"Asiunia i jej tato szczęściarz" - zwiastun filmu - tv
Trwają prace nad filmem animowanym o historii profesor Joanny Papuzińskiej pod tytułem „Asiunia i jej tato szczęściarz”.
Takiej animacji jeszcze w Polsce nie było! Oto wojna ukazana z perspektywy małej dziewczynki, rówieśniczki przyszłych widzów. W łagodnej, pozbawionej okrucieństwa, ale pięknej wizualnie tonacji, film poruszać będzie tematykę tożsamości, dziedzictwa historycznego, wagi rodzinnych więzi. „Asiunia i jej tato szczęściarz” to prawdziwa historia rodzinna Joanny Papuzińskiej, ukochanej przez dzieci autorki bajek i wierszy.
Za powstanie "Asiuni..." odpowiadają młodzi, ambitni i utalentowani twórcy. Pomysłodawczynią projektu oraz producentem jest Ewelina Gordziejuk i jej studio EGoFILM, reżyserem - polsko-węgierski artysta, Tamás Ducki - jeden z najbardziej utytułowanych młodych twórców europejskiej animacji. Głosu narratorce użyczy Danuta Stenka, natomiast animacja powstaje na postawie charakterystycznych, oryginalnych ilustracji Macieja Szymanowicza. Autorem scenariusza (adaptacja dwóch książek Joanny Papuzińskiej) jest ceniony krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi - Łukasz Maciejewski, niezmiernie ważną w tym projekcie muzykę skomponuje Michał Jacaszek, wybitny autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, autorem dźwięku będzie natomiast Radosław Ochnio, tegoroczny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej.
"Ktoś może zapytać czy w ogóle powinno się opowiadać taką historię, a jeśli tak to w jaki sposób? Wojny zawsze należą do dorosłych, ale nigdy nie omijają dzieci. Postanowiłam nie traktować tego tematu jak tabu i spróbować o nim mówić, ale w umiejętny sposób – mówi Ewelina Gordziejuk, producentka i pomysłodawczyni filmu.
"Pokazywanie małych, prywatnych historii jest niezwykle ważne z perspektywy nowej generacji, aby utrzymać pamięć i wiedzę na temat powstania i wojny, które stanowią wciąż podwaliny naszej narodowej tożsamości" - dodaje reżyser, Tamás Ducki.
"Historia Asiuni jest wzruszającą literaturą faktu - konkluduje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Język jest prosty i zrozumiały dla kilkulatka. Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat prowadzi projekty edukacyjne, które mają pomóc dzieciom w zrozumieniu czym jest wojna, jednak bez straszenia czy przedstawiania okrucieństw."
W ramach przeprowadzonego developmentu, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, został zrealizowany trailer filmu adresowanego przede wszystkim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Projekt "Asiunia i jej tato szczęściarz" został również objęty patronatem przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Komitet Ochrony Praw Dziecka, a Polska sekcja nagród IBBY wydawała "Asiuni..." swoją rekomendację.
Zakończenie prac nad produkcją zaplanowane jest na listopad 2018 r.
Powiązana książka: Mój tato szczęściarz
Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech? Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki, a jeśli lubisz spacerować, koniecznie zabierz ją ze sobą na przechadzkę. więcej...