Beata Kozidrak - biografia, życie i twórczość
Beata Kozidrak, a właściwie Beata Elżbieta Pietras z domu Kozidrak, urodziła się w Lublinie. Była najmłodszym dzieckiem państwa Kozidrak. Szybko pochłonęła ją muzyka, bo już w szkole podstawowej zaczynała swoją przygodę z grą na skrzypcach. Ćwiczyła także balet. Nie otrzymawszy zgody rodziców na wyjazd do szkoły w Warszawie, dalszą naukę kontynuowała w Lublinie. W liceum uprawiała sporty, w tym szermierkę i gimnastykę artystyczną, jednak zrezygnowała z nich dla największej pasji, którą od zawsze było śpiewanie.
Pierwsze kroki na scenie i jej debiut wokalny miały miejsce w licealnym chórze. Wkrótce zaczęła występować w domach kultury i studenckich klubach. Wszystko wraz z bratem Jarosławem, który również śpiewał, a dodatkowo grał na gitarze. W roku 1978 dołączyli do nich, późniejszy mąż Beaty, Andrzej Pietras oraz gitarzysta Marek Winiarski. To był początek zespołu Bajm. Prawdziwym początkiem ich kariery był udział w konkursie debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i wielki sukces napisanej przez Beatę piosenki "Piechotą do lata".
Beata Kozidrak wydała wraz z zespołem Bajm 10 albumów studyjnych, które świetnie się sprzedawały, do których sama pisała teksty. Ich największe przeboje to piosenki: "Piechotą do lata", „Józek, nie daruję ci tej nocy”, "Myśli i słowa", „Nie ma wody na pustyni”, „Co mi Panie dasz”, „Szklanka wody”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Biała armia” i wiele innych. Sukces z zespołem to wciąż było za mało dla wokalistki.
Równocześnie z pracą w zespole artystka zaczęła występować solo. W roku 1989 zaśpiewała piosenkę „Hurry My Love”, występując na festiwalu Midnight Sun, na którym zdobyła Grand Prix. W Polsce kontynuowała pracę w zespole Bajm. W roku 1994 nagrała duet „Tyle chciałem Ci dać” z Mirosławem Bregułą. Piosenka znalazła się na płycie zespołu Universe. Zaśpiewała także z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox.
Przełomem dla artystki stało się podpisanie kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI w roku 1996. Dwa lata później pojawił się jej nowy album zatytułowany „Beata”, który odniósł wielki sukces. Otrzymała za niego dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk, a sam album uzyskał status podwójnej platyny, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Na tym albumie znalazły się takie hity, jak „Taka Warszawa” czy „Siedzę i myślę”. Jej utwór usłyszeliśmy także w nowej wersji filmu W pustyni i w puszczy.
Kolejny sukces sceniczny odniosła w roku 2005 z drugim solowym albumem, także o statusie podwójnej platyny. Na nim znalazły się przeboje: „Złota brama” i „Teraz płynę”. Za ten album odebrała rok później nagrodę. We wrześniu 2016 pojawiła się trzecia solowa płyta wokalistki, album studyjny zatytułowany "B3", który także cieszył się wielką popularnością. Pojawiły się na nim takie hity jak: „Upiłam się Tobą”, czy „Niebiesko-zielone”. Rok 2019 przyniósł dla wokalistyki okazję sprawdzenia się w polskim zwiastunie 7 sezonu oryginalnego serialu Netflix o tytule "Orange Is the New Black". Solową twórczość muzyczną kontynuowała w latach 2020 do 2021.
Wokalistka ma na swoim koncie także udział w filmach. Możemy ją oglądać w filmie Pan Kleks w kosmosie, gdzie wcieliła się w księżniczkę z Rock-Komety. Zagrała także w jednym odcinku serialu "Niania", gdzie wcieliła się w samą siebie. Wystąpiła także we wspomnianym już spocie promującym serial Netfliksa "Orange Is the New Black".