Miasto: Gniezno
Adres: Seminaryjna 2
Strona: pwsd.archidiecezja.pl
Biblioteka istnieje od 1603 r. Pierwsze zakupione woluminy biblioteki pochodziły z funduszy Kapituły Metropolitalnej w roku 1604. Kolejne zaś z lat 1605, 1609, 1632. Biblioteka wzbogacała swoje zasoby najczęściej z darowizn, spełniając wolę zmarłego. Były to darowizny kolejnych prymasów Polski , księży biskupów jak i kanoników Kapituły Prymasowskiej. Na przestrzeni wieków biblioteka przechodziła rozkwit w zakresie zwiększania zbiorów jak i następowały zmiany lokalizacyjne.
Biblioteka cieszyła się zainteresowaniem i troską nie tylko mieszkańców Gniezna ale także całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dowodem tego są przekazane zbiory z Wągrowca i Witkowa. W XIX w, jak wiadomo z korespondencji prowadzonej przez bibliotekę seminaryjną, darowizny miały miejsce jeszcze wielokrotne. Te najliczniejsze pochodziły z klasztorów dotkniętych przymusową kasatą Prusaków.
W czasie potopu szwedzkiego doszło niemal całkowicie do zniszczenia majątku seminaryjnego, natomiast w czasie II wojny światowej hitlerowcy zajęli budynek, organizując szkołę policyjną.
Współcześnie zasoby biblioteki zostały skatalogowane w katalogu centralnym NUKAT, (dostępny online) do którego należą biblioteki naukowe i akademickie. Publikacje są ogólnie dostępne dla osób zarejestrowanych do grona czytelników. Oprócz wypożyczeń można również skorzystać z Czytelni, w której znajdują się liczne publikacje o charakterze trudno osiągalnym. Zasoby, które udostępniamy czytelnikom biblioteki, należą do takich dziedzin jak: teologia, historia Kościoła, historia ogólna, biblistyka, filozofia, teologia moralna i wiele innych dziedzin pokrewnych, a także biografie, księgi pamiątkowe, literatura piękna, sztuka, słowniki. Biblioteka planuje organizacje spotkań autorskich. Uczestniczy w imprezach organizowanych przez biblioteki miasta Gniezna jak i współpracuje z instytucjami miasta i powiatu gnieźnieńskiego.