografia

1930 Joanna
1930 Ucieczka
1932 Górnoślązaczka
1933 Powszedni dzień
1934 Ziemia Elżbiety
1935 Dziewczęta z Nowolipek
1936 Rozmowy z milczeniem
1937 Rajska jabłoń
1937 Współczesne. Sztuka w trzech aktach
1938 Dwoje ludzi
1938 Słupy ogniste
1945 Krata
1947 Dom na skarpie
1948 Stolica
1956 Miłość Gertrudy
1956 Opowiadania


Źródło: http://

Pola Gojawiczyńska - twórczość

Okładka - Rajska jabłoń
Rajska jabłoń

W Rajskiej jabłoni poznajemy koleje losu bohaterek dziewcząt z Nowolipek. Tym razem są to już dojrzałe osoby, które z trudem, ale i z odwagą szukają prawdy o swoim miejscu w życiu. Gojawiczyńska z prekursorską...czytaj dalej

Okładka - Dziewczęta z Nowolipek
Dziewczęta z Nowolipek

"Dziewczęta z Nowolipek" są powieścią tak wyjątkową, jak jej autorka. Kiedy śledzi się jej biografię, aż trudno uwierzyć, iż osoba tyle razy stawiana przed ciężkimi wyrokami losu, była zdolna wytrwale...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.


Więcej

Ocalić się dla miłości


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy