Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej

Miasto: Błażowa 36-030

Adres: 3 Maja 24

Strona: biblioteka.blazowa.net

O bibliotece:

Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych;

2) obsługa użytkowników poprzez udostępnia nie zbiorów bibliotecznych na miejsc u i wypożyczanie na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń między bibliotecznych;

3) organizowanie czytelnictwa oraz zapewnienie obsługi bibliotecznej osobom niepełnosprawnym, ludziom starszym;

4) organizowanie i prowadzenie różnych form pracy z czytelnikami służący popularyzacji książki, sztuki i nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego gminy i regionu;

5) badanie potrzeb czytelniczych i ich zaspokajanie w miarę posiadanych środków finansowych;

6) prowadzenie działalności informacyjnej o zbiorach własnych i innych biblio tek, muzeów i ośrodków informacji  naukowej oraz współdziałanie z archiwami w tym zakresie;

7) prowadzenie działalności bibliograficznej , dokumentacyjnej wydawniczej, edukacyjnej, naukowo - badawczej i popularyzatorskiej;

8) tworzenie i udostępnianie baz danych katalogowych, bibliograficznych, faktograficznych i komputerowych;

9) zapewnienie użytkownikom możliwości korzystania z usług informatycznych;

10) współdziałanie z bibliotekami i innych sieci oraz z innymi instytucjami kultur y w zakresie rozwijania czytelnictw a i edukacji oświatowo - kulturalnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży;

11) współpraca ze środowiskiem twórców i artystów oraz z organizacjami pozarządowych w zakresie rozpowszechniania wiedzy i kultury ;

12) doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej;

13) prowadzenie sprawozdawczości określonej przepisami prawa.

Pomiędzy tymi wszystkimi zadaniami statutowymi, z których błażowska biblioteka wywiązuje się w 100 procentach organizujemy szereg działań w celu nie tylko popularyzacji czytelnictwa czy kultury i sztuki ale także w celu integracji społeczności gminy Błażowa. Teraz chcę zaprezentować kilka naszych działań:

„Kurier Błażowski”

Wymieniam go na pierwszym miejscu, bo między innymi wszystkie nasze działania oraz działalność innych jednostek kulturalno-oświatowych jest pokazywana na łamach czasopisma. Kurier ukazuje się nieprzerwanie od 33 lat. Redakcja mieści się właśnie w błażowskiej bibliotece. Wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy, że Kurier jest ale przygotowanie każdego numeru jest ogromnym przedsięwzięciem. 

Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”

Z racji tego, że błażowska biblioteka wydaje czasopismo samorządu gminy Błażowa „Kurier Błażowski”, kontynuując misję i tradycje pisma przy błażowskiej bibliotece została powołana do życia Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”. Zasadniczym przesłaniem, które towarzyszyło założycielom gazety było ocalenie od zapomnienia ludzi i faktów związanych z ziemią błażowską. Już w pierwszym numerze „Kuriera” pisano:  „Wszystkie wytwory kultury materialnej i duchowej pracowitego ludu Błażowszczyzny giną w zastraszającym tempie. Przemijają barwne ludowe tradycje, zmieniają się normy współżycia, obyczaje. Zacierają się ślady dawnej kultury ludowej i folkloru regionu. Niszczą się dawne dokumenty, ulegają zapomnieniu lokalne opowieści, podania, legendy”.

W starszych numerach „Kuriera Błażowskiego” znajdziemy bardzo dużo interesujących artykułów historycznych. O naszej przeszłości możemy dowiedzieć się także z aktualnie prowadzonych rubryk, takich jak  „Ocalić od zapomnienia”, „Groby naszych przodków” czy „Historia”.

Błażowska biblioteka posiada w swych zbiorach wiele materiałów archiwalnych związanych z regionem. Celem, który nam przyświeca jest zbieranie, opracowywanie i przekazywanie, zwłaszcza młodszemu pokoleniu dorobku naszych przodków. Dzięki temu będą mogli poznać historię regionu i ludzi, którzy ją tworzyli. Zapraszam chętnych na nasze spotkania. 

Stara fotografia

Nasza kolekcja starych zdjęć liczy około sześć tysięcy i nadal rośnie. Dużo fotografii jest bardzo zniszczonych. Aby takie zdjęcie trafiło do sieci czy do gazety, trzeba nad jego obróbką spędzić sporo czasu. Ludzie chętnie dzielą się swoimi rodzinnymi albumami. 

Groby naszych przodków

Czas nieubłaganie mija. Wszystko, co było, staje się historią. Śmierć jest naturalnym etapem życia - ludzie się rodzą i umierają. Zostają po nich wspomnienia oraz groby. Rubryka w „Kurierze Błażowskim” oraz na stronie internetowej przypominająca stare, często zapomniane mogiły.

Błażowski „Grobonet”

Stworzyliśmy także stronę internetową cmentarza w Błażowej, coś w rodzaju Grobonetu, co ułatwia odnajdywanie grobów przyjezdnym i nie tylko. Z dostarczonych informacji z błażowskiej plebani  aktualizujemy stronę.

The Explorers Club

Biblioteka stała się przystanią dla kilku grup młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności konwersacyjne w języku angielskim. Celem zajęć jest rozwijanie praktycznych umiejętności językowych przez zabawę. Cieszy nas, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Możliwość rozmów na zajęciach z native speakerem jest niewątpliwie ogromną szansą na przełamywanie bariery strachu przed mówieniem, i młodzież przychodząca na zajęcia szansę tę wykorzystuje. Zajęcia prowadzone są za darmo, nie są dofinansowane z żadnego projektu.

Spotkania tematyczne

Organizujemy wiele spotkań okolicznościowych i tematycznych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Na każdym z nich mamy pełną czytelnię. Czy będzie 30 czy 50 osób, tak samo trzeba się do spotkania przygotować i sprawić, by uczestnicy chcieli do nas wrócić. Wszystko organizujemy sami, często na własny koszt.

Z większych imprez w bibliotece mogę wymienić np. : 

- Spotkania autorskie promujące twórczość polskich artystów.

- „Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi”. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi ludźmi. Właśnie tym cytatem Jana Pawła II rozpoczynamy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi z błażowszczyzny i nie tylko. Z ludźmi, którzy podziela się swoją mądrością, radością i bagażem doświadczeń. Z ludźmi, którzy podzielą się swą pasją, rozbawią nas lub doprowadzą do łez wzruszenia. Z ludźmi, którzy podzielą się swym życiem”.

- „Kobieta niegdyś i dziś – 8 marca w błażowskiej bibliotece”. Cykliczna impreza z okazji Dnia Kobiet. Przedstawiliśmy m.in. historię Dnia Kobiet, kobiety w literaturze czy zmieniającą się modę na przełomie ostatniego stulecia. Prezentacja przeplatana była muzyką w wykonaniu zespołu działającego przy błażowskiej bibliotece.

- „Małe kobietki i duże kobiety czyli łączymy pokolenia”. Warsztaty dla mam i córek, babć i wnuczek. Impreza wzmacniająca więzy rodzinne. 

- „Głosy dwóch frontów” – 12 spotkań. Bardzo obrazowa i innowacyjna lekcja historii, przedstawiająca trud życia żołnierzy na wielu frontach. Młodzież miała okazję zobaczyć autentyczne artefakty z I wojny światowej.

- „Pocztówka z krainy sztetli – wspólnota błażowskich Żydów przed wybuchem wojny”. Społeczność żydowska została unicestwiona przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Przetrwali ten czas nieliczni, przechowani przeważnie przez polskie rodziny, bądź ci, którzy przez Sowietów zostali zesłani w głąb Związku Radzieckiego. Po tak wielu zostało tak niewiele… Błażowa, tak jak wiele innych galicyjskich miasteczek, również miała swoją gminę żydowską. I tak jak w przypadku wielu innych miejsc, pozostało po niej tak niewiele: groby na „okopisku”, kilka zachowanych przedmiotów, zabudowa miejska… Zniknęli z naszego krajobrazu fizycznie, ale czy nie warto przywracać pamięci o ich obecności, budować mosty zrozumienia i empatii, oraz uczyć nasze dzieci, że inna kultura, religia czy kolor skóry nie są zagrożeniem ale ubogaceniem.
Zaprosiliśmy Państwa do takiej właśnie „podróży sentymentalnej”. Chcieliśmy spojrzeć na naszych dawnych sąsiadów nie przez pryzmat tylko i wyłącznie  Holokaustu, ale przez pryzmat ich kultury, zwyczajów, codziennego życia. Chcieliśmy przywołać społeczność, która żyła obok nas, i wpisała się bardzo mocno w historię Błażowej. Prezentowaliśmy codzienne życie błażowskich Żydów, ich kulturę, zwyczaje, potrawy oraz muzykę. Dotarliśmy do informacji o naszych sąsiadach, które pomogły nam poznać ich bliżej. 

- „Kolędowanie z błażowską biblioteką”. Muzyka i śpiew towarzyszyły świętowaniu Bożego Narodzenia można powiedzieć „od zawsze”. 12 stycznia 2024 r. w błażowskiej bibliotece zrobiło się świątecznie, dzięki spotkaniu zatytułowanemu „Kolęda w dwóch kulturach – polskiej i angielskiej”. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje polskie i brytyjskie. Wspólnie graliśmy i śpiewali tradycyjne kolędy. Na zakończenie bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich był występ grupy kolędników.

- „75 lat błażowskiej biblioteki – 1948-2023”. Poznaliśmy historię bibliotek w Błażowej począwszy od czasów Galicji do 1948 r. Może i skromnie świętowaliśmy swój jubileusz ale chcieliśmy pokazać, że biblioteka to nie tylko budynek z książkami. Biblioteka to ludzie, którzy ją tworzyli, oraz ci, którzy kontynuują  jej misję. Biblioteka to ludzie, którzy z pasją i zaangażowaniem oddają się swojej pracy. Cóż by nam było z pięknych pomieszczeń i najlepszych książek , gdybyśmy nie umieli się tym dzielić, gdybyśmy nie byli otwarci na ludzi. Jedno się jednak nie zmieniło od lat. W bibliotece zawsze najważniejszy był i będzie czytelnik.

Z powyższych przykładów wynika, że można wiele zrobić poza działalnością zgodną z określonymi w statucie celami. Liczą się dobre pomysły i chęć ich realizacji. Biblioteka organizując różne imprezy stała się centrum łączącym ludzi. Personel biblioteki w zależności od potrzeb wciela się w rolę animatora, aktora, konferansjera czy muzyka a nawet kucharza. Wszystkie spotkania organizowane przez bibliotekę mają charakter otwarty – każdy może przyjść. Współpracujemy z różnymi instytucjami i organizacjami. Należymy do Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropelka życia” w Błażowej. Spotkania odbywają się w bibliotece.

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza. Od lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek. Jest to czas, w którym biblioteki wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich czytelników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów. W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. 

Myślę, że nasza biblioteka jest takim miejscem, gdyż jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności, preferencji czytelniczych czy poglądów. Nasza biblioteka to miejsce doświadczeń kulturalnych skupiająca ludzi z gminy Błażowa. Nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek ale promuje także różnorodne niestandardowe formy czytelnictwa przez pokazy, wystawy czy muzykę a nawet teatr. „Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. Błażowska biblioteka to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty społecznej.

Reklamy