Clarissa Pinkola Estés - biografia, życie i twórczość
Clarissa Pinkola Estés urodziła się 27 stycznia 1945 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzicie byli meksykańskimi imigrantami. Najsłynniejszą książką autorki jest Biegnąca z Wilkami, która sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Autorka jak nikt inny wplata do literatury faktu piękny poetycki styl, co można zobaczyć w cytatach z jej dzieł.
Clarissa Pinkola Estés – życie i kariera
Clarissa zaczęła pracować już w latach sześćdziesiątych. Podjęła się trudnego zadania i współpracowała z żołnierzami i weteranami wojennymi, a później, w latach siedemdziesiątych, z więźniami w Kolorado i Kalifornii. Doktorat z psychologii klinicznej i stosunków międzykulturowych, zrobiła w 1981 roku w Union Institute & University.
Działała w radzie doradczej National Writers Union w Nowym Jorku, a także National Coalition Against Censorship. Była doradczynią w muzeum sztuki i redaktorką w The Bloomsbury Review, pisała dla takich portali i magazynów jak: Washington Post, czy Publishers' Weekly. Wraz z innymi założyła pierwsze w Kolorado schronisko dla kobiet po przejściach. W 2000 roku stworzyła teksty do utworów w spektaklu woman.life.song. Jest autorką kilkunastu audycji.
Clarissa Pinkola Estés – twórczość
Clarissa napisała cztery książki, z czego tylko dwie zostały wydane w Polsce. Biegnąca z wilkami to jej pierwsze i najsłynniejsze dzieło. Jest to analiza baśni, mitów i opowieści o naturze kobiety i jej roli w społeczeństwie. Na książkę składa się wiele fantastycznych fragmentów, w które autorka tchnęła nie tylko wiedzę, ale także piękny, niemal oniryczny styl. Jedna z wielu książek napisana przez kobietę, o kobietach, jednak jedna z nielicznych tak dobrze wszystkim znana. Doczekała się mnóstwa pozytywnych i wnikliwych recenzji. Drugą książką autorki jest wydane przez to samo wydawnictwo Oswobodzenie Silnej Kobiety. Opowieść nadal zakorzeniona w dawnych mitach i tradycjach, jednak tym razem mocno skupiająca się także na religii i postaci Matki Świętej.
Nawet jeśli się tułamy, brudne, samotne, na pół ślepe i bezrękie, to wielka moc Jaźni będzie nas kochać i przytulać do serca.
Więcej