Muzy M³odej Polski - zwiastun ksi±¿ki - tv

Zwiastun ksi±¿ki Muzy M³odej Polski, która ukaza³a siê w³a¶nie nak³adem Wydawnictwa Iskry. 

 

Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareñskie. Trzy muzy Stanis³awa Wyspiañskiego. Maryna i Zosia, pod w³asnymi imionami, zosta³y sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodzi³a siê w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele da³o Wyspiañskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareñskim literack± nie¶miertelno¶æ.

 

Maria, Maryna, wielka mi³o¶æ i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana tak¿e przez Wyspiañskiego, zosta³a ¿on± Jana Raczyñskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykaza³ do¶wiadczalnie zwi±zek krzywicy z niedoborem ¶wiat³a s³onecznego. Z trzecim mê¿em, Janem Grekiem, i szwagrem, Tadeuszem Boyem-¯eleñskim, zginê³a w egzekucji profesorów lwowskich w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na ZSRR.

 

Zofia, Fusia, Boyowa, zosta³a ¿on± Tadeusza ¯eleñskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanis³awa Wyspiañskiego jest jednym z najpiêkniejszych pasteli z serii Macierzyñstwo. Przyja¼ni³a siê z mê¿em, choæ obydwoje szukali mi³o¶ci poza ma³¿eñstwem. Dobra, rozumna i mi³a towarzyszka pracy – napisa³ o niej Boy.

 

Eliza, Lizka, najm³odsza z sióstr, najmniej znana, choæ najczê¶ciej portretowana, by³a ¿on± m³odopolskiego poety Edwarda Leszczyñskiego. W swoim krótkim ¿yciu zmaga³a siê z problemami emocjonalnymi, uzale¿nieniem od alkoholu i opiatów. Pope³ni³a samobójstwo, maj±c trzydzie¶ci piêæ lat.

Dodano: 2014-09-19 12:01:31, zasugerowa³: S³awomir Krempa 0

Powi±zana ksi±¿ka: Muzy M³odej Polski. ¯ycie i ¶wiat Marii, Zofii i Elizy Pareñskich

Ok³adka ksi±¿ki - Muzy M³odej Polski. ¯ycie i ¶wiat Marii, Zofii i Elizy Pareñskich

Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareñskie. Trzy muzy Stanis³awa Wyspiañskiego. Maryna i Zosia, pod w³asnymi imionami, zosta³y sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodzi³a siê w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele da³o Wyspiañskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareñskim literack± nie¶miertelno¶æ. Maria, Maryna, wielka mi³o¶æ i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana tak¿e przez Wyspiañskiego, zosta³a ¿on± Jana Raczyñskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykaza³ do¶wiadczalnie zwi±zek krzywicy z niedoborem ¶wiat³a s³onecznego. Z trzecim mê¿em, Janem Grekiem, i szwagrem, Tadeuszem Boyem-¯eleñskim, zginê³a w egzekucji profesorów lwowskich w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na ZSRR. Zofia, Fusia, Boyowa, zosta³a ¿on± Tadeusza ¯eleñskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanis³awa Wyspiañskiego jest jednym z najpiêkniejszych pasteli z serii Macierzyñstwo. Przyja¼ni³a siê z mê¿em, choæ obydwoje szukali mi³o¶ci poza ma³¿eñstwem. „Dobra, rozumna i mi³a towarzyszka pracy” – napisa³ o niej Boy. Eliza, Lizka, najm³odsza z sióstr, najmniej znana, choæ najczê¶ciej portretowana, by³a ¿on± m³odopolskiego poety Edwarda Leszczyñskiego. W swoim krótkim ¿yciu zmaga³a siê z problemami emocjonalnymi, uzale¿nieniem od alkoholu i opiatów. Pope³ni³a samobójstwo, maj±c trzydzie¶ci piêæ lat. wiêcej...

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Musisz byæ zalogowany, aby komentowaæ. Zaloguj siê lub za³ó¿ konto, je¿eli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy