Zbysław Kleczewski - biografia, życie i twórczość
Debiutował jeszcze w okresie licealnym w lokalnej prasie. Ujęty został w „Almanachu Najmłodszej Poezji Wielkopolski” pt. „Morwa” z roku 1964r., w towarzystwie takich poetek i poetów starszego pokolenia, jak Jadwiga Badowska, Bogusława Latawiec, Jerzy Grupiński, czy Paweł Kuszczyński. Od tego czasu ukazywały się liczne publikacje jego wierszy w lokalnych czasopismach regionu konińskiego. Jest laureatem konkursów literackich „Pegaza” oraz „Milowego Słupa”[1]. Ujęty również w “Antologii poezji konińskiej 1976-1996”[2], czy albumie “Mój Konin” Włodzimierza Sznajdera.[3]
Pierwszy tomik poetycki pt. „Przestrzeń i Czas” opublikowany został w roku 1997 przez Wydawnictwo „Przegląd Koniński”. Dwa lata później ukazał się kolejny tomik pt. ”Lustra czasu”[4]. W 2001r. nakładem Oficyny wydawniczej „Stopka” w Łomży wydana została „Wielkanocna spowiedź antysemity”[5][6]. Pozycja ta oprócz wierszy zawiera także esej, którego autor odnosi się zdecydowanie krytycznie do treści „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa. Pozycja ta znajduje się między innymi w zasobach takich bibliotek, jak Library Harvard, University of Toronto, Stanford Libraries[7], University of Chicago[8].
Po długoletniej przerwie, w 2018r. ukazał się tomik pt „Zaznaczanie Szlaku”, wzmocniony jeszcze jednym wydawnictwem pod tym samym tytułem, dodatkowym zbiorkiem dodanym jako „Aneks”. W „Aneksie” znajdziemy reprodukcje obrazów Henryka Walczyńskiego oraz rysunków Katarzyny Miszkiel, przeniesione z poprzednich książek Zbysława Kleczewskiego dla podkreślenia ciągłości jego poetyckich działań[9]. Rzeczywistość liryczną wierszy Zbysława Kleczewskiego nurtuje podskórny niepokój i nie jest to poezja łagodnych krajobrazów i cichych wieczorów – zauważa Lech Stefaniak w nocie do tomiku „Przestrzeń i Czas”. Zdaniem tego poety wiersze Zbysława Kleczewskiego urozmaica specyficzny dla niego humor, co jest rzadkim w poezji zjawiskiem, nieodłącznym elementem poetyckiego świata autora (… świata także magicznego, w którym słowne żarty i zabawy nabierają lekkości, czaru i niewinności, typowych dla dziecięcych wyliczanek …). Te charakterystyczne cechy także towarzyszą kolejnym tomikom poety. W tomiku „Zaznaczanie szlaku” materia poetycka ulega poszerzeniu poprzez budowę klimatów wokół wyrazistych struktur, obrazów pogłębionych przez czas, dotykających osobistych doznań poety i wartości o charakterze zbiorowym – z recenzji Anny Dragan, opublikowanej przez Konińską Fundację Kultury. W najnowszym tomiku Zbysława Kleczewskiego pt. „Seledynowy księżyc” z roku 2023[10], stany emocjonalne, specyficzne sytuacje życiowe, ale i odwieczne prawdy są wyrażane szeroko budowaną metaforą. Tu również pojawiają się teksty żartobliwe oraz ludowo wystylizowane (z wypowiedzi Anny Dragan na łamach Towarzystwa Przyjaciół Konina „Koniniana”). Zbysław Kleczewski mimo zaawansowanego wieku nadal przejawia aktywność twórczą. W periodyku Towarzystwa Przyjaciół Konina “Koniniana”, publikowanym jako dodatek do “Przeglądu Konińskiego” z października 2024 opublikowano jeden z jego najnowszych wierszy “Vincent van Gogh”[11]. Większość jego publikacji dostępnych jest w ogólnopolskiej sieci bibliotek, w tym w bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bibliotece PAN w Kórniku, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, w Bibliotece dzielnicy Wola w Warszawie, Książnicy Karkonoskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie, Miejskiej Biblioteki publicznej w Kaliszu, Pile, Lesznie itd.