Arthur Koestler
1990 Ciemność w południe
2002 Lunatycy
2009 Płomień i lód. Przygody mojego życia
Arthur Koestler - biografia, życie i twórczość
Angielski pisarz i dziennikarz Arthur Koestler przyszedł na świat 5 września 1905 r. w Budapeszcie. Z pochodzenia był zasymilowanym Żydem. Był poliglotą – już jako młody chłopak płynnie mówił po węgiersku, niemiecku, francusku i w jidysz. Później w Palestynie i ZSRR opanował hebrajski i rosyjski.
Wykształcenie inżynierskie zdobył w Wiedniu. Był pracownikiem koncernu Ullsteina. Jako dziennikarz przebywał w Palestynie, ZSRR i Hiszpanii.
W Berlinie w 1931 wstąpił do partii komunistycznej i został agentemKominternu, lecz opuścił je w 1938. W 1932 roku zadenuncjował na tajnej policji Nadieżdę Smirnową, która w wyniku donosu została skazana na śmierć. Był świadkiem głodowej śmierci milionów ludzi podczas ukraińskiego wielkiego głodu, lecz za sprawą ideologii udało mu się zinterpretować fakty nie jako narodową tragedię, lecz krok wprzód w ewolucji ludzkości.
Rozczarowanie do komunizmu zrelacjonował w 1950 r. w „The God That Failed” (nie wyszedł w języku polskim, tłumaczenie tytułu „Bóg, który upadł”).
Pod koniec życia zainteresował się parapsychologią. W testamencie przeznaczył fundusze na utworzenie uniwersyteckiej katedry parapsychologii w Edynburgu. Był członkiem Stowarzyszenia Dobrowolnej Eutanazji.
W 1976 u Koestlera zdiagnozowano chorobę Parkinsona, a trzy lata później przewlekłą białaczkę limfatyczną w jej stadium terminalnym. Wraz z żoną w 1983 roku w Londynie popełnił samobójstwo.
Zmarł 3 marca 1983 r. w Londynie.
W 1998 roku Jego popiersie zostało usunięte z budynku Uniwersytetu w Edynburgu po ujawnieniu gwałtów, których się dopuścił.
W 2009 roku w Budapeszcie na Lövölde tér postawiono pomnik pamięci pisarza autorstwa Imre Varga. Koestler do 11 roku życia mieszkał w pobliżu, na Szív utca; w 2005 roku przyznano mu pośmiertnie tytuł zasłużonego obywatela miasta.
Kalina Beluch
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Arthur_Koestler
Arthur Koestler - twórczość
Gladiatorzy
Powieść należąca do klasyki literatury. Pierwsza z wielu, które wyszły spod pióra tego urodzonego na Węgrzech brytyjskiego pisarza, dziennikarza oraz krytyka. Towarzyszy jej odwieczne pytanie etyki rewolucyjnej...czytaj dalej
Call-Girls
Osadzona w rzeczywistości lat siedemdziesiątych XX wieku powieść obyczajowa, rozgrywająca się w świecie "sprzedajnych" kobiet i ... naukowców. Jedna z najbardziej znanych powieści tego autora. Autor...czytaj dalej
Płomień i lód
Przebywając w 1937 roku w celi śmierci frankistowskiego więzienia,
Arthur Koestler przyrzekł sobie, że jeśli wyjdzie na wolność, napisze
autobiografię, w której nie zatai niczego.
Wyszedł
na wolność...czytaj dalej
Buntownik kieruje swe oburzenie raz przeciw jednej, drugi raz przeciwko innej niesprawiedliwości, rewolucjonista konsekwentnie nienawidzi tego samego. W buntowniku jest coś z Don Kichota, rewolucjonista to biurokrata utopii. Buntownik jest entuzjastą, rewolucjonista fanatykiem, Robespiere, Marks, Lenin, byli rewolucjonistami; Danton, Bakunin, Trocki - buntownikami. Bieg historii zmieniają przeważnie rewolucjoniści, ale niektórzy buntownicy odciskają na niej trwalszy, choć subtelniejszy ślad. W każdym razie buntownik, mimo wszys
Więcej