Zdjęcie - Kuba Wojewódzki

Kuba Wojewódzki

Data urodzenia: 1963-08-02

Kuba Wojewódzki to polski showman, publicysta, satyryk. Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od 2002 roku prowadzi swój program talk-show. Skandalista, który nie boi się kontrowersji. 

Gatunki literackie: Biografie, wspomnienia, listy

Kuba Wojewódzki - najnowsze książki: Nieautoryzowana autobiografia,

Średnia ocena książek Kuba Wojewódzki: 3.95/6

21 osób przeczytało książki autora

15 osób chce przeczytać książki autora

Kuba Wojewódzki - biografia, życie i twórczość

Kuba Wojewódzki urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie. Największą rozpoznawalność przyniósł mu jego program talk-show, jednak już wcześniej występował w telewizji i radiu. Publikował też felietony na łamach kilku magazynów opiniotwórczych.

Kuba Wojewódzki – młodość i edukacja

Choć Kuba urodził się w Koszalinie to jednak większą część dzieciństwa i młodości spędził w Warszawie. Uczył się na profilu humanistycznym w XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończenie szkoły przyszło nie bez trudu, dwa razy powtarzał rok. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Koniec końców studiów nie ukończył.

Kuba Wojewódzki – początki działalności w mediach

Pierwsza jego styczność z pracą w mediach odbyła się niedługo po rozpoczęciu studiów, został wtedy redaktorem Magazynu Muzycznego. Następnie, będąc na praktykach, pisał dla Życia Warszawy.

W podobnym czasie zaczął pracować w radiu. W 1990 roku został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston. Wydawał albumy, tworzył teledyski i projektował okładki płyt dla gwiazd i zespołów takich jak: Kult, T.Love, Ira, Wilki, czy Grzegorz Skawiński.

Kuba Wojewódzki – kariera telewizyjna i radiowa

Pracę w telewizji zaczął programem Rockandroller w TVP1. Następnie, już na Polsacie, prowadził magazyn muzyczny Halo!Gramy. Był też jurorem w kilku edycjach programu talent show Idol, a potem wziął udział w wydaniu specjalnym, czyli World Idol. Wraz z Michałem Figurskim zaczął prowadzić audycję zatytułowaną Antynatalista

Od 2002 roku prowadzi talk-show Kuba Wojewódzki. Program na początku był emitowany na Polsacie. Cztery lata później Kuba za porozumieniem stron przeniósł show do TVN-u. Format ten przyniósł Wojewódzkiemu największą rozpoznawalność. Liczne kontrowersje, wulgaryzmy, czy niewybredne opinie prowadzącego tylko wzmacniają oglądalność. Przez pewien incydent, niedawno pojawiły się podejrzenia o tym, że program zniknie z anteny.

Kilkakrotnie pracował przy festiwalu Sopot TOPtrendy. W 2008 roku zaczął działać z Eską Rock. Był współprowadzącym audycji: Poranny WF i Zwolnienie z WF-u. Był jurorem w trzech pierwszych edycjach Mam Talent. Za to właśnie w 2009 roku otrzymał Wiktora w kategorii „osobowość telewizyjna”. Dwa lata później podjął się roli jurora w innym programie talent show: X-Factor.

Od 2014 do 2016 współprowadził audycję Książę i żebrak w Rock Radiu. W 2019 roku wraz z Piotrem Kędzierskim prowadzi program Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski w Newonce.radio.

Niesamowitą popularnością cieszył się roast Kuby Wojewódzkiego, który odbył się w 2016 roku, program został obejrzany przez 1,7 miliona widzów. Showman był roastowany przez m.in. Dawida Podsiadłę, Piotra Kędzierskiego, Michała Kempe, Annę Dereszowską, czy Abelarda Gizę.

Kuba Wojewódzki – publikacje

W 2003 roku Kuba zaczął swoją przygodę jako felietonista. Pisał dla magazynu muzycznego Muza i tygodnika Wprost. Trzy lata później został felietonistą Przekroju. W 2008 roku jego teksty zaczęły się systematycznie ukazywać w tygodniku Polityka. Tam publikował felietony pt. Mea pulpa, czyli kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.

W 2018 roku pod szyldem Wydawnictwa Wielka Litera wyszła jego, pisana przez sześć lat, książka. Nosiła tytuł: Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia. Autor w przystępny, choć niepozbawiony sarkazmu i ironii sposób opisuje w niej swoje życie i odkrywa tajniki show-biznesu. Swoimi trafnymi tekstami wzbudził sympatię wielu czytelników. 

Kuba Wojewódzki – inna działalność

W 2004 roku pierwszy raz spróbował swoich sił w dubbingu. Użyczał głosu do filmu 7 krasnoludków – historia prawdziwa. Wiele lat później, w 2018 roku znów podął się dubbingu, tym razem jego głosem mówi Sulfuriks w animacji Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru

Brał udział w wielu kampaniach reklamowych. Na przykład dla sieci komórkowej Play, marki Huawei, czy firmy Colian, producenta oranżady Hellena. 

W 2006 roku nastąpił jego debiut na deskach teatru. Grał główną rolę Allana Feliksa w sztuce Woody'ego Allena: Zagraj to jeszcze raz, Sam; wyreżyserowanej przez Eugeniusza Korina, w Teatrze 6 piętro.

W lutym 2020 roku uruchomił agencję influencer marketingu. Kilka miesięcy później w serwisie YouTube zaczął prowadzić internetowy program Sztuka łączenia.

Kuba Wojewódzki - twórczość

Okładka - Nieautoryzowana autobiografia
Nieautoryzowana autobiografia

Nieautoryzowana autobiografia to książka, która inna jest niż wszytskie. I nie ma nic wspólnego z nudną autobiografią gwiazd, które na swą cześć wznoszą peany. Kuba Wojewódzki znany...czytaj dalej

1

Kuba Wojewódzki - wiadomości

Cytaty Autora

"w życiu nie należy mieć problemów, tylko przygody"


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy