Miasto: Żywiec 34-300
Adres: Kościuszki 5
Żywiecka Biblioteka Samorządowa jest największa biblioteką publiczną miasta i powiatu żywieckiego, realizującą swoje podstawowe zadania statutowe, wzbogacone o liczne i różnorodne akcje popularyzujące i promujące książkę i czytelnictwo. Obok udziału w corocznych ogólnopolskich inicjatywach, jak Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek oraz Europejskie Dni Dziedzictwa Biblioteka realizuje szereg niezwykle ciekawych i bardzo inspirujących akcji dla różnych grup odbiorców, od spotkań autorskich poprzez kreatywne warsztaty – literackie, biblioterapeutyczne, ekologiczne, plastyczne, ale też bardziej nietypowe - z zakresu zdrowego odżywiania, grzyboznawstwa, sztuki cyrkowej dla dzieci, gitarowe czy baristyczne po poważne przedsięwzięcia, jak Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Żywcu, otwarty uroczyście w 2022 r. przez samą aktorkę – dotychczas 4 spotkania wokół poezji z udziałem gwiazd teatru i kina polskiego, w tym Grażyny Szapołowskiej i Dominiki Ostałowskiej. Biblioteka oferuje także możliwość zapoznawania się ze sztuką malarską, grafiką i fotografią w swojej profesjonalnie przygotowanej Sali Wystaw, gdzie regularnie prezentowane są prace wielu wybitnych artystów, także lokalnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również mini wystawy w holu głównym Biblioteki prezentujące dawne zabawki oraz ozdoby świąteczne sprzed lat. Biblioteka jest również współorganizatorem corocznego festiwalu Żywiec miasto zmySłów, czyli tygodniowego maratonu sztuk wszelakich, warsztatów, spotkań i paneli dyskusyjnych z wybitnymi postaciami ze świata kultury, literatury i nauki. Obok doznań kulturalno-literackich Żywiecka Biblioteka Samorządowa oferuje także niepowtarzalną przestrzeń relaksacyjną i wytchnieniową wśród zieleni i zabytkowych murów, gdzie wewnętrzny, zabytkowy dziedziniec zamieniony został w bardzo klimatyczne SymPatio pod gołym niebem inspirowane „Alicją w Krainie Czarów”- tematyczna studnia, żagle zacieniające.
Biblioteka na bieżąco bierze również udział w wielu różnorodnych projektach edukacyjno-kulturalnych, jak w ostatnim czasie ogólnopolski Klub Młodego Programisty czy Cyfrowi Eksperci w podregionie bielskim – szereg zajęć dla dzieci i młodzieży, budujących kompetencje przyszłości, w tym także warsztaty rodzinne. Ponadto od kilku lat udział w akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Integracyjną, wielopokoleniową, a zarazem bardzo atrakcyjną w odbiorze, aktywizującą i intrygującą, inicjatywą jest organizacja gier fabularnych osnutych wokół literatury – dotychczas na podstawie „Imienia Róży” oraz legend arturiańskich.
Na najmłodszych Czytelników czeka wspaniały księgozbiór, w tym książki przestrzenne, książki zabawki, teatrzyk kamishibai, ale też specjalny Kącik Malucha do zabawy, liczne spotkania, lekcje i warsztaty, m.in. cykliczne „Czytanie na dywanie” dla najmłodszych, zajęcia w ramach ferii i wakacji w Bibliotece.