Czytam to! Odcinek 17 sezon 2 - tv
Z jesienno-zimowej, pogoda zrobiła nam się letnia, mniej więcej :). A jak lato, to i lżejsze nieco lektury, no może poza środkiem, czyli następną do kolekcji książką ulubionego przez nas Philipa Rotha!
W przedostatnim odcinku Czytam to! sezonu drugiego Robert Kasprzycki analizuje, opisuje i poleca „wywiad rzekę, powieść oraz po-baśń”.
Zapraszamy!
• „Zaczniemy z kopa” czyli od książki „Życie jak dobry mecz”, wywiadu rzeki z „genialnym piłkarzem, genialną postacią, wzorem do naśladowania” – Włodzimierzem Lubańskim, bo, jak wspomina Robert Kasprzycki: „W czasach mojej chmurnej młodości piłkarskiej na Lubańskiego to trzeba było sobie zasłużyć. Latą mógł zostać każdy”. (0:28)
• Kolejna powieść Philipa Rotha – „Konające zwierzę”. Dla tych wszystkich, którzy nie lubią czytać książek. Według Roberta „można streścić ją hasłem seks, seks, seks, seks, seks”. Bohater „szuka w innych ciałach odpowiedzi na to, kim jest, jak się definiuje, do czego dąży, do czego zmierza, jak tak naprawdę jego ciało znaczy”. A w skrócie – „autoironiczna opowieść o mężczyźnie, który się starzeje”. Przeczytać trzeba, bo „Roth ma tutaj takie pióro, że ho, ho”! (1:53)
• „Rybacy” – trochę zachodnioeuropejska powieść, trochę afrykańska baśń o Nigerii, świecie, w którym urodził się Chigozie Obioma, w którym „jego wyobraźnia kształtowała się i doszła do takiego poziomu, że autor był jednym z nominowanych do nagrody Bookera”. „Niesamowicie intensywna książka, niesamowicie równa, napisana takim językiem, który trudno do czegokolwiek porównać”. Jako współsprawcę tego tonu i stylu Robert Kasprzycki wymienia Cormaca McCarthy’ego.
Powiązana książka: Rybacy
Afrykańska przypowieść o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni Jeden z najczęściej nagradzanych literackich debiutów ostatnich lat. Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015. Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin porzucają szkołę i zostają rybakami. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą. Bracia wyzwalają się spod rodzicielskiej opieki i coraz częściej widuje się ich nad okrytą złą sławą rzeką. Pewnego popołudnia spotykają tam miejscowego szaleńca. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny. Spotkanie z szaleńcem przemieni - w tragiczny, ale też zbawczy sposób - życie członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę we wszystkich jej sprzecznościach więcej...