Henryk Rzewuski
1839 Pamiątki JPana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego
1843 Mieszaniny obyczajowe
1846 Listopad
1851 Teofrast polski
1851 Adam Śmigielski
1852 Rycerz Lizdejko
1854 Zaporożec
1857 Pamiętniki Bartłomieja Michałowskiego
1868 Próbki historyczne
2003 (odnaleziony i wydany rękopis) Uwagi o dawnej Polsce przez starego Szlachcica Seweryna Soplicę Cześnika Parnawskiego napisane 1832 r.
Henryk Rzewuski - biografia, życie i twórczość
Powieściopisarz i publicysta Henryk Rzewuski, pseudonim Jarosz Bejła przyszedł na świat 3 maja 1791 r. w miejscowości Sławuta na Wołyniu. Pochodził z polskiej rodziny magnackiej. W młodości służył w wojsku Księstwa Warszawskiego. Mieszkał przez kilka lat w Petersburgu i za granicą, pod koniec życia osiadł w Cudnowie na Wołyniu. Był członkiem petersburskiej loży wolnomularskiej Orzeł Biały.
Wiele podróżował, w roku 1825 udał się na Krym razem z Mickiewiczem, z którym później spotkał się w Rzymie i wzbudził w nim zachwyt opowiadaniami z życia staroszlacheckiego, czym przyczynił się do pomysłu stworzenia „Pana Tadeusza”.
Twórca tzw. gawędy szlacheckiej zapoczątkowanej utworem „Pamiątki Pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego”. Stworzył cykl opowieści o barwnych postaciach kultury szlacheckiej. Był inspiracją dla Sienkiewicza oraz Mickiewicza, gdy ten tworzył „pana Tadeusza”.
Ideolog „koterii petersburskiej” – grupy konserwatystów głoszących potrzebę utrzymania stosunków feudalnych i podporządkowania Rosji. W latach 1850-56 urzędnik do specjalnych poruczeń namiestnika carskiego Paskiewicza. Od 1851 r. redagował „Dziennik Warszawski”.
Zmarł 28 lutego 1866 r. w Cudnowie na Wołyniu.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Rzewuski
Henryk Rzewuski - twórczość
Pamiątki Soplicy
,,Pamiątki Soplicy" przenoszą nas w czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Jednak nie jest to ta Rzeczpospolita, którą historycy ukazują jako kraj anarchii, oligarchii magnackiej, bezsilnego prawa, pijaństwa...czytaj dalej
Gdzie diabelska robota, tam sam diabeł pomaga.
Więcej