Józef Wittlin



1920 Hymny
1933 Etapy
1935 Sól ziemi
1946 Mój Lwów
1963 Orfeusz w piekle XX wieku

Gatunki literackie: Poezja, Publicystyka, Historyczne

Józef Wittlin - najnowsze książki: Sól ziemi, Etapy. Italia - Francja - Jugosławia, Poezje,

Średnia ocena książek Józef Wittlin: 5.5/6

1 osób przeczytało książki autora

30 osób chce przeczytać książki autora

Józef Wittlin - biografia, życie i twórczość


Józef Wittlin urodził się 17 sierpnia 1896 r. w Dmytrowie (Małopolska). Dziesięć lat później rozpoczął edukację w gimnazjum o profilu klasycznym we Lwowie. Na ten okres (a konkretnie na rok 1912) przypada jego debiut poetycki. Opublikował bowiem na łamach "Wici" wiersz "Prolog ku czci Zygmunta Krasińskiego" (okazją była setna rocznica urodzin tego poety).
Edukację przerwał mu wybuch wojny. Zgłosił się na ochotnika do Legionu Wschodniego. Ugrupowanie to zostało rozwiązane w 1915 r. i wtedy też pisarz zdał maturę we Wiedniu. W tymże mieście rozpoczął studia z zakresu germanistyki, romanistyki oraz historii sztuki. W roku 1916 został wcielony do armii austriackiej, gdzie służył do końca wojny. Gdy wojna dobiegła końca, Wittlin powrócił do Lwowa. Tam podjął studia z zakresu  filologii polskiej oraz filozofii. W trakcie studiów był nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. Związał się też (w latach 1919- 1920) z ekspresjonistami skupionymi wokół "Zdroju". Nakładem tego właśnie czasopisma ukazał się w 1920 r. jego debiutancki tom- "Hymny". W wierszach przeważają wątki pacyfistyczne. Pisarz podejmie je też w wielu innych tekstach, publikowanych od początku lat dwudziestych na łamach między innymi "Skamandra", "Wiadomości Literackich" oraz "Filomaty".
W 1922 r. pisarz przeniósł się do Łodzi. Tam został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego, prowadził wykłady w Szkole Dramatycznej i pisał recenzje teatralne dla dziennika "Głos Polski". Po pięciu latach znów zmienił miejsce zamieszkania. Tym razem wybór padł na Warszawę. W tym czasie rozluźniły się jego związki z ekspresjonistami, natomiast wyraźnie zacieśniły z poetami kręgu "Skamandra".
W lipcu 1939 r. pisarz przeniósł się do Francji, a rok później do Portugalii. To nie koniec jego odysei po świecie. W zimie 1941 r. przeprowadził się bowiem do USA, konkretnie do Nowego Jorku. Tam w latach 1941- 1943 razem z Janem Lechoniem, Kazimierzem Wierzyńskim i paroma innymi osobami współredagował ukazujący się w USA "Tygodnik Polski". W 1952 r. nawiązał też współpracę z Radiem Wolna Europa. Do końca życia przebywał w Stanach Zjednoczonych, zajmując się zarówno twórczością pisarską, jak i przekładową. Już na początku lat dwudziestych zajmował się zresztą translatorstwem. Przetłumaczył wtedy między innymi starobabilońskiego "Gilgamesza" oraz "Odyseję". W późniejszych latach przekładał m. in. utwory Rilkego, poetów hiszpańskich, włoskich i angielskich. Zmarł 28 lutego 1976 r.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_wittlin_jozef

Józef Wittlin - twórczość

Okładka - Sól ziemi
Sól ziemi

Powieść opublikowana w 1935 roku, miała stanowić pierwszą część trylogii pt. „Powieść o cierpliwym piechurze”, jednak dalsze części cyklu nie zostały dokończone przez autora. „Sól ziemi”...czytaj dalej

Okładka - Etapy. Italia - Francja - Jugosławia
Etapy. Italia - Francja - Jugosławia

Zbiór esejów ukazujących Europę w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zawiera refleksje pisarza z podróży do Włoch, Francji i Jugosławii. Pozwala na podróż w czasie a równocześnie inspiruje do przemyśleń...czytaj dalej

Okładka - Poezje
Poezje

Wybór wierszy....czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Stary dziad - Dunaj szumiał za Praterem jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodię, która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.


Więcej

Pośpieszne pociągi nie raczyły zaszczycić stacji Topory-Czernielica nawet zwolnieniem biegu. Omijały ją z lekceważeniem, ciskając jej w twarz wzgardliwą chmurę dymu.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy