Zdjęcie - Emmanuel Roidis

Emmanuel Roidis

Data urodzenia: 1836-06-28
Data śmierci: 1904-01-07

Emmanuel Roidis to grecki pisarz, publicysta i krytyk literacki.

Emmanuel Roidis - biografia, życie i twórczość

Grecki pisarz, publicysta i krytyk Emmanuel Roidis przyszedł na świat 28 czerwca 1836 r. w Siros. Wywodził się z bogatej rodziny, jego ojciec był urzędnikiem konsularnym we Włoszech. Od szóstego do trzynastego roku życia mieszkał w Genui. Jako dziecko był świadkiem zajść rewolucyjnych w tym mieście w roku 1848. Ukończył liceum na wyspie Síros, oraz od roku 1855 studiował za granicami Grecji. W tym też czasie odwiedził Niemcy, Egipt i Rumunię.

Po powrocie do ojczyzny osiadł w Atenach, gdzie oddawał się kosztownym rozrywkom, co doprowadziło go do kłopotów finansowych. Równocześnie problemy ze słuchem sprawiły, że musiał się nieco ustatkować. Po jakimś czasie objął w Atenach stanowisko kustosza Biblioteki Narodowej.

Emmanuel Roidis popierał walkę z pseudoklasycznym językiem katharewusa który był powszechnie obowiązującym w literaturze greckiej tego okresu. Choć sam opowiadał się za twórczością w języku dimotiki, jako bardziej zrozumiałym dla współczesnego czytelnika, wszystkie swoje ważniejsze dzieła literackie pisał w starym stylu. Te dzieła miały wyraźne zacięcie satyryczne.. Jego najbardziej znanym utworem, który wzbudził liczne kontrowersje była powieść „Papież Joanna” z roku 1866, w której umieścił krytykę klerykalizmu oraz rozluźnienia obyczajów wśród duchowieństwa greckiego.

Emmanuel Roidis zmarł 7 stycznia 1904 r. w Atenach.

Kalina Beluch

Emmanuel Roidis - bibliografia

1866 Papież Joanna

1888 Podróż Psichariego

1893 Bóstwa

1911 (pośmiertnie) Opowiadania z Syros


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emmanuel_Roidis

Emmanuel Roidis - twórczość

Niestety nie znaleźliśmy wyniów pasujących do podanych kryteriów wyszukiwania

Cytaty Autora

Żal, który odczuwamy z powodu odejścia bliskiej istoty, przyrównać można do wyrwania zęba- silny to ból, lecz chwilowy.Tylko żyjący mogą stanowić przyczynę długotrwałego cierpienia.


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy