Czytam to! Odcinek 12, sezon 2 - tv
W przedświątecznym Czytam to! „świetna powieść drogi, znakomita monografia miasta, a także proza wyśmienita”. Recenzuje, analizuje, czyta, poleca, przeżywa – jak zwykle – Robert Kasprzycki.
Posłuchajcie o:
• „wyspie, o poszukiwaniu siebie i o bezsensowności tego poszukiwania” – słowem „Wyspa czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży” Wasilija Gołowanowa jako „pokaz niezwykłej siły literatury rosyjskiej”; (0:22)
• „Mieście Dżinów” – czyli podwójnym objawieniu: „mocy w rodzaju Kapuścińskiego” polegającej na „wnikaniu w kwestie polityczno-mentalno-historyczne” oraz niezwykłej swadzie szkockiego autora, Williama Darlymple; (1:42)
• „trzeciej części Trylogii Amerykańskiej” – „Ludzka skaza” czyli jak to u Rotha „mieszanka mądrości, goryczy, dowcipu i sarkastycznego żartu". (3:00)
Powiązana książka: Miasto dżinów. Rok w Delhi
Miasto Dżinów, wydane w 1993 roku, to owoc sześcioletniego pobytu autora w Indiach. Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz stolicy Indii - miasta ,,stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne", miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta-chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym stulecia, a nawet millenia, przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii. Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) ,,na jubel", pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku. więcej...