Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Miasto: Katowice 40-877

Adres: Kossutha 11

Strona:

O bibliotece:

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach istnieje od 1945 roku. Aktualnie to sieć 34 filii zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta, z kilkoma specjalnymi filiami – Filią nr 35 Obcojęzyczną, w której gromadzone są zbiory w językach obcych, m.in. angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, włoskim; Filie nr 34 i 38 Szpitalne, które znajdują się na terenie szpitali w Ligocie, a z których korzystać mogą pacjenci (dzieci, młodzież i dorośli) a także personel szpitala; Filia nr 1 z Oddziałem Książki Mówionej, który to oddział jako jedyny w Katowicach oferuje książki mówione (nie mylić z audiobookami!), specjalnie przygotowane dla osób niewidomych i niedowidzących,; Filia nr 30 z oddziałem książek fantasy. Mamy również Filię nr 14 z pięknym Ogrodem S(ł)ów, gdzie na trawie, na ławce, pod altanką można oddać się lekturze, a w przerwie między jedną książką a drugą pograć w szachy lub ping ponga. W Filii nr 17 mamy piękny dach, będący równocześnie tarasem i miejscem letnich spotkań na trawie.

Organizujemy spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, prelekcje. Od lat prowadzimy cykle spotkań Nie-zwykli, Wielokulturowy Śląsk, Zdrowie w Bibliotece, Mądre Zwierzę, Czytanie na dywanie, Czytelnicy-podróżnicy, Laboratorium SZTUKI. Jesteśmy organizatorem festiwali Dni Kultury Żydowskiej oraz Góry-Literatura-Biblioteka, w których co roku udział biorą tłumy czytelników i pasjonatów tematu.

Dla seniorów, którym zły stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece, a także dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzimy bezpłatną usługę dowozu książek do domu „Srebrna Książka”.

Mamy Kluby Gier Planszowych, Dyskusyjne Kluby Książki oraz nieformalne literackie grupy dyskusyjne, prowadzimy spotkania w ramach Bibliotecznego Klubu Seniora, nieodpłatnie nauczamy języka angielskiego na różnych poziomach znajomości, a także zajęcia komputerowe i naukę korzystania ze smartfona.

A to wciąż ledwie część tego, co oferujemy naszym czytelnikom w każdym wieku…

Hasło przewodnie, jakim się posługujemy: Czytaj dla odmiany.

Reklamy