Artefakt, który zagroził Himmlerowi
Na świecie istnieje wiele przedmiotów, które w taki lub inne sposób mogą zmienić losy świata, państwa lub zwykłego człowieka. Niekiedy nawet większość z nas nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich artefaktów. Jeśli budujemy świat na kłamstwie kosztem prawdy, każdy skrawek prawdy może spowodować wybuch płomienia, którego nie da się ugasić kolejnym kłamstwem.
W 1941 roku grupa niemieckich profesorów i mistyków zrzeszonych wokół Heinricha Himmler postanowiła odnaleźć mały przedmiot o średnicy 18,5 milimetra i wadze dwudziestu setnych grama, ten filigranowy przedmiot, który mógł zostać schowany w dłoni noworodka mógł się przyczynić do upadku mitu potęgi niezwyciężonej 1000 letniej Rzeszy.
Niemieccy rabusie wyruszyli na poszukiwania owego przedmiotu, aby w ciągu kilku miesięcy splądrować prywatne kolekcje, zabijać i przesłuchiwać kolekcjonerów, muzealników, przeszukiwać muzea i katalogi muzealne…
Jaki przedmiot mógł sprawić tyle kłopotów niemieckim naukowcom, mistykom i zbrodniarzom w czarnych mundurach? Przedmiotem tym była mało znana polska moneta:
Brakteat Jaksy (łac. bractea – blaszka) moneta tak cienka,że wybijano ją tylko jednostronnie.
W historii Polski istnieje sporo monet tego typu,jednak tylko ta przysporzyła sporo problemów niemieckiemu okupantowi podczas II wojny światowej!
Brakteat Jaksy księcia na Kopanicy był monetą,za którą podążała Nazistowska machina, naukowcy i mistycy. A mieli oni szczególny powód, aby odnaleźć i zniszczyć wszystkie jego egzemplarze!
Jaksa słowiański książę połabskich Stodoła / Sprewian (zwanych Hawelanami),kniaź na Kopanicy (zm ~ 1168/1178? Dokładnej daty nie udało się ustalić) mąż Agapii córki komesa Piotra Włostowica.Książe Jaksa zgłosił roszczenia do Brenny po śmierci Przybysława- Henryka ( przywódca Stodoran). Po śmierci Przybysława z pomocą wojsk polskich odbił przejściowo Brennę (niem. Brandenburg stolica Stodoran) z rąk Albrechta Niedźwiedzia w 1154 roku, którą utracił 3 lata później na rzecz Albrechta.
Książe Jaksa po porażce chroni się na Śląsku. W 1157 w Pradze umiera jego syn będący zakładnikiem cesarza Fryderyka Barbarossy. Kniaź do dziś jest również niesłusznie identyfikowany jako Jaksa z Miechowa pochodzącego z rodu Gryfitów (Małopolska), daty śmierci obu pokrywają się gdyż Jaksa z Miechowa zmarł najprawdopodobniej w 1176 roku.
Niemiecka propaganda bała się wszelakich publikacji, wypowiedzi mogących w jakikolwiek sposób podważyć istnienie narodu germańskiego na terenach, do których Naziści rościli sobie wielowiekowe prawo. Stąd też ich strach, kiedy to wpadli na trop historii Brakteatu Jaksy z Kopanicy.
Kopanica (Kopnik, Copnik dzisiejszy Kopeniek) we wczesnym średniowieczu była stolicą plemienia Sprewian.
Historia, bowiem płata ludziom, którzy na siłę chcą ją zmienić figla, w postaci pozostawionych śladów, artefaktów, książek i legend …I takim śladem, dowodem istnienia polskości na ziemiach Niemieckich była owa niepozorna moneta.
Jaksa będący księciem, na Kopanicy (copnic – kopa, góra), która dziś jest dzielnicą Berlina – Kopeniek, bił własna monetę kłopotliwy dla nazistów „brakteat Jaksy”.
Moneta ta była zdobiona wizerunkiem woja dzierżącego miecz w jednej dłoni oraz wzorem palmy (palma była symbolem sprawiedliwości).
Ryt okolony był napisem laczo de Copnik, w późniejszym okresie zmienił się wizerunek bity na monecie i przedstawiał rycerza mającego w prawej dłoni chorągiew a w lewej krzyż wizerunkowi rycerza towarzyszył napis Jakza Kopnik knel.
Obecnie znanych jest pięć wzorów brakteatu Jaksy.