Zdjęcie - Faustyna Kowalska

Faustyna Kowalska

Data urodzenia: 1905-08-25
Data śmierci: 1938-10-05

Faustyna Kowalska była siostrą zakonną. Głosiła kult miłosierdzia Bożego. Napisała Dzienniczek, w którym zawarła swoje objawienia i wizje. Została beatyfikowana na świętą Kościoła katolickiego.

Gatunki literackie: Duchowość, religia, Inne

Faustyna Kowalska - najnowsze książki: Dzienniczek – wydanie luksusowe, Św. Faustyna o aniołach i szatanie, Św. Faustyna o wierze, nadziei i miłości, Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej , Listy świętej siostry Faustyny,

Średnia ocena książek Faustyna Kowalska: 5.93/6

21 osób przeczytało książki autora

18 osób chce przeczytać książki autora

Faustyna Kowalska - biografia, życie i twórczość

Maria Faustyna Kowalska, a właściwie Helena Kowalska, urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w Głogowcu, zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie. Jest niezwykle istotną postacią dla wyznawców Kościoła katolickiego. Została kanonizowana 30 kwietnia 2000 przez Jana Pawła II

Faustyna Kowalska – dzieciństwo

Urodziła się na wsi jaka trzecie dziecko rolnika Stanisława Kowalskiego i Marianny. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Została ochrzczona w pobliskim kościele imienia świętego Kazimierza w Świnicach Warckich. Tam też, kilka lat później, w 1916 roku, rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Musiała zakończyć edukację na trzeciej klasie, gdyż rodzina nie miała środków na kształcenie młodszych dzieci. 

Faustyna Kowalska – młodość 

W 1921 roku pracowała w Aleksandrowie Łódzkim jako gosposia i opiekunka do dziecka u Leokadii i Kazimierza Bryszewskich. Wtedy zrodziła się w niej chęć wstąpienia do zakonu. Nikt z rodziny jej jednak w tym nie poparł, więc kobieta zrezygnowała. 

Następnie podjęła się pracy w Łodzi. W 1924 roku miała pierwsze widzenie. Zobaczyła umęczonego Jezusa, który kazał jej wstąpić do zakonu. Dawne marzenia na nowo w niej odżyły. Bez wiedzy rodziców udała się do Warszawy. Zamieszkała w Ostrówku, gdzie pracowała.

Myślała, że w stolicy szybko uda jej się wstąpić do zakonu, prawda była jednak inna. Żaden zakon nie chciał jej przyjąć. Dopiero Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a raczej matka Michaela Moraczewska, zlitowała się nad młodą kobietą. Zgodziła się ją przyjąć, ale za odpowiednią kwotę. Faustyna musiała więc przepracować jeszcze rok, by uzbierać pieniądze.

Faustyna Kowalska – życie zakonne

Po uzbieraniu pieniędzy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i mogła rozpocząć postulat. Pełniła przyziemne obowiązki w klasztorze.

Nowicjat zaczęła 30 kwietnia 1926 roku. Po raz pierwszy przywdziała habit i przyjęła imię Maria Faustyna. Dwa lata później złożyła pierwsze śluby zakonne, na które przyjechali jej rodzice, pogodzeni z decyzją córki. Śluby wieczyste złożyła w 1933 roku. W tym samym roku wyjechała do Wilna, gdzie zajmowała się przyklasztornym ogrodem i przekazywała światu przesłanie Miłosierdzia Bożego. Z Wilna przeniesiono ją do Walendowa, a potem do Derd. Ostatnim miejscem jej pobytu był dom w Krakowie. Przybyła tam 11 maja 1936 roku i została aż do śmierci. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego.

Faustyna Kowalska – śmierć 

Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 o godzinie 22:45, do końca zachowując świadomość. Pogrzeb odbył się dwa dni później i nikt z rodziny nie był na nim obecny, ze względu na koszty podróży. Jej ciało znajdowało się w grobowcu na cmentarzu zakonnym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach a potem zostało złożone do kaplicy klasztornej. Po beatyfikacji relikwie przeniesiono do sarkofagu, który znajduje się na ołtarzu. 

