Jerzy Pomianowski
Data urodzenia: 1921-01-13
1950 Faryzeusze i grzesznik (sztuka napisana wspólnie z Małgorzatą Wolina)
1953 Z widowni. Scena I
1955 Koniec i początek
1956 Więcej kurażu. Z widowni. Seria II
1960 Sezon w czyśćcu. Z widowni. Seria III
1963 Antrakt. Z widowni. Seria IV
1965 Doktor Antoni Czechow przyjmuje
1993 Sodoma i Odessa
1997 Ruski miesiąc z hakiem
2004 Na wschód od Zachodu: jak być z Rosją?
Jerzy Pomianowski - biografia, życie i twórczość
Jerzy Pomianowski przyszedł na świat 13 stycznia 1921 r. w Łodzi. Przed wojną debiutował na łamach czasopisma "Młodzi idą"- organu prasowego Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Był aktywistą Gwardii Robotniczej/. Jako jej działacz został w 1939 r. zwerbowany do pracy w Donbasie. Przez pewien czas przebywał w Związku Radzieckim, tam ukończył studia medyczne. Związał się z czasopismem "Nowe Widnokręgi" (pismo Związku Patriotów Polskich).
Do kraju powrócił jako żołnierz armii Berlinga. W 1946 r. wstąpił w szeregi PPR. Zrezygnował z członkostwa PZPR w r. 1966, protestując przeciwko wyrzuceniu z partii Leszka Kołakowskiego. W 1968 r. udał się na emigrację do Włoch. Tam wykładał przez lata na różnych uniwersytetach. Nawiązał współpracę z paryską "Kulturą"" Zajął się też tłumaczeniem literatury pięknej z języka rosyjskiego. Przetłumaczył między innymi "Archipelag Gułag" (tłumaczenie wydał pod pseudonimem Michał Kaniowski.
Obecnie redaguje czasopismo "Nowaja Polsza". Działa aktywnie, między innymi na łamach owego czasopisma, na rzecz dialogu Polaków i Rosjan (otrzymał za tę działalność Nagrodę im. Dariusza Fikusa). Przebywa w Krakowie oraz w Warszawie.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pomianowski_(pisarz)
Jerzy Pomianowski - twórczość
Biegun magnetyczny
Jerzy Pomianowski dokonał wyboru swoich szkiców z nieomal półwiecza. (…) Pomianowski przekracza kondycję krytyka teatralnego w dwóch kierunkach, które skrótowo nazywam...czytaj dalej