Zapowiedź filmu "Fajna Ferajna" - tv
Film dokumentalny „Fajna Ferajna” opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. Będzie go można zobaczyć w Sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego.
Poznaj naszych bohaterów: Halinka ratowała z powstania psy i koty. Kazimierz był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. „Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym żołnierzem AK, służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał sie w piwnicach. Film opowiada też o współczesnych dzieciach, które znajdują pamiętnik z Powstania, co uruchamia serię magicznych wydarzeń. Dzieci spotykają swoich rówieśników z tamtego okresu, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach, a każda historia przenosi jednego z bohaterów w retrospektywę tamtych przeżyć.
„Fajna Ferajna” jest filmem adresowanym do młodych widzów, którym w przystępny sposób ma przybliżyć emocje i dramatyczne wydarzenia tamtych lat.
Film powstaje w oparciu o zbiór opowiadań Moniki Kowaleczko – Szumowskiej a reżyserem i współscenarzystą filmu jest Tomasz Stankiewicz. Partnerem wspierającym projekt jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.
www.fajnaferajna.pl
Powiązana książka: Fajna Ferajna
Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach. więcej...