Faustyna Kowalska – wizje i objawienia

Pierwsze objawienie siostra Faustyna miała w lipcu 1929 roku. Spisała je w Dzienniczku, tak jak wszystkie kolejne objawienia o których do dzisiaj możemy przeczytać i zgłębić świat duchowy dzięki wielu słynnym frazom i cytatom z tej książki. Poza objawieniami w książce znajduje się też opis życia świętej i trudności z jakimi musiała się mierzyć. Innym źródłem wiedzy o objawieniach, a także przeżyciach siostry Faustyny są Listy świętej siostry Faustyny.

1931 roku odbyło się jedno z bardziej rozsławionych objawień. Kobieta dostała wskazówki do namalowania słynnego obrazu z napisem „Jezu, ufam Tobie”. Siostra Faustyna udała się wtedy do Eugeniusza Kazimirowskiego, by to on namalował dzieło. 

Innym ważnym objawieniem jest przekazanie świętej przez Jezusa Koronki do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa jest dziś odmawiania przez wiernych w różnych intencjach, takich jak nawrócenie grzeszników, czy dostąpienie łask.

Objawienia dotyczyły w głównej mierze roli Miłosierdzia Bożego w życiu. Faustyna była nazywana sekretarką Jezusa, która miała przekazać światu Jego słowa. 


Źródło: Źródło fotografii: Marian.org / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:200px-Faustina.jpg

Faustyna Kowalska - twórczość

Okładka - Dzienniczek – wydanie luksusowe
Dzienniczek – wydanie luksusowe

"Dzienniczek" zawiera osobiste zapiski siostry Faustyny, polskiej zakonnicy zmarłej w 1938 r., wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Niezwykłe dzieło duchowe...czytaj dalej

Okładka - Św. Faustyna o aniołach i szatanie
Św. Faustyna o aniołach i szatanie

Wyjątki z Dzienniczka św. Faustyny opatrzone przystępnym wprowadzeniem ukazującym główne przesłanie wybranych fragmentów. Kieszonkowy format pozwala na noszenie broszurki przy sobie i rozważanie...czytaj dalej

Okładka - Św. Faustyna o wierze, nadziei i miłości
Św. Faustyna o wierze, nadziei i miłości

Wyjątki z Dzienniczka św. Faustyny opatrzone przystępnym wprowadzeniem ukazującym główne przesłanie wybranych fragmentów. Kieszonkowy format pozwala na noszenie broszurki przy sobie i rozważanie tekstów podczas...czytaj dalej

Okładka - Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej
Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej

Dzienniczek zawiera osobiste zapiski s. Faustyny, polskiej zakonnicy zmarłej w 1938 r., wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie światu orędzia o Bożym miłosierdziu. Niezwykłe dzieło duchowe...czytaj dalej

Okładka - Listy świętej siostry Faustyny
Listy świętej siostry Faustyny

Korespondencja św. Siostry Faustyny jest drugim, obok jej "Dzienniczka", źródłem do poznawania jej życia, duchowości i misji. W opublikowanym zbiorze zamieszczono nie tylko listy Świętej, ale także ks...czytaj dalej

Okładka - Boża dobroć, Z Dzienniczka św. Siostry Faustyny
Boża dobroć, Z Dzienniczka św. Siostry Faustyny

Wybór tekstów z "Dzienniczka s. Faustyny", które są rozmowami miłosiernego Pana utajonego w Najświętszym Sakramencie z ludźmi przeżywającymi rozmaite stany duchowe. Jest wśród nich człowiek żyjący...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Cierpienia, przeciwności, upokorzenia, niepowodzenia, posądzenia, jakie mnie spotykają, są drzazgami, które rozpalają miłość moją ku Tobie, Jezu.


Więcej

Maryjo, Matko moja i Pani moja, oddaję Ci duszę i ciao moje, życie i śmierć moją, i to, co po niej nastąpi. Wszystko składam w Twoje ręce, o Matko moja; okryj swym płaszczem dziewiczym moją duszę i udziel mi łaski czystości serca, duszy i ciała, i broń mnie swą potęgą przed nieprzyjaciółmi wszelkimi, a szczególnie przed tymi, którzy złośliwość swoją pokrywają maską cnoty. O śliczna Lilio, Tyś dla mnie zwierciadłem, o Matko moja.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy