Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

Miasto: Żnin 88-400

Adres: Sienkiewicza 4

Strona: bibliotekaznin.pl

O bibliotece:

Każdy rok stawia przed bibliotekarzami Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie nowe wyzwania, które chętnie podejmują by sprostać oczekiwaniom użytkowników. Nie sposób wymienić wszystkich, ale można działalność książnicy obserwować na jej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Blog). Warto nadmienić jednak chociażby o tych z minionego roku, a mianowicie udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania, Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Malowane wakacje”, gdzie do współpracy biblioteka zaprosiła żniński WOPR, czy akcji EU Code Week,  z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania, w której udział wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie. Odbyły się też warsztaty dziennikarskie i scenariuszowe dla młodzieży ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem i reportażystą, a wykład o wulgaryzmach dla uczniów szkół podstawowych poprowadził prof. UAM Leszek Teusz. Z kolei we współpracy z Ambasadą Szwecji biblioteka zorganizowała dwie wystawy poświęcone czytelnictwu:  "Szwecja - pejzaże powieści kryminalnej" oraz „Dziecko w centrum” poświęconą szwedzkiej literaturze dziecięcej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pn. „Biblia – księga, która przetrwała wieki”, którą zorganizowano we wrześniu 2019 r. przy współpracy z  fundacją AREOPAG oraz  Kościołem Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie. Obejrzeli ją nie tylko dorośli mieszkańcy Pałuk, ale również uczniowie szkół podstawowych i średnich, a dodatkową atrakcją była możliwość dotknięcia i obejrzenia z bliska eksponatów.

Żnińska książnica nie boi się wyzwań i do ich podejmowania zachęca swoimi działaniami także lokalną społeczność, głównie młodzież, która mogła się zmierzyć w „Potyczkach językowych” zorganizowanych w lutym 2020 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a w marcu zaś w pierwszym teście "Szybkiego pisania na klawiaturze". Najbliższe plany to z kolei spotkania z osobami, które kreują współczesną rzeczywistość, także tą internetową, a mającą znaczący wpływ na współczesną młodzież – stąd pomysł spotkań tematycznych z youtuberami i blogerami. 

Biblioteka promując region w Galerii Małej w czytelni prezentuje twórczość lokalnych artystów.  Dzięki temu mieszkańcy Pałuk mogli na przestrzeni minionych lat zapoznać się m. in. z retrorytami Romana Terzyka, obrazami Marka Kozińskiego czy pracami Krzysztofa Krzemienia.

Działania biblioteczne na przestrzeni lat ukierunkowane były nie tylko na promowanie lokalnej kultury, ale także na łączenie pokoleń wokół inicjatyw podejmowanych przez książnicę. Stąd bogata oferta skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych przybierała różnorodne formy: spotkań autorskich (odwiedzili bibliotekę m. in. Elżbieta Dzikowska, Jacek Poniedzielski, Tadeusz Malak, Marcin Kydryński, Krzysztof Wielicki, Dorota Warakomska), tematycznych wystaw, innowacyjnych  przedsięwzięć w postaci spektakli teatralnych (monodramy w reżyserii Jerzego lacha, spektakl Starego Teatru z Krakowa), warsztatów kreatywnych, dziennikarskich i scenariuszowych, organizowane były (i nadal są)  m. in. konkursy (literackie, historyczne), lekcje biblioteczne, zajęcia wakacyjne dla dzieci, cykliczne Spotkania z Bajarką, wykłady dla uczniów szkół podstawowych i średnich, prowadzone są cykliczne zajęcia dla dzieci z języka angielskiego czy zajęcia z kodowania z Photonami. Prężnie działały kluby zainteresowań: Pałucka Grupa Fotograficzna, Politechnika Maluszka, Studio Zdrowia i Urody. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom użytkowników powołano do życia kolejne: Dyskusyjny Klub Książki, Klub Miłośników Fantastyki, Żniński Klub Interesującego Komiksu, Klub Gier Planszowych. Szczególnym sentymentem Pałuczanie darzą Klub Podróżnika, którego inicjatorką powołania w 1998 roku była ówczesna dyrektorka biblioteki Jadwiga Jelinek. Klub działał do kwietnia 2019 roku, a po niemal rocznej przerwie został reaktywowany przez obecną dyrektor książnicy Beatę Czaczyk w ramach „Podróży małych i dużych”. Na pierwszym spotkaniu inaugurującym drugą edycję podróży, o swojej wyprawie do Stanów Zjednoczonych opowiedzieli Jadwiga i Bogdan Jelinkowie. Po raz pierwszy uczestnicy spotkania mogli zobaczyć specjalnie przygotowaną na Klub Podróżnika salę, w której pojawiła się wystawa zdjęć z różnych części świata oraz wyeksponowane zostały pamiątki przywiezione przez podróżników na przestrzeni minionych 20 lat. Na ścianie pojawiła się też mapa świata, na której podróżnicy mogą zaznaczyć miejsca swoich wypraw. 

W tle różnorodnych działań zawsze była książka, bo to ona w żnińskiej książnicy była i jest najważniejsza. Ale biblioteka idzie z duchem czasu, stąd też propozycja słuchania książek w postaci  audiobooka. Nowością dla czytelników są kody QR dające możliwość pobierania książek elektronicznych lub ich fragmentów na smartfony i tablety. W holu książnicy  od maja tego roku prezentowana jest wystawa książek z kodami QR. Każda z nich ma swój unikalny kod. Za pomocą telefonu i aplikacji do tego przeznaczonej (aplikacja Czytnik QR), czytelnik skanuje kod i cieszy się dłuższym fragmentem książki, a jeśli się ona spodoba, to może ją w bibliotece wypożyczyć.

Oprócz zautomatyzowanego procesu rejestracji i wypożyczeń MAK+ biblioteka może się pochwalić tym, że daje swoim użytkownikom możliwość korzystania z takich platform cyfrowych jak IbukLibra, Legimi czy  Academica. A od marca 2020 roku osoby słabowidzące, niedowidzące lub niewidome, za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności z tytułu wzroku, mogą go wypożyczyć na okres 20 dni i słuchać książek czytanych przez lektora (Czytak 4). 

MiPBP w Żninie r. zakupiła 5 czytników (z wgranym pakietem Legimi) dostępny do wypożyczania w książnicy, aby jeszcze lepiej i efektywniej docierać do czytelnika i promować czytelnictwo, szczególnie wśród osób z ze szczególnymi potrzebami.

W ramach działalności informacyjno–bibliograficznej na bieżąco tworzona jest przez pracownika czytelni Bibliografia regionalna Powiatu Żnińskiego (wykaz artykułów jakie ukazały się, głównie w wydawnictwach ciągłych lokalnych, a dotyczyły wydarzeń mających miejsce w Powiecie Żnińskim). Zebrany materiał można przeglądać wchodząc do katalogu on-line na stronie internetowej Biblioteki. W styczniu 2022 r. odbyła się promocja wydanej przez Książnicę pierwszej papierowej publikacji książkowej pn. „Bibliografia Regionalna Powiatu Żnińskiego 2010-2019 (wybór)”  dotyczącą bibliografii powiatu (zebrano materiał, zrobiono korektę, wydano publikację).

We wrześniu 2022 r. MiPBP w Żninie udostępniła użytkownikom innowacyjny system BIBLIOGRAFIA. System został stworzony zarówno z myślą uczniach, studentach czy naukowcach, jak i również o wszystkich zainteresowanych historią powiatu żnińskiego.

Reklamy